Македонија

Вести и новости од Македонија.

Средба Заев – Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на Преспанскиот договор

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, претпладнево се сретна со Рејчел Галовеј, амбасадорка на Обединетото Кралство во Република Македонија. Британската амбасадорка Галовеј ја поздрави одлуката на Парламентот на Република Македонија во поддршка на Преспанскиот договор што е значителен чекор напред во евро-атлантските интеграции на Република Македонија. Двотретинското мнозинство …

Прочитајте повеќе »

Мијалков во центарот на кавгите во ВМРО-ДПМНЕ

Членови на ВМРО-ДПМНЕ зборуваат за две сценарија: според едно, партијата размислува да го исклучи од членство Сашо Мијалков, според друго „ крилото на Мијалков“ ќе барало оставка од Мицкоски Членови на ВМРО-ДПМНЕ на социјалните мрежи пласираат разни „сценарија“ што би можеле да се случат на седница на партискиот Централен Комитет, …

Прочитајте повеќе »

Кривична пријава за маж што се заканувал на пратениците преку Фејсбук

СВР Скопје и Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР ќе поднесат кривична пријава против 38-годишниот А.Н. од скопско Коњари, поради закани преку Фејсбук. Кривичната пријава ќе биде за загрозување на сигурноста и за ширење расистички и ксенофобичен материјал преку копјутерски систем. Полицијата вчера извршила претрес во домот …

Прочитајте повеќе »

Метју Палмер денеска во Македонија

Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Метју Палмер денеска ќе престојува во посета на Македонија. Палмер ќе се сретне со премиерот Зоран Заев и со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со претставници на политичките партии. МНР соопшти дека на средбата со Димитров ќе се разговара …

Прочитајте повеќе »

Белград без официјален став за одлуката на македонскиот парламент

Официјален Белград сè уште не се изјаснил за одлуката што македонското Собрание ја донесе во петокот, да го почне процесот за уставни измени, според Договорот со Грција. На политичката сцена во Србија имаше реакции само од две помали опозициски партии, кои излегоа со спротивставени ставови. Либерално-демократската партија (ЛДП) на Чедомир …

Прочитајте повеќе »

Шекеринска: Историскиот глас на пратениците, беше глас против изолација, несигурност, сиромаштија и против нови политички кризи

Заменик претседателката на Владата на Република Македонија, Радмила Шекеринска одржа прес-конференција во врска со усвоениот предлог за уставни измени на која го поздрави големиот исчекор што во петокот го направи Собранието и воедно изјави: Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Дозволете во име на Владата на Република Македонија и во …

Прочитајте повеќе »

Заев: Со грижа едни за други, ќе продолжиме да си помагаме и поддржуваме

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше и го означи отворањето на 21-та Тортијада, настан што го организира Здружението на лица со телесен инвалидитет Мобилност од Струмица. На настанот свои обраќања имаа и градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски и Претседателот на Здружението на лица со телесен инвалидитет …

Прочитајте повеќе »

Заев: им ја гарантираме сигурноста на пратениците и нивните семејства

Премиерот Зоран Заев го поздрави вечерашното гласање во Собранието за почнување на уставните измени кои произлегуваат од Преспанскиот договор како „историски ден за земјата“. „Денеска Собранието следејќи ја волјата на граѓаните овозможи да зачекориме низ отворените порти на ЕУ и НАТО“, рече Заев. Патот кон ЕУ и НАТО тукушто започна, …

Прочитајте повеќе »