Македонија

Вести и новости од Македонија.

Четврток 2 август е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците 2 август 2018 година (четврток), Денот на Републиката, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани им го честита Денот на Републиката.

Прочитајте повеќе »

Хан: Уверен сум дека преговорите со ЕУ ќе почнат следната година

Во разговор за европскиот весник „Политико Европа“, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека е „уверен“ дека преговорите со Македонија и Албанија ќе почнат следната година. Во интервјуто Хан објаснува и дека со двете земји е почната подготвителната работа, што претходи на отворањето на преговорите со ЕУ. – Ова е …

Прочитајте повеќе »

ДИЖС: Печката за медицински отпад во „Дрисла“ не загадува

Печката за согорување на медицински отпад во скопската депонија „Дрисла“ не испушта загадувачки материи во воздухот повеќе од дозволеното, соопшти Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС). Од таму велат дека од депонијата ангажирале акредитирана лабораторија која на 31 мај и 20 јуни мерела колкаво е загадувањето од таа печка, а …

Прочитајте повеќе »

Активистите бараат Владата јавно да ја објави одлуката за гасоводот да поминува низ Водно

По повод вчерашната изјава на директорот на МЕР, Бајрам Реџепи во која се вели дека Владата одлучила гасоводната делница Скопје – Тетово – Гостивар да продолжи да се гради по истата траса низ парк шума Водно, со неколку измени и мерки, активистите за заштита на Водно очекуваат јавен одговор од Владата со објавување на …

Прочитајте повеќе »

Променливо облачно, попладне пороен дожд

облачно време

Времето денеска ќе биде променливо облачно, околу пладне и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 15 до 21, а максималната дневна од 25 до 33 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе …

Прочитајте повеќе »

Градски превоз ќе има, надлежните органи да го испитаат финансиското работење на раководната структура од ВМРО-ДПМНЕ

„Во Прилеп ќе има јавен градски превоз со квалитетни и безбедни возила. Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови од Прилеп почна постапка за јавна набавка на 4 нови автобуси. Во меѓувреме до завршување на тендерот, работиме на репарирање на 4 крајно амортизирани од вкупно 10 автобуси, коишто  ги набавила …

Прочитајте повеќе »

Османи: Во септември се отвора Поглавјето 23, за правосудство и основни права

Утврден е календарот за скрининг процесот за подготовка на земјата за пристапни преговори со ЕУ. Во септември се отвора Поглавјето 23 за правосудство и основни права, изјави денеска вицепремиерот за евроинтеграции и главен преговарач на Македонија. – Имаме прелиминарен договорен календар за скенирање на поглавјата. Во меѓувреме работиме на создавање …

Прочитајте повеќе »

Владина делегација оддаде почит пред споменикот на жртвите од земјотресот во Скопје

Владина делегација во состав Драган Тевдовски, министер за финансии, Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество и администрација и Зорица Апостолска, министерка задолжена за странски инвестиции, утринава оддаде почит и положи свежо цвеќе пред споменикот на жртвите од земјотресот во Скопје, во 1963-та година. Одбележувањето на 26-ти јули, кога се случи …

Прочитајте повеќе »