Македонија

Вести и новости од Македонија.

Фондовите на ЕУ овозможуваат средства за унапредување на спортот

Прес конференција на Коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“: Почитувани, Спортот е поставен високо на пиедесталот на приоритетите на Европската Унија. Со приближување кон ЕУ ќе се овозможат повеќе европски пари за развој на спортот во Македонија. Преку ЕУ фондовите, спортот со сите негови елементи ќе ги достигне највисоките професионални стандарди, со …

Прочитајте повеќе »

средба со Форумот за демократска Македонија (ФДМ) во Вашингтон

Во рамките на посетата на Соединетите Американски Држави, каде отпатува за средба со потпретседателот Пенс, премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, се сретна со претставници на Форумот за демократска Македонија – заедница на иселеници …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Обиколницата кај Битола ќе биде комплетно завршена за 8 месеци

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и градоначалникот на Битола, Наташа Петровска, денеска извршија увид во реконструкцијата на обиколницата на Битола и санацијата на свлечиштето што се појавува на тој дел од патот. Инвестицијата е во вредност од преку 1, 5 милиони евра и се очекува градежните работи да …

Прочитајте повеќе »

Втор ден од научниот собир за Марковите Кули

Денеска се одржува вториот дел од дводневниот меѓународен научен собир на тема „Биогеографската целина Маркови Кули: Природни содржини и културни вредности“, кој е во организација на ЈНУ Институт за старословенска култура – Прилеп, со поддршка на Општина Прилеп. Во тие рамки се одржа презентација на проектот „Маркови Кули – заштита …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Пенс: Охрабрени и инспирирани од средбата остануваме во тесна соработка со САД

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во Вашингтон оствари средба со Потпретседателот на Соединетите американски држави Мајк Пенс. Премиерот Заев, придружуван од Заменик претседателот за европски прашања Бујар Османи, и министерот за надворешни работи Никола Димитров, на средба со Потпретседателот на Соединетите Американски Држави Мајк Пенс, и со …

Прочитајте повеќе »

ДИК: За членство во ЕУ, ќе биде распишан уште еден референдум кој ќе биде обврзувачки

Членовите на Државната изборна комисија вчера одржаа брифинг со новинарите, на кој одговараа на прашања поврзани со претстојниот референдум. Од ДИК велат дека постои разлика во исполнувањето на условите помеѓу консултативен и обврзувачки референдум, во зависност од тоа за што се распишува. На прашањето дали има разлика во исполнувањето на …

Прочитајте повеќе »

Мермерен комбинат е успешна бизнис приказна на странска инвестиција, со бенефит за општината

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски и Периклес Николау, извршен директор на Мермерен комбинат од Прилеп, се едногласни во ставот дека соработката меѓу Општина Прилеп и компанијата е на завидно ниво и дека така ќе продолжи во иднина. Ова е констатацијата по денешната посета на градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на …

Прочитајте повеќе »

Николоски: Пратениците што се против уставни измени не се против ставот на Мицкоски

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што на своите профили на социјалните мрежи напишаа дека нема да поддржат уставни измени не се противат на ставот на партискиот претседател Христијан Мицкоски, туку само го пренесуваат расположението на народот, одговори потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на новинарско прашање дали ваквите искази на пратениците се одраз …

Прочитајте повеќе »