Македонија

Вести и новости од Македонија.

Цела година ќе се исправаат грешките во проектот на автопатот Кичево – Охрид

Цела година ќе се исправаат грешките во проектот на автопатот Кичево – Охрид

Идниот проектант ќе треба да ги изработи и докомплетира основните проекти и проектите за инфраструктура за сите 5 подделници на автопатот. Најниската цена и квалитетот на досегашната работа на проектантот се два нови критериума за избор на најповолен понудувач. Најдоцна за една година треба да се заврши препроектирањето на утврдените …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Ќе инсистирам на темелно реформирање на безбедносните и разузнавачките служби согласно највисоките стандарди на НАТО

Пендаровски: Ќе инсистирам на темелно реформирање на безбедносните и разузнавачките служби согласно највисоките стандарди на НАТО

Обраќање на Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски на средбата со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и со Северноатлантскиот Совет: Почитуван г-дин Генерален Секретар, Јенс Столтенберг, Ваши екселенции, амбасадори, постојани претставници на земјите-членки на НАТО, Почитувани пријатели, Дозволете најнапред да го изразам моето огромно задоволство од фактот што …

Прочитајте повеќе »

Граѓаните на Кавадарци едногласни: Индивидуалниот придонес и негувањето на заедничките вредности се клучот за едно интеркултурно општество

Граѓаните на Кавадарци едногласни: Индивидуалниот придонес и негувањето на заедничките вредности се клучот за едно интеркултурно општество

Петтата од серијата јавни дискусии за претставување на „Националната стратегија за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот во Република Северна Македонија“ се одржа денес во Кавадарци. На дискусијата учествуваа и говореа државниот секретар на Министерството за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, директорот на Дирекција за заштита и …

Прочитајте повеќе »

Започна официјалната посета на делегацијата на НАТО предводена од Генералниот секретар Столтенберг и на Северноатлантскиот Совет на алијансата

Започна официјалната посета на делегацијата на НАТО предводена од Генералниот секретар Столтенберг и на Северноатлантскиот Совет на алијансата

Со церемонија со највисоки државни почести, денеска пред Владата на Република Северна Македонија, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев му посака добредојде во официјална посета на нашата земја на Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој пристигна со амбасадорите на земјите членки на алијансата од Северноатлантскиот Совет. …

Прочитајте повеќе »

Владата денеска ќе ја одржи редовната 138 седница

Владата денеска ќе ја одржи редовната 138 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи редовната 138 седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес за граѓаните. На денешната седница на Владата ќе биде разгледана Информацијата за воспоставување нов електронски систем за процесот на стратешко планирање и за подготовка …

Прочитајте повеќе »

Од сообраќајниот билтен на СВР Битола

Стоп Полиција

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Битола, во саботата и неделата, 1 и 2 јуни извршиле контрола за брзина, управување без возачка дозвола, нерегистрирани возила, непочитување првенство. Контролирани биле 613 возачи, при што било утврдено дека 13 возачи управувале возило без возачка дозвола, нерегистрирани биле 14 возила, а брзината …

Прочитајте повеќе »

И денеска нестабилно и дождливо време

И денеска нестабилно и дождливо време

Променливо облачно време, претпладне со локален дожд а од пладневните часови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и повремено засилен ветер и услови за појава на град. Нестабилноста ќе биде помала на југозападот од земјата. Дневната температура ќе достигне максимални 26 степени Целзиусови.

Прочитајте повеќе »

Генералниот секретар на НАТО Столтенберг и амбасадорите на Северноатлантскиот совет пристигнаа во официјална посета на земјата

Генералниот секретар на НАТО Столтенберг и амбасадорите на Северноатлантскиот совет пристигнаа во официјална посета на земјата

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и делегација на Владата на Република Северна Македонија, денеска на Меѓународниот аеродром Скопје, го пречекаа генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и амбасадорите на земјите членки на Алијансата, членови на Северноатлантскиот совет кој утре во нашата земја ќе го одржи својот редовен состанок со …

Прочитајте повеќе »