Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ременски: Ја имаме поддршката од светот за членство во ЕУ и НАТО

Изјава за медиуми на Фросина Ременски, потпретседателка на Собранието на Република Македонија: Граѓаните на Република Македонија се исправени пред историската шанса за иднината на идните генерации за своите деца и за Република Македонија. Светот, ЕУ, НАТО ги отворија вратите за Република Македонија и ја покани да биде дел од големото европско …

Прочитајте повеќе »

Македонија прв пат ќе тестира има ли храна третирана со јонизирачко зрачење

Агенцијата за храна и ветеринарство, за прв пат, ќе врши испитувања дали на македонскиот пазар има храна третирана со јонизирачко зрачење, согласно Мониторинг програма за безбедност на храна. Испитувањата ќе се вршат во Интегрираната лабораторија за примена на јонизирачки зрачења при Факултетот за електротехника и информациски технологии. Агенцијата ќе зема …

Прочитајте повеќе »

Могерини, Мичел и Бушати денеска во Скопје

Високата претставничка за недворешни работи на ЕУ Федерика Могерини, помошник-државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Арон Вес Мичел и министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, денеска ќе престојуваат во работна посета на Македонија. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот на државата …

Прочитајте повеќе »

Заев од Куманово: На 30 септември ќе заокружиме ЗА и ќе ја покажеме нашата лична, граѓанска и политичка одговорност

„Нашата заедничка одлука на 30 септември ќе го обезбеди нашето место во ЕУ и НАТО. Во најмоќната економска заедница на светот – ЕУ. Во најсилниот воен сојуз на светот – НАТО. Заедно ќе влеземе во НАТО и во Европската Унија. Има ли почитувани граѓани поубава слика од таа: Да го …

Прочитајте повеќе »

Со променет лик „Театар Комедија“ ја почнува новата сезона

Со претставата „Жена ми се вика Борис“, вечерва „Театар комедија“ ја почнува новата сезона. Првиот човек на театарот, в.д. директорот Сашо Ристовски, вели дека за време на летниот период било извршено делумно реновирање на „Театар комедија“. За време на колективниот одмор дел од театарот бил поплавен, заради што била неопходна …

Прочитајте повеќе »

Сончево со температура до 32 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ќе се движи од 25 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончeво, со слаб до умeрен североисточен ветер. Температура ќе се движи од 12 до 30 Целзиусови степени. УВ …

Прочитајте повеќе »

Црвенковски: На референдумот ќе гласам „за“, незадоволство од власта се искажува на избори

На 30 септември јас ќе излезам на референдумското изјаснување и ќе гласам „за“, вели поранешниот претседател и премиер на Македонија и поранешен лидер на СДСМ. Црвенковски вели дека ќе гласа „за“, не затоа што мисли дека Преспанскиот договор е голема победа и успех, туку затоа што смета дека е нужност …

Прочитајте повеќе »

Прилепските советници го усвоија Извештајот за штетите од невремето, вкупната сума проценета на 3 милиони евра

На денешната 19-та редовна седница, членовите на општинскиот Совет едногласно го усвоија збирниот Извештај за проценетата штета на подрачјето на Општина Прилеп, настаната од невремето кое го зафати прилепскиот регион на 23.07.2018 година, која според процената на Комисијата за процена на штетите, изнесува 186.609.144,00 денари, или нешто повеќе од 3 …

Прочитајте повеќе »