Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев на средба со Рот: Блиску сме до членството во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска прими делегација на Министерството за надворешни работи на СР Германија што ја предводеше државниот министер надлежен за Европа Михаел Рот. Премиерот Заев на средбата се осврна на актуелната политичка ситуација во земјата со посебен акцент на процесот на постигнување политичка согласност …

Прочитајте повеќе »

Фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Неславно заврши епизодната улога на Мицкоски

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ денеска порача дека вчерашната лидерска средба била дебакл на ВМРО-ДПМНЕ, поради однесувањето на преговарачите од партијата, во кои е и партискиот лидер Христијан Мицкоски. Порачуваат дека партијата мора да престане да биде заштитник на Никола Груевски. „По вчерашниот дебакл на лидерската средба по која го видовме …

Прочитајте повеќе »

Македонија ќе помогне во гаснењето на пожарите во Грција

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Аднан Џафероски, потврди дека Македонија ќе испрати два авиона кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите кои беснеат во Грција, од кои најголемиот дел се во околината на Атина. Како што изјави Џафероски, авионите се спремни и ќе заминат штом се добие повратна …

Прочитајте повеќе »

Заев: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски избраа да останат на мрачната страна на историјата

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, веднаш после лидерската средба пред претставниците на медиумите и за јавноста на Република Македонија ја даде следната изјава, која ви ја пренесуваме во целост: Почитувани граѓани, Македонија е одлучна за својата иднина во НАТО и ЕУ и никој не може да и …

Прочитајте повеќе »

Професори од Оксфорд, Сорбона, Колумбија… со поддршка за Преспанската спогодба

Повеќе од 40 универзитетски професори, интелектуалци, филозофи и студенти ја изразија својата поддршка за Преспанската спогодба на Македонија и Грција за решавање на спорот за името, оценувајќи го како пробој и најдобро решение за решавање на 27-годишниот спор на двете земји. Во писмо до британскиот весник „Гардијан“, потписниците кои се …

Прочитајте повеќе »

Заев: Прифативме законски измени за пржински формат за техничка влада пред избори

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во име на лидерите на четирите политички партии што денеска учествуваат на лидерската средба, за претставниците на медиумите и за јавноста, ја даде следната изјава за досегашниот тек на разговорите, која ви ја пренесуваме во целост: „За овие три лидерски средби требаше …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски: Се запира процедурата за избор на ДИК со просто мнозинство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски потврди дека Владата се согласила со барањата на партијата за техничка влада, според Пржинскиот принцип за секои следни избори и додаде дека е задоволен што постигнале договор за Законот за финансирање на политички партии кој ќе гарантира транспарентност и ќе спречи евентуални злоупотреби. – Се …

Прочитајте повеќе »

Повредени 20 работници во сообраќајка кај Мамутчево

Дваесет работници се повредени во сообраќајката што се случи попладнево околу 13:20 часот на излезот од велешкото село Мамутчево. Се судриле камион и автобус кој превезувал работници од Велес. Како што информира за МИА Весна Лазаровска од ЈЗО Општа болница Велес со возила на итна медицинска помош од Велес во …

Прочитајте повеќе »