Македонија

Вести и новости од Македонија.

УЈП потсетува дека за 13 дена истекува рокот за регистрација за е-персонален данок

Управата за јавни приходи (УЈП) денеска ги повика граѓаните кои не ја исполниле својата обврска да се регистрираат на системот е-персонален данок бидејќи крајниот рок за пријавување истекува на 31 овој месец. Од УЈП информираат дека покрај шалтерите во Регионалната дирекција во Скопје, отворени се и дополнителни шалтери во општините. Така, …

Прочитајте повеќе »

Заев и Саливан одговараа на новинарски прашања: САД остануваат со поддршка за спроведување на Договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Заменикот Државен Секретар на САД, Џон Саливан, кој се наоѓа во работна посета на Република Македонија, по што одржаа  прес – конференција, на која одговараа на новинарски прашања кои ви ги пренесуваме во целост. Прашање: Доколку помине процесот во Македонија, колку е извесно …

Прочитајте повеќе »

Калифорнија ќе забрани продажба на не-електрични возила во 2040 година

Секое ново возило што ќе се продава во Калифорнија од 2040 година ќе мора да биде електрично, односно воопшто да не испушта загадувачки гасови и честички, пропишува новиот предлог-закон што оваа седмица влезе во процедура во парламентот на сојузната американска држава. Предвидената забрана е поднесена од пратеникот Фил Тинг од …

Прочитајте повеќе »

Ременски: Законските решенија во рамки на процесот за помирување се поддржани со консензус

Прес конференција на Фросина Ременски,  потпретседателка на Собранието на Република Македонија и потпретседателка на СДСМ: Интерпартиската парламентарна група за реформа, помирување и интеграција на денешната седница го усвои и усогласи нацрт-текстот на Законот, за кој се расправаше во изминатите денови, во рамки на процесот за помирување, соопшти копретседавачката на Интерпартиската парламентарна група, потпретседателката на СДСМ и Собранието …

Прочитајте повеќе »

Од 1 јануари во Бугарија патарината ќе се плаќа електронски, цените на вињетите остануваат исти

За помалку од 24 часа од почетокот на продажбата на електронските налепници за патарина во Бугарија, денеска до пладне биле продадени околу 300 такви вињети, јавуваат бугарските медиуми. Бугарија ќе ги исфрли класичните вињети-налепници и воведува електронски, кои ќе бидат на сила од 1 јануари следната година. Цените на постоечките …

Прочитајте повеќе »

Дијабетесот подалеку од детските градинки

Детската градинка „Весели цветови“ од Делчево во партнерство со Општина Делчево, Центарот за труд и социјална политика, основните училишта во градот и Здравствениот дом, ја започнаа кампањата „Дијабетесот подалеку од детските градинки“. За таа цел денеска во детската градинка од страна на вработените во градинката беше подготвена трпеза на која …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Саливан: Средбите со пријателите од САД придонесуваат за мир и стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска прими во посета делегација на американскиот Стејт Департмент, предводена од Заменикот Државен Секретар Џон Саливан. На средбата, на која од страна на Владата на РМ присуствуваа и министерот за надворешни работи Никола Димитров, националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, како и …

Прочитајте повеќе »

Заев и Ципрас и официјално номинирани за Нобелова награда за мир

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас се номинирани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа, со кој се надминува дводеценискиот спор за името. Номинацијата на Заев и Ципрас денеска во Скопје ја објави добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Уидед Бушамауи на церемонијата што …

Прочитајте повеќе »