Македонија

Вести и новости од Македонија.

Студентски протести во Будимпешта против затворање на Соросовиот универзитет

Студентите сметаат дека нападот врз ЦЕУ е напад врз академската и образовната слобода, владеењето на правото, 1500-те едукатори и вработени на универзитетот, па дури и демократските основи на европските фондации. Неколку илјади студенти вчера протестираа на улиците на Будимпешта со барање да се подобрат академските слободи и ја повикаа тамошната …

Прочитајте повеќе »

Граѓаните се гушат во загаден воздух, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се препукуваат кој е крив

Жителите на Скопје, а и на останатите градови низ Република Македонија секојдневно се гушат во загаден воздух. Ако излезете надвор од своите домови, освен што ќе наидете на смог и густа магла, ќе почувствувате и печење на грлото, кашлица и отежнато дишење. Додека загадениот воздух е топ тема во медиумите …

Прочитајте повеќе »

30 дневен притвор за тројцата Срби осомничени за вмешаност во убиството на Оливер Ивановиќ

Основниот суд во Приштина им одреди денеска 30-дневен притвор на тројцата Срби кои беа уапсени вчера во Косовска Митровица поради наводна вмешаност во убиството на лидерот на косовската Граѓанска иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ. Притвор, по барање на Специјалниот суд на Косово, им е одреден на Марко Рошиќ, Недељко Спасојевиќ и …

Прочитајте повеќе »

Одложеното финале на „Копа Либертадорес“ ќе се игра вечерва во 21 часот

Вториот натпревар од финалето на „Копа Либертадорес“ помеѓу Ривер Плата и Бока Јуниорс, кој синоќа беше одложен заради напад на автобусот со кој играчите на Бока Јуниорс одеа на натпреварот, ќе се игра вечерва со почеток во 21.00 часот по средноевропско време. Причина за одложувањето се серијата на инциденти, каменувањето …

Прочитајте повеќе »

Меј апелира за поддршка за Брегзит

Лидерите на 27 те земји членки на Европскаат Унија денеска ќе одржат вонреден самит во Брисел на кој треба да го усвојат договорот за повлекување на Велика Британија од членството во Унијата. Пред самиотот на Унијата британската премиерка Тереза Мај во јавноста излез со апел за поддршка за договорот. Во …

Прочитајте повеќе »

Бегство од слободата

Ова не е прво бегство на еден вмровски лидер во историјата. На речиси идентичен начин тоа го направи Ванчо Михајлов во 1934 година кога пребегна од Бугарија во Турција. Турските власти одбија да го екстрадираат. Ја знаете веќе онаа чудесна книга на Ерих Фром, „Бегство од слободата“, во која хуманистичкиот …

Прочитајте повеќе »

Во понеделник јавни седници во Апелација за притворите на Јанакиески и Божиновски

Во Апелацискиот суд Скопје во понеделник ќе се одржат две јавни седници за притворите на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски. Јанакиевски е обвинет во неколку случаи на Специјалното јавно обвинителство, а Божиновски, како поранешен генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, е …

Прочитајте повеќе »

Времето денеска облачно со температура до 14 степени

Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно, на места со слаба магла во претпладневните часови. Ќе дува слаб до умерен север ветер, а температурата ќе се движи од 8 до 14 степени. Од УХМР најавуваат дека од утре, следува период на претежно облачно време со повремени врнежи од дожд, …

Прочитајте повеќе »