Македонија

Вести и новости од Македонија.

Најново соопштение од Владата: Вторник, 7 мај е неработен ден на територијата на Град Скопје

Најново соопштение од Владата: Вторник, 7 мај е неработен ден на територијата на Град Скопје

Најново соопштение од Владата, поврзано со утрешната посета на Папата Франциск: Согласно последните организациски проценки поврзани со протоколот за посетата на Неговата Светост Папата Франциск, и согласно потребите и барањата на институциите и граѓаните,  Владата на Република Северна Македонија донесе одлука утрешниот ден, 7 мај (вторник), да биде неработен ден …

Прочитајте повеќе »

Заев: Владата искрено и силно е посветена на негување и унапредување на македонскиот јазик

Заев: Владата искрено и силно е посветена на негување и унапредување на македонскиот јазик

Премиерот Зоран Заев, денеска во Свечената сала на Владата на Северна Македонија се обрати по повод „5 Мај – Денот на македонскиот јазик“, кој годинава за прв пат се одбележува, откако минатиот месец на Владина седница беше донесена одлука овој ден да биде празник од работен карактер. Свеченоста, на која …

Прочитајте повеќе »

Денот кога Папата Франциск ќе биде во еднодневна посета на нашата земја, е работен ден за сите граѓани

Денот кога Папата Франциск ќе биде во еднодневна посета на нашата земја, е работен ден за сите граѓани

Соопштение од Владата на Република Северна Македонија: Владата на Република Северна Македонија соопштува дека утрешниот ден, 7 мај, кога во нашата земја ќе пристигне во еднодневна посета Папата Франциск, е работен ден за сите граѓани. Организациониот одбор за посетата на Светиот Отец денеска соопшти дека сите подготовки за реализација на …

Прочитајте повеќе »

Укинат домашниот притвор за Сашо Мијалков

Укинат домашниот притвор за Сашо Мијалков

На поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, Кривичниот совет при Основниот суд му го укина куќниот притвор и му определи мерки на претпазливост. На Мијалков му е одземена патната исправа за преминување на државната граница со лична карта и, еднаш неделно, ќе треба да се јавува во Судот. Од …

Прочитајте повеќе »

Министерот за култура Адеми поднесе оставка

Министерот за култура Адеми поднесе оставка

Министерот за култура Асаф Адеми денеска поднесе оставка, поради, како што рече здарвствени проблеми. „На состанокот на централното претседателство на партијата, што се одржа на 21 април 2019 година, поднесов барање за оставка на партијата. Претседателството го прифати, но поради изборите, решивме да го објавиме по претседателските избори “, рече …

Прочитајте повеќе »

Едвај тројка за училиштата од просветните инспектори, само шест добија четворка

Едвај тројка за училиштата од просветните инспектори, само шест добија четворка

Со оценка 2,77 просветните инспектори го оцениле квалитетот на воспитно-образовниот процес во македоските училишта. Ова стои во последниот извештај на Државниот просветен инспекторат, кој се однесува на квалитетот на наставата во основното и во средното образование. Вакви извештаи инспекторатот подготвува еднаш годишно, за секоја измината учебна година. Оценката се дава по …

Прочитајте повеќе »

Владата со нов закон ќе ги затвора дивите депонии и ќе го зголемува рециклирањето

Владата со нов закон ќе ги затвора дивите депонии и ќе го зголемува рециклирањето

Министерство за животна средина и просторно планирање подготвува Закон за управување со отпадот, со кој би се воспоставил функционален систем за регионално управување со отпад и изградба на регионални депонии, а истовремено ќе се затворат сите нестандардни депонии и ѓубришта. Во објавата на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) се вели …

Прочитајте повеќе »

Скопје веќе оградено поради посетата на Папата, важат посебни правила на движење

Скопје веќе оградено поради посетата на Папата, важат посебни правила на движење

Последните неколку дена, централното градско подрачје во Скопје се оградува поради посетата на папата Франциск утре, кога ќе важат посебни правила на движење со зголемени мерки на безбедност на највисоко ниво. Централното градско подрачје во Скопје, поточно појасот „голем ринг”, утре од 06 часот до 19 часот ќе има забрана …

Прочитајте повеќе »