Македонија

Вести и новости од Македонија.

Во пресрет на референдумот, покрај Меркел неделава доаѓаат Курц и Столтенберг

Премиерот Зоран Заев синоќа најави дека оваа недела ќе дојдат канцеларите на Германија, Ангела Меркел и на Австрија, Себастијан Курц како и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На трибината во Берово, тој истакна дека „тоа што тројца светски државници неделава ќе го посетат Скопје е уште еден позитивен сигнал, …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас: Груевски глумел дека не сака решение за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас изјави дека „поранешниот македонски премиер, Никола Груевски глумел дека не сака решение на спорот за името“. Оваа реакција на Коѕиас следува по информациите што ги објави „Викиликс“ дека македонските власти уште во 2008 година прифатиле промена на името. – Познато е дека Груевски …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев од Берово: 260.000 евра добива Македонија како помош од ЕУ

Посочувајќи ги бенефитите од зачленувањето во НАТО и во Европската Унија, премиерот Зоран Заев синоќа пред беровчани истакна дека грантовите и финансиската поддршка коишто и сега ги добива Македонија од фондовите на Унијата за развој на патната и железничката инфраструктура, на пример, по зачленувањето на земјата ќе се зголемат неколкукратно. …

Прочитајте повеќе »

Сабота е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија (,,Службен  весник на РМ,, бр.21/98 и 18/07), 8 септември 2018 година (сабота), Денот на независноста е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните во …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: Колку и да се различни, сите деца на исти нешта се радуваат и подеднакво тагуваат

По повод почетокот на новата учебна 2018/2019 година, градоначалникот Илија Јованоски го посети ООУ „Климент Охридски“. Посакувајќи им среќен почеток на школската година, во своето обраќање пред наставниците, учениците и нивните родители, градоначалникот истакна дека учењето и стекнувањето на нови знаења, е единствената виза за убавата професионална иднина на младите …

Прочитајте повеќе »

Основците од од руралното училиште „Страшо Пинџур“ ќе учат во подобри услови

Во основното училиште „Страшо Пинџур“ во селото Мало Коњари, 155 основци од ова и соседните населени места: Големо Коњари и Кадино село, оваа учебна година, ќе учат во реновирани простории. Сменет е подот во целата училишна зграда, прва инвервенција по 11 години. Училиштето е варосано, сменет е дел од инвентарот, …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп инвестира во образованието, за училиштето во Сточен пазар минатата локална власт треба да сноси одговорност

Реакција на Општина Прилеп на прес конференцијата на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп: Почитувани граѓани, Општина Прилеп со доаѓање на новата локална гарнитура и градоначалникот Илија Јованоски, во изминатите 10 месеци, интензивно работи на отстранување на пречките, и наследените колку финансиски, толку и технички проблеми од претходната власт. И покрај тоа, …

Прочитајте повеќе »

Манчевски во Радовиш: Нашите деца да растат со европски вредности и во просперитетна Македонија

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски денеска е во посета на оштина Радовиш каде имаше средби со граѓаните, со градоначалникот Ѓерасим Конзулов и со претставниците на бизнис заедницата. Во радовишкото село Подареш, во рамки на кампањата „Излези за европска Македонија“, министерот Манчевски на отворена трибина, разговараше со мештаните …

Прочитајте повеќе »