Македонија

Вести и новости од Македонија.

АМСМ: Интензитетот надвор од градските средини е зголемен

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување …

Прочитајте повеќе »

По заслуга на претходниот директор, парите од вработените во прилепски „Комуналец“ отишле кај адвокатите

Пишува: Зоран Милошески Финансиското работење на претходната раководна гарнитура на ЈКП „Комуналец“- Прилеп, е предмет на анализа на надлежните институции и секое евидентирано незаконско работење, ќе биде санкционирано со соодветни пријави до МВР и Јавното обвинителство. Со ваквиот став, од јавното комунално претпријатие ги демантираат шпекулациите дека сите незаконитости во …

Прочитајте повеќе »

РЕКОРД Само вчера над македонското небо имало над 1.000 летови

Над македонското небо вчера се забележани рекордни 1.007 летови, со што втор пат оваа година се надмина бројот на летовите, велат од М-НАВ за МИА. Директорот на М-НАВ Николче Тасески изјави за МИА дека вчера се остварени вкупно 943 прелети и 64 операции на аеродромите во Скопје и Охрид. – …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Заради злоупотребите на екс градоначалникот Ристески се распаѓа салата Партизан

Прес конференција на Гоце Макалоски, член на комисијата за спорт при ОО на СДСМ Прилеп: Благодарение на екс градоначалникот Марјан Ристески и ВМРО-ДПМНЕ, спортската сала „Партизан“ во Прилеп каде некогаш се одржуваа државни и меѓународни натпревари во најразлични спортови, буквално е распадната. Граѓаните и спортистите, со години апелираа и прашуваа …

Прочитајте повеќе »

Заев му понудил влез во Владата, за Мицкоски предлогот бил надвор од неговите морални принципи

Премиерот Зоран Заев обелодени дека и’ понудил на ВМРО-ДПМНЕ да влезе во Владата за заедно да го „одработат“ референдумот. ВМРО-ДПМНЕ го одбила ваквиот предлог, но останала цврсто на барањето за амнестија. – Дадов понуда до 2020 да бидам премиер, но подготвен сум да го споделам својот мандат со ВМРО-ДПМНЕ, да го …

Прочитајте повеќе »

Улицата „Гога Димитриоски“ во најстарата прилепска населба „Варош“ комплетно ќе се асфалтира

Градоначалникот, Илија Јованоски и директорот на ЈКП „Водовод и канализација“, Емил Јанески денеска извршија увид врз градежните работи што се изведуваат на краците од улицата „Гога Димитриоски“ во населба „Варош“. „Денеска сме на терен во населбата „Варош“ на улицата „Гога Димитриоски“, каде во  тек се подготовките на улицата за тампонирање …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Не сме безгрешна Влада, ама со чисто срце правиме се’ за да обезбедиме сигурна иднина за граѓаните

Фејсбук статус на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески: Длабоко загрижен за недостатокот на национална свест кај одредени политички актери и како директен сведок на хушкачките и крајно опасни тези со кои Ѓорѓе Иванов вчера, со својот говор, по кој знае кој пат ја злоупотреби својата функција да одработува …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп поднесе кривична пријава против ексградоначалникот Ристески

Почитувани, Ја информираме јавноста дека поради постоење на основано сомневање дека како одговорно лице, градоначалник на Општина Прилеп, сторил кривично дело „Несовесно работење во службата“, затоа што спротивно на должноста за совесно, законито и домаќинско располагање со сопственоста на општината, која ја имал согласно Законот за локална самоуправа и Статутот …

Прочитајте повеќе »