Македонија

Вести и новости од Македонија.

Премиерот Заев на свечена академија посветена на Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва присуствуваше и се обрати на свечената академија посветена на празникот Свети Сава. Пред присутните високи преставници од Република Србија, Босна и Херцеговина, како и од Република Српска, Премиерот Заев истакна дека му претставува особена чест што е дел од академијата посветена …

Прочитајте повеќе »

Царовска: На 12.000 идни пензионери не им се префрлале законските придонеси во вториот столб

Соопштение и видео од денешната прес-конференција на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска: Темелните анализи на пензискиот систем што ги направи Министерството за труд и социјална политика со Меѓународните финансиски институции за првпат после цели 12 години, открија неправилности во распределувањето на придонесите за дел од идните пензионери. Со ова …

Прочитајте повеќе »

ЦИВИЛ: Омразата како политичко и идеолошко оружје не смее да се толерира!

Во чест на 27 јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот, ЦИВИЛ – Центар за слобода, како организација за човекови права и слободи, ја реафирмираат Резолуцијата 60/7 на Обединетите нации и повикува на достоинствено одбележување на овој датум во јавноста, медиумите и институциите. На Холокаустот мора да му се даде …

Прочитајте повеќе »

И оваа година „Витаминка“ зеде учество на престижниот саем во Келн

Денеска започна најголемиот и најважен саем за кондиторски производи и закуски, ISM во Келн, Германија а Витаминка и оваа година е присутна со целосниот свој асортиман соодветно на профилот на саемот. За најголемиот македонски производител во прехранбената индустрија, учеството и претставувањето во Келн е клучно и значајно за унапредување на …

Прочитајте повеќе »

Заев: Со ратификацијата на Договорот од Преспа сите знаат дека сме фактор на стабилност и безбедност

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, вчера се обрати пред македонската јавност за ратификацијата на Договорот од Преспа кој вчера беше прифатен со потребното мнозинство во грчкиот парламент. Својата изјава за овој значаен настан, премиерот Заев ја даде на трибината со граѓаните на Велес со наслов „Силна економија …

Прочитајте повеќе »

Електронските патарини ќе стартуваат од мај

Повеќе од четири години по потпишувањето на договорот, системот за електронска наплата на патарините во Македонија стигна до финалната фаза на имплементација. За таа цел е изграден контролен центар за мониторинг на наплатните станици, кој наскоро ќе започне да функционира. Лоциран е до наплатната станица во Петровец и е дел …

Прочитајте повеќе »

Меркел: Завршувањето на спорот за името е важна вест

Германската канцеларка Ангела Меркел е задоволна поради надминувањето на деценискиот спор за името Македонија. „Ова е само мала, но многу важна вест, која има многу врска со војна и мир, како и со стабилност“, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на собир на нејзината ЦДУ во Тринвилерсхаген. Канцеларката го следи активно …

Прочитајте повеќе »

Плетвар и Ѓавато проодни и за тешки товарни возила

врнежи од снег

Од ЈП „Македонијапат“ јавуваат дека од 09:40 часот, е укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Прилеп – Градско преку планинскиот превој Плетвар. Претходно, укинати беа и забраните за движење на тешки моторни возила на патните правци Крива Паланка – Деве Баир и патниот правец Битола …

Прочитајте повеќе »