Македонија

Вести и новости од Македонија.

“Два дена потоа” или Отворено писмо до моите сограѓани и пријатели од #Бојкотирам

Не господа. Немам намера да ве навредувам. Понижувам. Денунцирам. Плукам. Не. За мене тоа е под секое човечко ниво а најповеќе под нивото на професијата која со години ја работам и толку интимно ја доживувам. Не. Нема за мене небањати, прости, примитивни, сељаци, жмроњи и комуњари… Не. За мене постои …

Прочитајте повеќе »

Заев утре на трибина во „Жабени“

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев утре во 11.00 часот, во кругот на фабриката „Кромберг и Шуберт“, во индустриска зона „Жабени“ во Битола, ќе учествува на трибина во организација на Стопанската комора на Македонија ,,Перспективите на македонската економија преку членството во ЕУ и НАТО”.

Прочитајте повеќе »

Димитров во Битола: Одговорноста за иднината е на сите нас

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вчера и денеска беше во посета на општина Битола. Тој ја искористи посетата за средби со младите во Битола, како и со градоначалничката на Битола, Наташа Петровска. За време на пријатната и неформална средба со младите, министерот Никола Димитров разговараше за предизвиците со кои …

Прочитајте повеќе »

Шекеринска во Карпош: Нашиот јазик и културно наследство се потврдени

Владата се обврза дека ќе одработи покана за членство во НАТО, датум за почеток на преговори со ЕУ и дека граѓаните ќе можат да се изјаснат на референдум за својата иднина – сето тоа го обезбедивме. Но не се сите заинтересирани за доброто на Македонија. Ги повикувам сите да излезат …

Прочитајте повеќе »

Идната недела започнува подготвителната фаза од пристапните преговори во седиштето на Европската унија

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија и главен политички преговарач и шеф на Делегацијата за преговори со Европската унија д-р Бујар Османи и посебниот советник за евроатлантски интеграции на претседателот на Владата на Република Македонија и главен технички преговарач и шеф на техничкиот преговарачки тим м-р Бојан Маричиќ, денеска …

Прочитајте повеќе »

Шилегов: Јас сум им гарант на Скопјани – самоволие на Водно нема да има!

Додека стојат багерите на Водно и траат преговорите со екологистите околу гасоводната траса, Градот веќе ги доби ветените 3 милиони евра за враќање на зеленилото на Водно, но и за најавените зелени коридори на Серава, Лепенец и Скопска Црна Гора од државата.Дали екологистите ја загубија битката за Водно? Комплетно застанавте …

Прочитајте повеќе »

Трибина во Прилеп, со градоначалникот Илија Јованоски и министрите Никола Димитров и Оливер Спасовски

„Досега Македонија минувала низ многу крстопати и секогаш го избирала вистинскиот пат и секогаш исчекорот бил направен на правата страна. Министерот Никола Димитров и премиерот Зоран Заев со Договорот што го склучија со Грција, филигрантски ја одиграа работата со овој преспански договор што нуди иднина за нас“, рече градоначалникот Илија …

Прочитајте повеќе »

Во вторник во Ресен почнува традиционалниот „Преспански јаболкобер“

Од 25-28 септември, во Ресен ќе се одржи традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер 2018“. Покрај поканата која ја упатува до граѓаните на нашата држава, Општина Ресен подготви и богата културно-забавна програма. – Вторник, 25.09.2018 година Почеток: 20:00 часот; Место: Дом на култура „Драги Тозија“-Ресен; „Тринаесет песни за тринаесет Величествени“-вечер посветена на …

Прочитајте повеќе »