Македонија

Премиерот Заев ја прими поканата од Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој ја предводи владината делегација на Самитот на шефови и држави на НАТО, денеска на пригодна церемонија ја прими поканата за членство во алијансата што му ја врачи Генералниот секретар Јенс Столтенберг. Во оваа прилика Генералниот секретар на НАТО,Столтенберг истакна дека граѓаните на …

Прочитајте повеќе »

Несторовски му го подари својот победнички дрес на градоначалникот Јованоски

Иднината на фудбалот во Прилеп и Македонија, беа тема на денешната средба во Општина Прилеп, на градоначалникот Илија Јованоски со прилепскиот интернационалец и македонски репрезентативец, Илија Несторовски. Несторовски, којшто моментално настапува за италијанскиот „Палермо“, го запозна градоначалникот Јованоски со функционирањето на големите италијански и европски фудбалски клубови и со начинот …

Прочитајте повеќе »

Прилеп ги отвора вратите на „Пивофест 2018“

Подготвен, сигурен и безбеден, Прилеп ги одбројува последните часови пред почетокот на „Пивофест 2018“. Сите институции што учествуваат во подготовката и организацијата на фестивалот, секоја во својата област, континуирано работат на обезбедување на неопходните услови за успешно издание на годинешниот 16 – ти по ред „Пивофест“. „Општина Прилеп како поддржувач …

Прочитајте повеќе »

Дедото на Тамара доби седум и пол години затвор

Љупчо Стојановски, дедото на Тамара Димовска од Велес, која почина во 2015 година чекајќи на операција на рбетот во странство, денеска во Кривичниот суд во Скопје доби седум и пол години затвор за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Стојановски пукаше во него непосредно пред тој …

Прочитајте повеќе »

Заев: Во сабота заеднички да го прославиме историскиот успех, Македонија во НАТО и ЕУ!

Во името на Владата на Република Македонија, премиерот Зоран Заев денеска упати покана до сите граѓани за заедничка прослава на историскиот успех на Македонија: Македонија доби покана да стане членка на НАТО и има датум за преговори со Европската Унија. Се изборивме за сигурна иднина! Доаѓа време на надеж, на …

Прочитајте повеќе »

Македонија денеска ќе ја добие поканата за пристапни преговори со НАТО

На вториот ден на самитот на НАТО во новата зграда на воениот сојуз во Брисел, денеска се очекува формално од генералниот секретар Јенс Столтенберг да биде врачена поканата за Македонија да ги почне пристапните преговори за да стане 30-та членка на НАТО. Заклучокот за Македонија денеска ќе биде усвоен како …

Прочитајте повеќе »

Крушево на пат да прерасне во туристичка дестинација за четири сезони

Пишува: Сотир Габелоски Ова лето за Крушево започна еуфорично, позитивно и со околу 3.000 туристи за еден викенд. Фестивалот на отворено „When in Krusevo“, кој се одржа од 29. јуни до 1.јули, на Крушево му донесе еден исполнет викенд, голема посетеност, промоција на градот. Ако по денот се познава утрото, …

Прочитајте повеќе »

Заев во Брисел: Република Македонија станува дел од семејството, во куќа во која припаѓаме

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, првиот ден на НАТО Самитот, на шефови на држави и влади, го започна со учество на панелот „НАТО ангажмани: Дијалози на Самитот во Брисел“. Учеството на панелот се совпадна со соопштението кое во истиот момент беше објавено, дека земјите членки на НАТО …

Прочитајте повеќе »