Македонија

Ципрас: Доколку соседите имаат искрена намера, постои прозорец за решение на името

Постои прозорец за решение доколку навистина има искрена намера од соседите, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото обраќање пред министрите на денешната седница на грчката влада. Тој додаде дека во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да се направат суштински чекори во таа насока. Грчкиот премиер истакна …

Прочитајте повеќе »

Османи утре во Атина на средба со Коѕиас

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина каде што треба да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас и заменик министерот за надворешни работи, Јоргос Катругалос. „Министерот за надворешни работи Никос Коѕиас, во вторник на 9 јануари ќе му приреди работен …

Прочитајте повеќе »

Заев за грчка „Алфа ТВ“: Решение за спорот со името до јули, црвените линии се пречка

Премиерот Зоран Заев, во интервју за грчката „Алфа ТВ“ рече дека постои можност за изнаоѓање на решение за спорот името до крајот на првата половина во 2018 година и вели дека тоа мора да биде прифатливо од двете страни. – Убеден сум дека постои решение и редот е секако тоа …

Прочитајте повеќе »

Дванаесетти божиќен ручек за 500 деца од Македонија

Во организација на детската амбасада „За сите деца во светот“, денеска во Прилеп по 12 пат околу 500 деца од Скопје, Ресен, Крушево, Струмица, Демир Капија и Прилеп, присуствуваа на традиционалниот божиќен ручек. На заедничка трпеза седнаа деца од различни верски заедници, деца без родители, деца на загинати припадници на …

Прочитајте повеќе »

Беса и е потребна на политичката сцена во Македонија, порача Мицкоски

Во врска со расколот во Движењето Беса, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача што побрзо обединување, бидејќи како што кажа, политички субјект како оваа партија и е потребна на политичката сцена во Македонија. – Што се однесува до ВМРО-ДПМНЕ, можам да кажам дека партијата е обединета и сплотена – изјави Мицскоски, …

Прочитајте повеќе »

Раскол во Беса: Два централни одбора, две најави за конгрес, нејасно е кој ја води партијата

Опозициската партија Беса е во длабок раскол по двата паралелни собири на највисокиот партиски орган, Централниот совет – еден во Скопје и друг во Тетово – на кои беа донесени дијаметрално спротивни одлуки. На собирот во Скопје од лидерската позиција е сменет Билал Касами, заради „политичкиот пад на партијата“ и …

Прочитајте повеќе »

Слаб земјотрес почувствуван во Охрид

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје регистрирала земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала во охридското епицентрално подрачје, денеска во 12.40 часот. Епицентарот на земјотресот се наоѓал неколку километри од Охрид во околината на селото Лескоец. Минатата недела, серија на земјотреси беа регистрирани во Дојран, но и …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Божиќ нека биде поттик за остварување на слободата и праведноста

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на сите верници од православна вероисповед, на членовите на Светиот архијерејски синод и до целото свештенство и монаштво, упати честитки по повод големиот христијански празник Божиќ. „Најсветиот христијански празник, Христовото раѓање – Божиќ е празник кога се негуваат убави мисли и дела, посебно спрема најближните и кон …

Прочитајте повеќе »