Македонија

Вести и новости од Македонија.

Прилепскиот Сојуз на борци ја одбележа 75 годишнината од Февруарскиот поход

Прилепскиот Сојуз на борци ја одбележа 75 годишнината од Февруарскиот поход

Општинската организација на Сојуз на борци на Македонија – Прилеп, во соработка со Општина Прилеп, денеска ја одбележа 75 годишнината од Февруарскиот поход. За таа цел, по врвиците на Февруарскиот поход беше одржан традиционалниот марш, кој оваа година беше реализиран на релацијата Меморијален музеј „11.Октомври“ – Бучало – Бузана чешма …

Прочитајте повеќе »

Шекеринска од трибина во Битола: Граѓаните разбраа дека членството во НАТО е брза патека за економски раст

Шекеринска од трибина во Битола: Граѓаните разбраа дека членството во НАТО е брза патека за економски раст

Потпретседателката на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска им се обрати на граѓаните на Битола на трибината со нив „Фер општество – Шанса за сите“. Потенцирајќи дека во изминатава година Република Северна Македонија поминала низ сериозни внатрешни промени, министерката Шекеринска рече дека за разлика …

Прочитајте повеќе »

Незапаметено невреме во Дубровник, ветрот носеше покриви и луѓе (видео)

Незапаметено невреме во Дубровник, ветрот носеше покриви и луѓе (видео)

Во Дубровник, незапаметени ветришта носеа покриви, фасади и дрвја, а превртуваа и јахти. Безбедносните камери од еден ресторан во центарот на градот забележаа вистинска драма, кога ветрот подигна човек и го удри во ѕид.

Прочитајте повеќе »

Собранието е на ред да одлучува за имунитетот на Вељаноски

Собранието е на ред да одлучува за имунитетот на Вељаноски

Собраниската седница на која ќе треба да се расправа за дали да му се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељановски се уште не е закажана за денеска. Извештајот од комисијата за мандатно-имунитетни прашања синоќа е испратен до Претседателот на Собранието Талат Џафери кој според деловникот треба да ја закаже …

Прочитајте повеќе »

Протестите во Венецуела преминаа во насилство, САД се закануваат со санкции

Протестите во Венецуела преминаа во насилство, САД се закануваат со санкции

На пограничната линија на Венецуела со Колумбија, демонстрантите се судрија со полицијата, при што најмалку 4 лица загинаа а неколку стотини се повредени. Привремениот претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да му се придружи на народот и да помогне во уривањето на диктатурата на Мадуро. Советникот за национална …

Прочитајте повеќе »

Сончево со мала до умерена облачност

Сончево со мала до умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и умерен североисточен ветер. Температурата ќе се движи од -6 до 6 степени Целзиусови. Во претстојните денови следува период на суво и ветровито време со ниски утрински температури. Дневните ќе бидат во благ, а од средината на наредната седмица и …

Прочитајте повеќе »

Армијата вработени во 5 најголеми државни фирми е побројна од АРМ (инфографик)

Армијата вработени во 5 најголеми државни фирми е побројна од АРМ (инфографик)

Има ли превработеност во државните претпријатија во земјава? Ова прашање кое заслужува внимание посебно откако во јавноста во изминативе денови беа обелоденети повеќе случаи на вработување на блиски роднини на високи државни функционери. Податокот дека бројот на вработени во петте државни претпријатија Електрани на Македонија, Македонска пошта, Македонски шуми, Македонски …

Прочитајте повеќе »

Неделна анализа: Притвори, тепачки, тероризам и политика

Неделна анализа: Притвори, тепачки, тероризам и политика

Во период од неполни три дена во земјава се случија редица настани поврзани со последните месеци од владеењето и одбивањето на ВМРО-ДПМНЕ да замине од власт. За да остане на власт оваа партија пред две години реши да се стави над Уставот и да продолжи да владее со помош на …

Прочитајте повеќе »