Македонија

Вести и новости од Македонија.

Герберих: Владата и опозицијата да ја спроведат волјата на населението за излез од чекалната на ЕУ и НАТО

Со преку 91 отсто од гласовите „за“, гласачите во Македонија јасно гласаа за европскиот пат и за понатамошната ЕУ и НАТО перспектива на својата земја. Иако, за жал, само 37 проценти од официјалната бројка на гласачи учествуваа на референдумот и со тоа не се постигна официјалниот кворум, рече германскиот амбасадор …

Прочитајте повеќе »

Полковник Попоски: 5.Прилепска бригада имала огромна важност и од политички и од воен аспект

Во чест на Денот на народното востание 11.Октомври, денеска во просториите на Сојузот на борци – Прилеп, се одржа предавање на тема „Формирањето и борбениот пат на 5.Народноослободителна ударна бригада“. Круме Соколоски, претседателот на прилепскиот Сојуз на борци, рече дека 11.Октомври е најзначајниот датум во историјата на македонскиот народ. „11.Октомври …

Прочитајте повеќе »

Заев: Дали има мнозинство ќе се види на гласањето, но нема поткуп

Не се нудат пари на пратениците за да гласаат за уставните измени, а најдобрата опција во моментот е Собранието, а не предвремени избори, порача премиерот Зоран Заев пред новинарите денеска. Тој рече дека дали има двотретинско мнозинство за да се направат уставните измени ќе се види дури во процедурата во …

Прочитајте повеќе »

Хан: ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од деструктивниот пристап

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, во интервју за австриски „Стандард“ вели дека е запознаен со закани од страна на опозицијата против пратеници кои сакаат да ја напуштат партиската линија и да го поддржат Договорот со Грција во Собранието. Тој од ВМРО ДПМНЕ побарал да се откаже од, …

Прочитајте повеќе »

Екологистите до Владата: Решете го „рудникот на смртта“ или народот сам ќе го реши

Активистите на еколошките здруженија кои се спротиставуваат на отворањето на рудникот на бакар и злато Иловица во струмичката котлина ѝ упатија ултиматум на Владата да ѝ ја одземе концесијата на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ најдоцна до вторник, 16 октомври, кога е предвидена да се одржи седница на Владата. Во спротивно, тие …

Прочитајте повеќе »

Владата до Собранието го достави предлогот за измени на Уставот

Согласно стратешките приоритети на Република Македонија – членството во ЕУ и НАТО, Владата на Република Македонија на денешната 92 седница го разгледа Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија, со Насоки за изменување и дополнување на Уставот на Република Македонија, како следен чекор кој произлегува од Договорот …

Прочитајте повеќе »

Ременски: Пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата

Интегрален текст и видео од денешната изјава за медиуми на Фросина Ременски, потпретседателка на Собранието на Република Македонија и потпретседателка на СДСМ: Почитувани граѓани, почитувани новинари, Членството на Македонија во НАТО и ЕУ е стратешка определба, врвен национален и државен интерес. Над 80 отсто од сите граѓани и над 90% …

Прочитајте повеќе »