Македонија

Вести и новости од Македонија.

Изгласани сите нацрт-амандмани за промена на Уставот, следува јавна расправа

Пратениците во Собранието по тридневна расправа ги усвоија четирите нацрт-амандмани за промена на Уставот согласно Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција. Утре според најавите, би требало да почне јавната расправа за четирите нацрт амандмани за која се предвидени пет дена, по што Владата ќе треба да ги формулира предлозите …

Прочитајте повеќе »

На Самитот на ЦЕИ во Загреб, протест против Орбан

Пред хотелот „Еспланада“ во Загреб, каде се одржува самитот на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), на кој што учествуваат премиерите на Унгарија, Албанија, Словенија, Македонија и Романија, поголема група демонстранти организираа протест против унгарскиот премиер Виктор Орбан. Протестантите истакнаа транспаренти на кои пишуваше: „Депортирајте го Орбан, а не мигрантите“ и „Смрди на …

Прочитајте повеќе »

Банките уриваат рекорди во издавање станбени кредити

Станбеното кредитирање во изминатите неколку години e најбрзорастечкиот сегмент од кредитното портфолио на банките. Од Народната банка информираат дека годишните стапки на пораст на станбените кредити, кои се движат околу 15 отсто, се значително над просечниот пораст на вкупните кредити на домаќинства, каде годишната стапка на пораст е околу 10 …

Прочитајте повеќе »

Претпладне облачно време со магла, вечерва со услови за дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со слаба магла по одделни котлините и по речните долини. Кон крајот на денот и на преку ноќта ќе има локални врнежи од дожд, на повисоките планини ќе има услови за врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. …

Прочитајте повеќе »

Грабар – Китаровиќ: Хрватска силно ќе ги поддржи процесите за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, се сретна и со хрватската претседателка на државата, Колинда Грабар – Китаровиќ и со претседателот на Собранието на Република Хрватска, Гордан Јадроковиќ, по средбата со премиерот Андреј Пленковкиќ. Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар – Китаровиќ најави дека Хрватска силно ќе ги поддржи процесите за членство на …

Прочитајте повеќе »

Се одржа осмата седница на Советот за имплементација на стратегијата за реформи на правосудниот сектор

Членовите на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор (2017-2022 година) на Владата на Република Македонија, на осмата седница што се одржа денеска, главно се задржаа на измените што ги носи Законот за кривична постапка, како и на Законот за извршување санкции. Во дебатата за …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп одбележан Меѓународниот ден за грижа на лицата со попреченост

Лица со попреченост од Прилеп, кои што се социјализираат во двата дневни центра: „Ѕуница“ и Дневниот центар за лица со церебрална парализа, денеска со песни и игри го одбележаа Меѓународниот ден за нивна грижа. Градоначалникот Илија Јованоски и директорот на Меѓуопштинскиот центар за социјална работа, Живко Силјаноски присуствуваа на оваа …

Прочитајте повеќе »

Преспанските уметници за прв пат ќе бидат претставени во Кавадарци

Делата на Преспанските уметници кои твореа инспирирани од убавините на Преспа, за прв пат ќе бидат претставени во друг град. Од 3-13 декември, во Домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци, ќе биде поставена изложбата „Преспански ликовни мотиви“, со 30-тина слики од роднокрајните Преспански автори, кои создаваа на 12 и 13 септември во …

Прочитајте повеќе »