Македонија

Вести и новости од Македонија.

Вицепремиерот Битиќи во Чикаго ги претстави можностите за инвестирање во Република Северна Македонија

Вицепремиерот Битиќи во Чикаго ги претстави можностите за инвестирање во Република Северна Македонија

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во рамки на официјалната посета на САД, во Чикаго, оствари работна средба со група на бизнисмени, составена од припадници на македонската дијаспора и американски стопанственици. На средбата, вицепремиерот Битиќи истакна дека инвестициите од САД може …

Прочитајте повеќе »

Денеска и во текот на неделата нестабилно време со локален дожд

Денеска и во текот на неделата нестабилно време со локален дожд

Денеска на повеќе места во земјата ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме, со интензивен пороен дожд за кратко време, силен ветер и појава на град. Повеќе врнежи се очекуваат во западните, северните и централните делови каде локално се …

Прочитајте повеќе »

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

врнежливо време

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што информираат од УХМР, попладнево, во вечерните часови и во текот на ноќта на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен …

Прочитајте повеќе »

Има шест активни пожари, во Пелагонија палењето ниви ја оштети пругата Велес-Битола

пожари стрништа ниви

Оштетувањето на железничката инфраструктура во Пелагонискиот регион, меѓу другото, е предизвикано од палењето оган на нивите од земјоделците, кои се подготвуваат за претстојната сезона како метод за чистење на нивите пред новото сеење Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 36 поголеми …

Прочитајте повеќе »

(ИНТЕРВЈУ) Виктор Велевски: Бараме начин како да го дигитализираме процесот на вселување во студентски дом

(ИНТЕРВЈУ) Виктор Велевски: Бараме начин како да го дигитализираме процесот на вселување во студентски дом

„Апликацијата ќе овозможи секој студент да има свој дигитален профил преку кој ќе може да види дали има платено станарина, дали должи нешто кон ДСД, ќе може да види и колку пари има од рециклирање, кои ќе бидат како кеш-бек од тоа што рециклира. Исто така, студентите ќе можат да …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Олчак: Филип Морис ги зголемува инвестициите во Тутунски комбинат Прилеп, пласман на македонското производство во странство

Ковачевски – Олчак: Филип Морис ги зголемува инвестициите во Тутунски комбинат Прилеп, пласман на македонското производство во странство

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во рамките на работната посета на Њујорк се сретна со извршниот директор на Филип Морис, Јацек Олчак. На состанокот е оценето дека Република Северна Македонија се развива во држава со атрактивна клима за инвестирање, по интеграцијата во НАТО и отворените перспективи за полноправно членство во …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Ќе следи широка јавна расправа за Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка по добивање на мислењата од ЕУ и Венецијанска комисија

Грковска: Ќе следи широка јавна расправа за Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка по добивање на мислењата од ЕУ и Венецијанска комисија

Работната верзија на текстот на предлог Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка, која изминатиов месец ја подготвуваше работната група предводена од заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, ќе се достави до Европската Унија и Венецијанската комисија. По добиените мислења, предлог законското …

Прочитајте повеќе »

Новиот електронски дневник во училиштата најрано во второто полугодие

Новиот електронски дневник во училиштата најрано во второто полугодие

Откако ќе бидат исполнети сите услови предвидени во процесот на тестирање и по миграцијата на податоците од постојниот систем во новиот, новиот електронски дневник ќе биде официјално применет во сите училишта во земјава Во текот на второто полугодие од оваа учебна година или најдоцна на почетокот од наредната ќе профункционира …

Прочитајте повеќе »