Македонија

Вести и новости од Македонија.

Генерална проба на Владата и АРМ пред утрешното кревање на знамето на НАТО

Пред објектот на Владата, кој инаку утрово осамна без натписот „Влада на Република Македонија“ од претпладнево се вршат подготовки за утрешната церемонија за подигнување на знамето на НАТО пред владиниот објект, на кој наскоро ќе пишува „Влада на Република Северна Македонија“. Во текот на попладнево ќе се прави и мала проба за …

Прочитајте повеќе »

МИОА, МП и Академијата за судии и јавни обвинители потпишаа меморандум за соработка

Министерството за информатичко општество и администрација, Министерството за правда и Академијата за судии и јавни обвинители потпишаа меморандум за соработка. Целта на меморандумот е зајакнување и унапредување на конзистентна примена за Законот за општа управна постапка и Законот за управните спорови. Ова произлегува и од оценската мисија на Европската Комисија …

Прочитајте повеќе »

Два метра висока ограда ќе добие депонијата со токсичен линдан во Пеленица, Драчево

Тендерот за оградување на депонијата со линдан во излетничкото место Пеленица во Драчево ќе биде објавен деновиве, а оградувањето ќе се направи во најбрз можен рок, велат од Министерството за животна средина и просторно планирање за „Мета“. Ана Петровска, државната секретарка во Министерството, вели дека спецификациите за оградата се готови …

Прочитајте повеќе »

Сјајот и бедата на Попова Шапка: Од центар со светска слава во јалова долина (галерија)

Попова Шапка некогаш беше познат скијачки центар во регионот и пошироко. Се инвестирало во инфраструктурата, се одржувале скијачки натпревари на кои учествувале натпреварувачи од целиот свет, и била омилена дестинација за многу планинари и скијачи. Денес, останата е само големата желба на туристите скијачи да го видат овој центар развиен …

Прочитајте повеќе »

Реконструкција на водоводната линија во делчевско Габрово

Екипи од ЈПКД „Брегалница“ од Делчево, денеска ги започнаа градежните работи за реконструкција на  водоводната линија во село Габрово. Станува збор за реконструкција на потисен цевковод од Ф-110 во должина од 150 метри, односно линијата од пумпата до резервоарот во селото. Реконструкцијата на водоводната мрежа на оваа локација е продолжение на …

Прочитајте повеќе »

Грипот со растечки тренд

Според извештајот на Институтот за јавно здравје во земјава е регистриран среден праг на интензитет на активноста на вирусот на грипот. Случаите на заболувања ќе бидат во пораст во наредните две недели, но тоа е вообичаено за овој период од годината, велат епидемилозите. Во минатата недела имаше околу 1250 заболени …

Прочитајте повеќе »

Комисиите ќе ги прегледуваат одбиените апликации од конкурсот на Министерството за култура

По бранот критики изминатата седмица за одлуките по годишните конкурси на Министерството за култура врвни институции, фестивали, уметници да не добијат воопшто пари или да добијат многу помалку од потребните, денеска треба да почнат со работа комисии во министерството што ќе ги разгледаат сите одбиени апликации. Како што соопшти Министерството …

Прочитајте повеќе »

Орбан влегува во „финална битка“

Говорот на Виктор Орбан за состојбата на нацијата, со кој унгарскиот премиер ги „наштима“ граѓаните пред европските избори во мај, беше огномет од ксенофобични тонови и изјави против ЕУ. „Европа пред европските избори во мај повторно стигна до точка кога мораме да го браниме нашиот унгарски идентитет, нашето христијанско наследство“, …

Прочитајте повеќе »