Македонија

Вести и новости од Македонија.

Почина актерот Мите Грозданов

Во 75-та година од животот вчера почина Мите Грозданов, доајен на македонскиот театар, актер на Драмски театар-Скопје каде што работеше од 1967 до пензионирањето во 2008 година. Роден е во Струмица на 14 декември 1943 година. Во својата 40-годишна професионална актерска кариера одиграл бројни улоги во претстави, меѓу кои во …

Прочитајте повеќе »

Заев: Оптичката мрежа на МЕПСО ќе овозможи интернет соодветен на стандардите на ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, директорот на МЕПСО, Сашо Василевски и градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски денеска беа во работна посета на ТС Струмица 1 каде што се поставуваше заштитно јаже со оптика на далекувод од …

Прочитајте повеќе »

Архива на загадувачи – граѓани може да пријавуваат жаришта на загадување преку онлајн мапа

Наместо на социјалните мрежи, граѓани отсега може да ги пријавуваат загадувачите што ги забележуваат и преку онлајн мапа.  Станува збор за Архива на загадувачи – онлајн мапа изработена од креаторите на апликацијата „Мој воздух“. На неа секој граѓанин може да пријави какво било жариште на загадувач. На мапата со црвени точки …

Прочитајте повеќе »

Бриселски „Политико“: Бегството на Груевски го помогнале двајца унгарски разузнавачи

Кои се пропустите на домашните органи поради што дојде до бегство на екс премиерот Никола Груевски, обвинителството се уште истражува. Неофицијално под лупа на Организиран криминал и корупција се МВР со Бирото за јавна безбедност и УБК,Специјалното јавно обвинителство но и скопскиот Кривичен суд. Од Обвинителството за организиран криминал со …

Прочитајте повеќе »

Димитровски: Дизелите и неодржувањето се главни виновници за загадувањето од возилата

Иако транспортот не е доминантен загадувач на воздухот со цврсти честички, факторот што е значително пораснат процентот на автомобили со дизел мотори во земјава не треба да се пренебрегне, предупредува д-р Даме Димитровски, вонреден професор на Машинскиот факултет во Скопје и раководител на факултетската лабораторија за мотори со внатрешно согорување. …

Прочитајте повеќе »

Правен субјект со име МПЦ ја купи атрактивната парцела за 60-катници кај „Холидеј Ин“

Две фирми ја купиле атрактивната парцела од 9.000 м2 за сума од 312 евра по квадрат спроти скопски ГТЦ, односно хотелот „Холидеј Ин“, на која беше предвидено да никнат 60-катници. Парите се уплатени пред еден месец во државниот буџет, а се работи за 2,9 милиони евра, дознава ТВ24. Станува збор …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп се одржа првиот меѓународен атлетски полумаратон

Низ улиците на Прилеп, денеска се одржа првата полумаратонска трка, која имаше меѓународен карактер. Покрај полумаратонската трка во должина од 21 километар, близу 200 натпреварувачи од Македонија и земјите од поранешна Југославија ја трчаа и рекреативната трка на 5 километри. Првиот меѓународен полумаратон го отвори градоначалникот Илија Јованоски, кој истакна …

Прочитајте повеќе »