Македонија

Вести и новости од Македонија.

Почина академик Блаже Ристовски

На 87 годишна возраст почина академик Блаже Ристовски, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Роден е на 21 март 1931 година во кавадаречкото село Гарниково. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје (на Групата за литература на народите на СФРЈ и македонски јазик), а по одбраната на …

Прочитајте повеќе »

Стефановски ќе биде кремиран, а неговата пепел расфрлана во водите на Охридското езеро

Според информации од семејството на Горан Стефановски, кој вчера почина во Кентербери, Велика Британија,  неговото тело ќе биде кремирано а пепелта, по негова желба, ќе биде расфрлана во водите на Охридското езеро. Телото на Стефановски ќе биде кремирано на 5 декември во крематориумот во Кентербери, Англија во 9.20 часот, а …

Прочитајте повеќе »

Човекот на кого шахот му го спасил животот

Во 1918 година, после Октомвриската револуција, Бернштајн бил уапсен во Одеса од страна на болшевичката тајна полиција ЧЕКА, подоцнежна КГБ. Веднаш било наредено да биде стрелан, бидејќи работел како правен советник на банкарите. Пред самиот чин, читајќи го списокот за стрелање, името Осип Бернштајн му било познато на командирот на …

Прочитајте повеќе »

Непродадени стојат 5.000 станови, а се градат над 10.000 нови (инфографик)

Не стивнуваат реакциите во јавноста по најавата дека висококатници ќе се градат на паркингот спроти Градскиот трговски центар во Скопје кои ќе уриваат нови рекорди во височина по објектите на „Џеваир“ во општина Аеродром. Кој ќе ги купува овие станови и дали на пазарот воопшто има потреба од толкава станбена …

Прочитајте повеќе »

Општина Тетово ќе урива бунгалови на Шара оти странскиот инвеститор ги изградил од камен

Општина Тетово треба да урива туристички бунгалови изградени во селото Шипковица од странски инвеститор, бидејќи не се изградени од лесен материјал, како што е назначено во дозволата, туку биле изградени од камен и малтер, јави „Порталб“. Ваквата одлука ја донела Државна комисија за одлучување во втор степен во областа на …

Прочитајте повеќе »

Ахмети: Денко Малески е прифатлив кандидат за иден консензуален претседател

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, одговарајќи на новинарско прашање денеска го откри својот фаворит за иден претседател на државата, јави телевизијата 21. Според Ахмети, најдобар кандидат засега е Денко Малески. – Досега не сме зборувале за имиња, но мислам дека Денко Малески е угледен професор, професор што ги исполнува сите …

Прочитајте повеќе »

Ременски: Интепартиската група во Собранието ќе работи и на реформите и процесот на интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Во рамките на првата седница на Интерпартиската парламентарна група за реформа, интеграција и помирување беше донесена одлука за формирање на три работни подгрупи за реформи, интеграција и помирувањето, изјави денеска потпретседателката на Собранието и потпретседателка на СДСМ, Фросина Ременски, која воедно е и потпретседателка на Интерпартиската парламентарна група. „На денешната …

Прочитајте повеќе »

Замена на начинот на греење со еколошки енергенси во две училишта во Ѓорче Петров

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, заедно со градоначалникот на општина „Ѓорче Петров“, Александар Наумоски денеска информираа за дел од мерките кои Општината ги презема за почиста животна средина и подобрување на квалитетот на воздухот, согласно со Планот за чист воздух, кој е стратешки приоритет на Владата. …

Прочитајте повеќе »