Македонија

Вести и новости од Македонија.

Џафери: Не го заштитив Вељаноски, туку интегритетот на Собранието

Џафери: Не го заштитив Вељаноски, туку интегритетот на Собранието

Правниот дел не беше исполнет до крај, бидејќи Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања немаше предлог-одлука. Јас се повикувам од процедурите, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на брифингот за новинари на прашањето, зошто не покренал гласање за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кој е обвинет за организирање на …

Прочитајте повеќе »

Општина Битола ќе биде дел од проектот „Европа на врата“

Општина Битола ќе биде дел од проектот „Европа на врата“

Во рамките на ЕУ програмата „Европа за граѓаните 2014-2020“, Општина Битола е дел од проектот „Европа на врата“, кој го спроведува локалната самоуправа Вила Боа до Бишпо од Португалија, заедно со партнерските организации, општини и институции од Бугарија, Полска, Латвија, Србија, Грција, Македонија, Италија, Хрватска, Шпанија и Романија. Главна цел …

Прочитајте повеќе »

Средба на Заев со Лоазо и Брахос

Средба на Заев со Лоазо и Брахос

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Натали Лоазо, министерка за европски прашања при Министерството за Европа и за надворешни работи на Француската република, по што беше потпишана Спогодба помеѓу владите на двете држави којашто се однесува на средните училишта со франкофонски двојазични паралелки …

Прочитајте повеќе »

Цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски по повод 15 годишнината од неговата трагична смрт

Цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски по повод 15 годишнината од неговата трагична смрт

Делегација на Владата на Република Северна Македонија, составена од заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска и националниот координатор за подготовка за членство на РСМ во НАТО, Стево Пендаровски положи венец од свежо …

Прочитајте повеќе »

Жерновски на средба со Генералниот секретар на Обединетите Нации, Гутереш: Поддршка за номинацијата за Нобелова награда за премиерите Заев и Ципрас

Жерновски на средба со Генералниот секретар на Обединетите Нации, Гутереш: Поддршка за номинацијата за Нобелова награда за премиерите Заев и Ципрас

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, денеска во седиштето на ООН во Женева оствари работна средба со Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш. Жерновски на Гутереш му ја пренесе благодарноста на Владата на Република Северна Македонија за силната и континуирана поддршка што ООН  ѝ ја даваше на нашата …

Прочитајте повеќе »

Од 123 седница на Владата: Утврдена спогодбата за новиот граничен премин со Грција, Маркова Нога

Од 123 седница на Владата: Утврдена спогодбата за новиот граничен премин со Грција, Маркова Нога

На 123-тата седница Владата на Република Северна Македонија го утврди новиот текст на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Царинската тарифа  и донесе одлука да го достави до Собранието. Со предложените измени и дополнувања на овој закон ќе се овозможи исполнување на обврската за транспонирање на националното законодавство …

Прочитајте повеќе »

Заев: Трајковски беше уверен дека канцеларијата на претседателот на државата треба да е надвор од партиските интереси

Заев: Трајковски беше уверен дека канцеларијата на претседателот на државата треба да е надвор од партиските интереси

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше и се обрати на молитвениот појадок, организиран во соработка со Меѓународната фондација на Борис Трајковски, по повод 15 годишнината на трагичната смрт на поранешниот претседател Борис Трајковски.                 Во продолжение ви го пренесуваме во целост обраќањето на премиерот Зоран Заев: …

Прочитајте повеќе »

Жителите на Чаир, Бутел и Визбегово дишат отров од запалената депонија во Шутка

депонии

Дивата депонија помеѓу општина Шуто Оризари и Визбегово веќе неколку дена гори, иако пожарот бил изгаснат седум пати во текот на два дена. Граѓаните велат дека дишат воздух што мириса на изгорена пластика, додека еколошките друштва сметаат дека последиците од оваа појава се смртоносни, пренесува „Порталб“. Жителите на Шуто Оризари, …

Прочитајте повеќе »