Македонија

Вести и новости од Македонија.

Објавените „бомби“ ќе продолжат да ечат, МВР треба да ги открие тие што се во приватни архиви

Објавените „бомби“ ќе продолжат да ечат, МВР треба да ги открие тие што се во приватни архиви

„Бомбите“ кои веќе беа објавени, а сè уште постојат како записи на интернет, нема зошто да бидат уништени или санкционирани, смета поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов, откако Министерството за правда соопшти дека, со новиот закон за јавно обвинителство, СЈО ќе мора да ги уништи материјалите од нелегално прислушуваните …

Прочитајте повеќе »

„Преку збор до срцето на жената“- мултимедијален настан во Ресен

„Преку збор до срцето на жената“- мултимедијален настан во Ресен

Синоќа во Домот на културата „Драги Тозија“ во Ресен, се одржа мултимедијалниот перформанс „Преку збор до срцето на жената“. На овој настан, беа презентирани повеќе дела од областа на поезијата и прозата, чија тема е жената, од страна на учениците од основните училишта во Преспа, како и од градинката 11 …

Прочитајте повеќе »

Општина Битола: Атмосферска канализација на ул.„Христијан Тодоровски-Карпош“

Општина Битола: Атмосферска канализација на ул.„Христијан Тодоровски-Карпош“

Завршуваат проблемите на жителите на ул. „Христијан Тодоровски Карпош“ во населбата Баир, во однос на водата која постојано течеше покрај нивните домови за време на дождлив период.  Деновиве на терен се работеше на поставување на атмосферска канализација. Поради непристапниот терен за работа со машини, се работеше рачно на ископ и …

Прочитајте повеќе »

Издадени препораки за соработка на институциите за превенција и раното предупредување и справување со пожарите

Издадени препораки за соработка на институциите за превенција и раното предупредување и справување со пожарите

Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи со кој претседава министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска одржа седница по повод претстојната летна сезона, појавата на високи температури и можноста од појава на евентуални пожари на територијата на Република Северна Македонија, а со цел нивно …

Прочитајте повеќе »

Битола: Јавна дебата со Народниот правобранител

Битола: Јавна дебата со Народниот правобранител

„Народниот правобранител и локалната власт: Подобра соработка за поголема заштита на правата на граѓаните“,беше темата на јавниот настан кој се одржа во салата на Советот на Општина Битола, а на кој говореа Народниот правобранител Иџет Мемети,  градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска и Лилјана Илиевска, од Регионалната канцеларија на …

Прочитајте повеќе »

Заев: Да се почитува одлуката на в.д градоначалникот и на охридските советници за запирање на градбата во Лагадин

Заев: Да се почитува одлуката на в.д градоначалникот и на охридските советници за запирање на градбата во Лагадин

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, денеска прими делегација на Здружението на граѓани „Стар Лагадин“, кои на средбата ги изнесоа ставовите за изградбата на хотелот, како и загриженоста од заканата од оваа градба за заштитениот појас на …

Прочитајте повеќе »

Заев: Германската компанија Герешајмер потврди вредна инвестиција со 400 нови вработувања

Заев: Германската компанија Герешајмер потврди вредна инвестиција со 400 нови вработувања

Реномираната германска компанија Герешајмер, светски позната компанија и лидер во производството на амбалажа за потребите на медицинската и фармацевтската индустрија, потврди дека ќе реализира значителна инвестиција во нова  фабрика во Бунарџик во која ќе се отворат 400 нови работни места за високо едуциран кадар од Република Северна Македонија. Претседателот на …

Прочитајте повеќе »

Објавена е програмата за посетата на Светиот Отец, Папата Франциск во Северна Македонија

Објавена е програмата за посетата на Светиот Отец, Папата Франциск во Северна Македонија

Канцеларијата за печат при Светиот Престол во Ватикан, денеска, 7 март 2019 година ја објави програмата за посетата на Папата Франциск во Северна Македонија, при што ќе го посети Скопје, родниот град на Света Мајка Тереза. Предвидено е на 7 мај наутро Светиот Отец да пристигне во Северна Македонија. После …

Прочитајте повеќе »