Македонија

Вести и новости од Македонија.

Комплетирана независната мрежа на 7 мерачи на аерозагадување во Битола

Комплетирана независната мрежа на 7 мерачи на аерозагадување во Битола

Со три нови сензори, поставени на локации во Битола – Баир, Бадембали и Декорплод, кои се донација на компанијата „Кромберг и Шуберт“ се комплетира независната мрежа на  седум сензори за мерење на загаденоста на воздухот во овој град на неодамна основаната Платформа „Земи здив“, граѓанско здружение, кое го следи квалитетот …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Очекувам европско и одговорно однесување од сите учесници во изборниот процес

Пендаровски: Очекувам европско и одговорно однесување од сите учесници во изборниот процес

Интегрален текст од одговорите на новинарски прашања на Стево Пендаровски, од изјавата дадена при денешните средби со граѓаните на Кочани: П1: Некаде прочитав од опозицијата, велам, не можам да кажам кој точно, велат дека не можете да бидете претседател затоа што сте биле ист како Заев. Зад мојата кандидатура што …

Прочитајте повеќе »

Заев на средба со амбасадори од германското МНР: Континуирана поддршка за конструктивните политики и посветеноста на Северна Македонија

Заев на средба со амбасадори од германското МНР: Континуирана поддршка за конструктивните политики и посветеноста на Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска, се сретна со делегација на германското Сојузно министерство за надворешни работи, составена од специјалниот претставник за Југоисточна Европа, Турција и ЕФТА-државите, амбасадорот Кристиан Хелбах, амбасадорот Томас Осовски, специјален претставник за ЕУ-политики и германскиот амбасадор во Скопје, Томас Герберих. Премиерот Заев, …

Прочитајте повеќе »

Јавните претпријатија ги чистеа депониите во Битола

Јавните претпријатија ги чистеа депониите во Битола

На првиот ден на пролетта, со големи еколошки акции, битолските јавни претпријатија чистеа депонии во градот. Кревети, фотељи, телевизори, теписи, ќебиња и што уште не, може да се најдат и во централното градско подрачје, но и во пооддалечените места. ЈКП „Водовод“ со своја механизација на терен ја чистеше депонијата во …

Прочитајте повеќе »

Новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците влезе во Собрание

Новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците влезе во Собрание

Во собраниска процедура влегоа предлозите за измени на Законот за организација и работа на органите на државната управа и на Законот за Влада со кои се предвидува основање на Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците и бришење на Секретаријатот за спроведување на рамковниот договор. Со законските измени се …

Прочитајте повеќе »

Алатка за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции: објавени податоци за периодот јуни-ноември 2018

Алатка за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции: објавени податоци за периодот јуни-ноември 2018

Тргнувајќи од принципот отворена влада и од принципот за пристап до информации од јавен карактер како основно право на граѓаните, Владата на Република Северна Македонија го објавува најновиот шест месечен извештај за трошоците на функционерите на актуелниот состав. Овој извештај го опфаќа периодот јуни – ноември во 2018, со можност за споредба …

Прочитајте повеќе »

Битола: Завршни инфраструктурни активности во АРМ1 и АРМ2

Битола: Завршни инфраструктурни активности во АРМ1 и АРМ2

Деновиве во полн ек е изведбата на инфраструктурните зафати на улиците и тротоарите во населбите АРМ1 и АРМ2.  Во АРМ 1 се работи на доуредување на веќе изградените улици, а во АРМ2 интензивно се асфалтира и се поставуваат ивичници и тротоари. Паралелно се доработуваат детали од каналската мрежа. Во АРМ …

Прочитајте повеќе »

Почна асфалтирањето на регионалниот пат Делчево-Ѕвегор-Граничен премин

Почна асфалтирањето на регионалниот пат Делчево-Ѕвегор-Граничен премин

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов и градоначалникот на Општина Делчево , Горан Трајковски денеска извршија увид во текот на работите за реконструкција на регионалниот пат Делчево-Звегор- Граничен премин „Делчево“, каде изведувачот ГП „Гранит“ од денеска почна со асфалтирање. Министерот Сугаревски …

Прочитајте повеќе »