Македонија

Вести и новости од Македонија.

„Средба со Груевски“, Трајковски во Будимпешта бил за да лечи синуси

Александар Трајковски ги лечел синусите во Будимпешта. Советникот од ВМРО-ДПМНЕ во општина Гази Баба, кој е вработен во Царинската управа, беше уловен на фотографија во Будимпешта заедно со азилантот Никола Груевски. Трајковски официјално потврди дека самоиницијативно тргнал по второ лекарско мислење за проблемот со дишните патишта и намалениот капацитет на …

Прочитајте повеќе »

Заев: Ненадејната смрт на Јован е загуба за академската заедница, за нашата држава, за СДСМ и за Охрид

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и министри во Владата на Република Македонија денеска присуствуваа на комеморација за прерано починатиот градоначалникот на општина Охрид, Јован …

Прочитајте повеќе »

Полицијата со солзавец против демонстрантите, пратеници избркани од унгарската телевизија

Двајцата независни пратеници во унгарскиот парламент, претпладнево од страна на обезбедувањето беа избркани од објектот на унгарската државна телевизија, каде сакаа да прочитаат петиција. Инцидентот се случи неколку часа по синоќешните големи протести против режимот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, на кои во Будимпешта полицијата фрлаше солзавец. Двајцата пратеници со …

Прочитајте повеќе »

Град Скопје подготвува елаборати за загадувањето на воздухот – за догодина

Двете испитувања на загадувањето на амбиенталниот воздух од возилата и од греењето на домаќинствата, предвидени во Програмата за животна средина за 2018 година во Скопје, од кои треба да произлезат конкретни мерки за намалување на загадувањето, ќе бидат завршени следната година, информираат од Град Скопје. „Испитувањата, реализирани во соработка со …

Прочитајте повеќе »

Преку акцијата „Подај рака-биди човек“, помош за 11 социјално загрозени семејства од Прилеп

Хуманите прилепчани коишто ја поддржаа акцијата „Подај рака-биди човек“, што во неколку маркети во Прилеп се реализираше од 10 до 13 овој месец, наполнија кошнички, донирајќи прехранбени производи за сиромашните социјално загрозени семејства. Како што соопштија денеска волонтерите на здружението „Епилепсија Македонија“ и на ОО на Црвен Крст, донираните производи …

Прочитајте повеќе »

Николовски: Со новиот оглас за давање под закуп на државно земјиште, создаваме услови за капитални инвестиции во земјоделството

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска објави Jавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари. Се работи за оглас чија што намена освен за подигање на насади, ќе биде и за инвестиции во земјоделството и руралниот развој. „Со објавувањето на …

Прочитајте повеќе »

Плакети и дипломи од прилепскиот Фото Кино Клуб за најдобрите автори на аматерски документарни филмови

Најдобрите фотографи, сниматели, режисери, носите на идејата за аматерски документарен филм во Прилеп, се добитници на награди од Фото Кино Клубот од Прилеп, еден од најдобрите водржавата. Гран при, златна, сребрена и бронзена плакета, награда за најдобра идеја, најдобра режија и најдобра камера, дипломи и плакети добија бројни членови на …

Прочитајте повеќе »

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е да се најдат зборови за утеха на семејството“, рече Заев, кој упати сочувство до најблиските роднини на починатиот градоначалник. „Смртта на Стојаноски е загуба за академската заедница, пријателите, градот. Јован …

Прочитајте повеќе »