Македонија

Вести и новости од Македонија.

„Титаник“: Протугер го навредува Шврговски зошто отворил истрага за изборни манипулации

Во една од бомбите објавена денеска во судница за случајот „Титаник“, меѓу Мартин Протогер и Гордана Јанкулоска во 2011, пред тогашните избори, се редат навреди за тогашниот републички јавен обвинител Љупчо Шврговски, а сегашен адвокат на Сашо Мијалков. -Абе овој Шврговски, ова копиле скапано. Да му е..м мајката, по допрен …

Прочитајте повеќе »

Димитров: Македонија се зацврствува со Договорот, никој нема да не дели и распарчува

Со Договорот со Грција, Македонија се зацврстува на светската мапа како држава. Никој нема да не дели и распарчува, напротив земјава станува полноправна членка на НАТО и почнува преговори со ЕУ, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во интервју за „Телевизија 24“. Тој од идниот четврток еднаш неделно на …

Прочитајте повеќе »

Музички спектакл во Хераклеа, во “режија“ на Исмаил Лумановски

Кога кларинетот и канонот се носечки инструменти во група составена од врвни музичари, на чиј репертоар се композиции со етно-поп-џез стил, тогаш, задоволството за публиката е гарантирано. Така беше и синоќа во античкиот локалитет Хераклеа, каде концерт одржа виртуозот на кларинет, светски познатиот и признат Исмаил Лумановски, заедно со членовите …

Прочитајте повеќе »

Васко Ѓурчиновски е новиот началник на ГШ на АРМ

Со Указ на претседателот Ѓорѓе Иванов генерал мајор Васко Ѓурчиновски денеска е назначен за нов началник на Генералштабот (ГШ) на Армијата на Република Македонија. Неговото назначување беше соопштено на централната прослава на 18 Август – Денот на АРМ, на која учествуваат државниот и армискиот врв, претставници на дипломатскиот кор. Ѓурчиновски …

Прочитајте повеќе »

Џезот ја крена на нозе ресенската публика

Трите денови исполнети со џез музика, кои се одржаа од 14-16 август пред таверната на ресенскиот плоштад, донесоа многу публика и забава, како и уметнички ликовни креации. Во организација на Домот на културата „Драги Тозија“, настапија групите Skopje jazzinc, Александар Петров и Transmision project, Sethstat + Мирко Попов. „Ова е прекрасна …

Прочитајте повеќе »

Апелација на 30 и 31 август ќе одлучува за затворската казна на Груевски во „Тенк“

Апелациониот суд на 30 и 31 август ќе расправа за жалбата на поранешниот премиер Никола Груевски за казната затвор од две години за случајот „Тенк“, за набавка на блиндиран луксузен мерцедес од 600 илјади евра, објави „СДК“. Груевски на 23 мај годинава е неправосилно осуден на две години затвор за …

Прочитајте повеќе »

МО: На Криволак не се користел осиромашен ураниум и нема да се користи

Министерството за одбрана денеска се огласи со демант на тврдењата на социјалните мрежи од вчера и денеска дека на воениот полигон Криволак се испукувале и проектили со осиромашен ураниум. Шпекулациите почнаа вчера, откако беше соопштено дека министерката за одбрана Радмила Шекеринска присуствуваше на вежба на хеликоптерски единици за копнена поддршка …

Прочитајте повеќе »

ЗНМ лобира кај дипломатите против политичкото рекламирање во медиумите

Претставници на Здружението на новинарите на Македонија вчера и денеска се сретнаa со дипломати акредитирани во Скопје. Претседателот на ЗНМ Насер Селмани и директорот Драган Секуловски имаа одвоени средби со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Ваутер Пломп, заменик амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија, Лукаш Холуб, …

Прочитајте повеќе »