Македонија

Судењето за „Монструм“ продолжува со доказната постапка

Во Кривичниот суд денеска е закажано ново рочиште за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). На минатото рочиште беа сослушани тројца сведоци, кои на 12 април 2012 година рибареле на Смилковско езеро. Сведоците останаа на своите искази дадени претходно пред истражен судија. Тие одговараа на прашања од судечкиот совет, …

Прочитајте повеќе »

Грција денеска треба да им пише на ЕУ и НАТО за зачленувањето на Македонија

До Советот на ЕУ за општи работи, кој во Луксембург ќе расправа за  почеток на пристапни преговори на Македонија и на Албанија, денеска треба да биде доставено писмото од Грција дека нема да се противи за европска и евро-атлантска интеграција на Македонија, што е исполнување на дел од нејзините обврски …

Прочитајте повеќе »

Могерини уште еднаш повика членките на ЕУ да го наградат напредокот на нашата земја

Високата претставничка за надворешни работи и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, ден пред клучниот состанок на ЕУ министрите каде треба да се разгледува препораката за старт на преговори со Македонија, повторно ги повика земјите членки да го наградат напредокот на Македонија. – Знаете дека препорачавме отворање преговори со Скопје и …

Прочитајте повеќе »

Прилепчани трчаа за помош и поддршка на своите сограѓани со церебрална парализа

На вечерашната рекреативна, хуманитарна трка за помош на лицата со церебрална парализа во Прилеп, учествуваа повеќе од 1.000 граѓани, кои со уплатата на котизацијата од 100 денари за учество на трката, го помагаат опремувањето на Дневниот центар за лица со церебрална парализа. Рекреативно донаторската трка беше во организација на Општина …

Прочитајте повеќе »

Beko во борба против дебелината кај децата во Македонија

Навиките во исхраната се стекнуваат уште од најмала возраст и директно влијаат на психо-физичкото здравје и развој на поединецот. Дури 31 проценти од машките деца и 29 проценти од девојчињата во Македонија имаат телесна тежина поголема од предвидената за нивната возраст. Од нив, 16 отсто од машките и 13 отсто …

Прочитајте повеќе »

Министрите Манчевски и Царовска на конференција во Мароко

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, се обратија на министерската конференција што се одржува во Маракеш, Мароко, во рамки на меѓународниот форум за јавна администрација на тема: “Трансформирање на власта за остварување на целите за одржлив развој”, во организација …

Прочитајте повеќе »

Повеќе од 1.000 пријавени за утрешната хуманитарна трка „Трчаме заедно за лицата со церебрална парализа“

Утревечер, недела 24.06.2018, со почеток во  19:30 часот, ќе се одржи рекреативно донаторската трка во должина од 5 км во централното градско подрачје, под мото „Трчаме заедно за лицата со церебрална парализа“. Овој настан е во организација на Општина Прилеп, „ГЕНТЕРМ Македонија“,  „Комфи Ангел“  и Регионалната канцеларија на Стопанската комора. Пријавени се …

Прочитајте повеќе »

Заев се сретна со добитникот на Нобеловата награда за физиологија и медицина, Ферид Мурад

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, оствари средба со добитникот на Нобеловата награда за физиологија и медицина, Ферид Мурад. На средбата се разговараше за визиите на Владата за мултиетничко општество – едно општество …

Прочитајте повеќе »