Македонија

Вести и новости од Македонија.

Туризмот е само една од опциите за спас на Крушево

Пишува: Сотир Габелоски По одобрувањето на проекот за развој на туризмот со грант од 500.000 евра, се чини дека Крушево не престанува да вложува во оваа гранка и да бара и други начини да се унапреди градот како туристичка дестинација. Локалната самоуправа изминатиов период таргетираше неколку придружни гранки на туризмот, …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот Центар за современа ликовна уметност одбележа пет и пол децении постоење на скулпторскиот симпозиум

Еден од најстарите во светот, прилепскиот Интернационален скулпторски симпозиум кој го организира Центарот за современа ликовна уметност – Прилеп, синоќа одбележа 55 години од своето постоење. По тој повод, во холот на Центарот за култура „Марко Цепенков“ беше организирана свеченост, на која покрај градоначалникот Илија Јованоски, присуствуваше и амбасадорот на …

Прочитајте повеќе »

Свечено отворен 44.фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Со настапот на учесници од западниот дел на Република Македонија и од општина Прилеп, синоќа на камената бина беше отворен 44. фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Во двата фестивалски дена, во Прилеп и на долненската „Рудина“, пред љубителите на изворната македонска музика, ќе се претстават околу 250 …

Прочитајте повеќе »

Економски совет: Гасификацијата е од приоритетно значење за Прилеп

Пишува: Зоран Милошески Гасификацијата на општина Прилеп, како еден од приоритетите за економски развој во претстојниот период, беше единствена точка на дневниот ред на седницата на Економскиот совет, кој заседаваше во проширен состав. Самиот податок дека покрај членовите на Економскиот совет на Прилеп, на седницата присуствуваа претставници на сите позначајни …

Прочитајте повеќе »

Претпладне сончево и топло, попладне дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде облачно и потопло, со долги сончеви периоди. Попладне ќе има локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен,а долж Повардарието засилен северозападен ветер. Дневната температура ќе се движи од 23 до 30 степени. УВ индексот ќе биде 7. Утре, времето ќе биде претежно сончево и топло, …

Прочитајте повеќе »

Линк за мапирање на дивите депонии на веб страната на Општина Прилеп

Во најголемата граѓанска акција во историјата на човештвото, на 15-ти септември 2018 година, на Светскиот ден на чистењето, милиони волонтери во 150 земји ќе се обединат, во еден ден да го исчистат светот од расфрлениот отпад. Акцијата е иницирана од Let’s Do It! World движењето. Let’s Do It! World е …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Собранието мора да ја прекине лошата пракса на Иванов да не потпишува закони

Доколку не го потпише и законот за ратификација на Договорот со Грција откако и по втор пат ќе биде изгласан со Собранието, претседателот на државата Ѓорге Иванов ќе воведе лоша пракса на мешање на надлежностите на властите односно преземање на надлежностите кои му припаѓаат на Собранието. Ова го истакна денеска …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Магистралниот гасовод Неготино – Битола ќе биде изграден до 2020 година

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески оствари работна посета на општина Кавадарци. На средбата со градоначалникот разговараа за инфраструктурните проекти што се реализираат во Кавадарци. Министерот Сугарески го информираше градоначалникот Јанчев за проектите од патната и комуналната инфраструктура и гасификацијата што се реализираат во Кавадарци, како и за проектите …

Прочитајте повеќе »