Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев на трибина со Стопанската комора: Со членството во ЕУ и НАТО, македонската економија забрзано ќе се развива

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска учествуваше на трибината „Перспективите на македонската економија од членството во ЕУ И НАТО“ во организација на Стопанската комора на Македонија којашто се одржа во кругот на фабриката Кромберг и Шуберт во индустриската зона Жабени, општина Битола, и на присуствуваше и заменик …

Прочитајте повеќе »

Градежната офанзива во Прилеп продолжува со асфалтирање и тампонирање на многу сообраќајници

Во тек се градежните активности за целосно уредување на улицата „Кеј 9-ти септември“ во населбата Бончејца, со вкупна површина од 3000 метри квадратни. Градоначалникот Илија Јованоски и директорката на ЈП ПУП, Марија Цветаноска денеска извршија увид врз финалните активности за уредување на оваа сообраќајница во градот. „Во тек се активностите …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: 800 милиони евра за подобрување на патната инфраструктура

Во моментов низ целата територија на Македонија се работи на реализација на проекти во висина од преку 800 милиони евра, што е историски највисока инвестициска програма за подобрување на квалитетот на патната мрежа во државата, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески кој денеска изврши увид во изградбата на нов …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски и британската амбасадорка Галовеј разговараа за актуелни општествено-политички прашања

Градоначалникот Илија Јованоски денеска во својот кабинет, оствари средба со амбасадорката на Велика Британија, Рејчел Галовеј. Тие разговараа на актуелни општество-политички теми и прашања поврзани со референдумот што ќе се одржи во недела, на 30-ти септември, но и за работата на Општина Прилеп. „Разговаравме за теми од работата на локалната …

Прочитајте повеќе »

Македонија в четврток го започнува скрининг процесот за пристапување во ЕУ

Во Европската комисија во Брисел в четврток заминува 40 члена делегација составена од претставници на повеќе министерства и институции, предводена од вицепремиерот Бујар Османи, која ќе го започне скринингот за поглавјето 23 – правосудство и фундаментални права. Во делегацијата ќе биде и министерката за правда Рената Дескоска. Вицепремиерот Османи вчера …

Прочитајте повеќе »

Иванов: Нема да излезам да гласам на референдумот на 30 септември

Претседателот Ѓорге Иванов нема да гласа на референдумот за промена на името. Тој пред Обединетата Македонска Дијаспора во Детроит рече дека пред 27 години гласал за независна држава со достоинство и дека нема да отстапи од ветувањето кое го дал пред граѓаните. – Што се однесува до мене, јас веќе …

Прочитајте повеќе »

“Два дена потоа” или Отворено писмо до моите сограѓани и пријатели од #Бојкотирам

Не господа. Немам намера да ве навредувам. Понижувам. Денунцирам. Плукам. Не. За мене тоа е под секое човечко ниво а најповеќе под нивото на професијата која со години ја работам и толку интимно ја доживувам. Не. Нема за мене небањати, прости, примитивни, сељаци, жмроњи и комуњари… Не. За мене постои …

Прочитајте повеќе »

Заев утре на трибина во „Жабени“

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев утре во 11.00 часот, во кругот на фабриката „Кромберг и Шуберт“, во индустриска зона „Жабени“ во Битола, ќе учествува на трибина во организација на Стопанската комора на Македонија ,,Перспективите на македонската економија преку членството во ЕУ и НАТО”.

Прочитајте повеќе »