Македонија

Вести и новости од Македонија.

Со 81 глас “за“, Собранието ги изгласа уставните измени

Со 81 глас „за“, вечерва пратениците во Собранието ги изгласаа уставните измени, односно амандманите 33 до 36. Претходно пратениците на Алијансата за Албанците и на Беса ги повлекоа своите амандмани. Според Уставниот закон кој беше исто така усвоен, овие амандмани влегуваат во сила откако целосно ќе стапи на сила Преспанскиот …

Прочитајте повеќе »

Заедничко соопштение на Владата на Република Македонија и партијата БЕСА

Сакаме да ја информираме јавноста дека е постигнат договор со кој се надминати разликите за коишто информиравме дека постојат. Уште еднаш потврдуваме дека државјанството е македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, при тоа прифатен е амандман на Уставниот закон со кој се потврдува државјанството македонско/граѓанин на Република Северна Македонија и се …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Македонија ќе биде членка на НАТО и ЕУ, Мицкоски, Груевски, Бачев и Иванов не успеаја

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија: Во најзначајните моменти за иднината на Република Македонија, за иднината на сите наши граѓани, Мицкоски, во филмот на Бачев, шири измислени-невистинити конструкции и лажни вести. Најостро ги демантираме изнесените лаги на антизападниот Мицкоски и раководството …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: 27 април нема да се повтори

Во моменти кога се очекува финалното усвојување на уставните измени, во услови на тензични протести пред Собранието, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска од Радовиш директно не одговори на прашањето дали е можна ескалација на настаните, како на 27 април 2017 година, кога демонстрантите упаднаа во Собранието и беа …

Прочитајте повеќе »

Сипаниците може да го одложат почетокот на второто полугодие

Министерството за образование и наука ја следи ситуацијата со епидемијата од сипаници, во координација е со министерствата за здравство и за труд и социјална политика и врз основа на состојбата на терен, ќе одлучи за евентуално одложување на второто полугодие, кое по правило треба да започне на 21 јануари, изјави …

Прочитајте повеќе »

БЕСА на Африм Гаши: Ние ќе гласаме за уставните измени

Тројцата пратеници од БЕСА кои припаѓаат на делот што за претседател го признава Африм Гаши, а не Биљал Касами, ќе гласаат за уставните измени. Како што соопшти Гаши, тие се цврсто решени за евроинтеграциите и ќе ги поддржат измените на Уставот заради исполнување на обврските од Преспанскиот договор. Тоа е …

Прочитајте повеќе »

„Нискоградба“ Битола: Сите патишта до околните населени места се проодни

Реакција на КЈП „Нискоградба“ Битола, на прес конференцијата на ОК на ВМРО-ДПМНЕ:  КЈП „Нискоградба“ Битола ги информира граѓаните дека на територијата на Општина Битола се проодни сите патишта до околните населени места, вклучувајќи ги и планинските села. Децидно ги негираме и отфрлуваме денешните обвинувања на прес конференцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, …

Прочитајте повеќе »

Работниците на ЈКП „Комуналец“ продолжуваат со расчистување на снегот и за време на викендот

Со максимална одговорност, посветеност и професионалност, вработените на ЈКП „Комуналец“ изминативе денови го расчистуваат снегот  и овозможуваат услови за непречено функционирање на граѓаните. Ставени се во употреба сите непоходни човечки ресурси, целата оперативна служба и механизацијата со која располага претпријатието, со цел отстранување на снегот од тротоарите, плоштадот и другите …

Прочитајте повеќе »