Македонија

Вести и новости од Македонија.

Маж и две жени се загинатите во превртениот автобус кај Лесковец, Филипче и Рашковски се упатиле кон местото на несреќата

Маж и две жени се тројцата загинати во тешката сообраќајна несреќа што се случи ноќеска околу 1.40 часот, кога на влезот во Лесковац, Србија се преврте македонски автобус, пренесе изјава од лесковачката болница српската агенција Бета. Во тек идентификацијата на загинатите. „Во врска со автобуската несреќа во Србија, за сега …

Прочитајте повеќе »

Министерствата и органите на државната управа, во следните два месеца ќе реализираат најмалку пo една еко акција

Владата на Република Македонија на 109-тата седница, донесе одлука да ги задолжи министерствата, органите во состав на министерствата и самостојните органи на државната управа во текот на декември годинава и во текот на јануари и февруари 2019-та година да спроведат најмалку по една акција со којашто ќе придонесат во борбата …

Прочитајте повеќе »

Информативна дебата за рудникот Иловица-Штука со поддршка од експертите и локалното население

Одговорното рударство е цврста и безбедна основа за остварување економски раст, аргументираа професорите Благој Голомеов од Факултетот за природни и технички студии при универзитетот “Гоце Делчев”, Штип, и Љупчо Петковски од Градежниот факултет при универзитетот “Св. Кирил и Методиј”, Скопје, на вчерашната средба со населението од општините Босилово, Ново Село …

Прочитајте повеќе »

„Македонија пат“: Сите патишта проодни, возете внимателно

Низ целата територија на Македониа сообраќајот се одвива тековно по влажни коловози. Слаб снег провејува во северо источниот дел од државата, кој не се задржува на коловозот. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. Поради интензивните врнежи од снег кој надоаѓа …

Прочитајте повеќе »

Резултати и табели од шестиот ден на Турнирот „Свети Никола 2018“

14.Декември.2018 година ( Петок ) ВЕТЕРАНИ 16.30 ч. „ОМР Прилеп“ – „Тутунски Комбинат“ 4:7 СЕНИОРИ 17.10 ч. „Лезор“ – „Братство 07“ 3:4 17.50 ч. „Зоки Лим“ – „Еле. Елемент-Паркетар Горан“ 4:3 18.30 ч. „Зоки Лим“ – „Гри – Изгрев“ 6:1 19.10 ч. „Плинови Монт“–ФК„Црнилиште“ 1:0 (3:0)сл. 19.50 ч. „Валгор Комерц“ …

Прочитајте повеќе »

Линданот од малата депонија на ОХИС ќе се чисти догодина, собрани се 9 милиони долари

Малата депонија со линдан во кругот на фабриката ОХИС, на која има околу 10.000 тони контаминирана почва со оваа канцерогена супстанца, ќе започне да се чисти до средината на следната година, информираат за „Мета“ од Канцеларијата за за ПОПс (Persistent organic pollutants) – неразградливи органски загадувачи при Министерството за животна …

Прочитајте повеќе »

Косово: Гутереш бара воздржаност, Москва предупредува од вооружен судир

Додека од Обединетите Нации се испраќаат пораки до сите страни да бидат воздржани, од Москва доаѓаат барања за демилитаризација и распуштање на вооружените формации на косовските Албанци. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, реагираше со загриженост на одлуката на косовскиот парламент за сопствена армија. Тој ги повика „сите страни на …

Прочитајте повеќе »

Заев апелира до општините да ги искористат парите наменети за капитални инвестиции

Во 2019 година за рамномерен регионален развој издвоивме за 100 отсто повеќе пари во однос на 2017, или за над 50 насто повеќе во однос на 2018 година, рече денеска премиерот Зоран Заев на конференцијата „Децентрализација: Патот што претстои“, во организација на ЗЕЛС и ОБСЕ. „Од 3,5 милиони евра во …

Прочитајте повеќе »