Македонија

Вести и новости од Македонија.

Пендаровски: Полноправно членство во НАТО на почетокот на 2020

Македонија очекува да стане полноправна членка на НАТО Алијансата во првиот квартал од 2020 година, рече на прес-конференција националниот координатор Стево Пендаровски. Тој посочи дека пристапните разговори би требало да завршат до крајот на годинава, а потоа ќе се чека ратификација во грчкиот парламент. – Очекуваме пристапните разговори да завршат …

Прочитајте повеќе »

Jанева: Во ВМРО-ДПМНЕ комотно разговарале телефонски кога се прислушувало

ВМРО-ДПМНЕ најкомотно ги воделе телефонските разговори во периодот од 2008 до 2015 година додека траело незаконското прислушување во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК). Ова на денешното презентирање на првиот преоден извештај на Мисијата на ОБСЕ го нагласи специјалната обвинителка Катица Јанева, извести МКД. Обвинителката Јанева додаде дека од нејзините …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Катич: Словенија ја охрабрува Македонија да продолжи напред кон евро-атлантските интеграции

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружуван од заменик министерот за одбрана, Беким Максути и од националниот координатор на Македонија за НАТО, Стево Пендаровски, денеска се сретна со министерката за одбрана на Република Словенија, Андреја Катич, придружувана од словенечка делегација, како и од словенечкиот амбасадор во Македонија, Милан …

Прочитајте повеќе »

Анкета на ИРИ: Голема поддршка за ЕУ и НАТО пред референдумот

Новата анкета спроведена од Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) открива дека во Македобија постои високo ниво на  оптимизам и поддршка за членство во Европска Унија (ЕУ) и Северно-атлантската алијанса (НАТО) пред референдумот на 30 септември. Според анкетата, поголемиот дел од македонските граѓани се за решавање на …

Прочитајте повеќе »

Двајца мртви, во центарот на Белград се сруши ѕид при изградба

На градилиште кое се наоѓа меѓу Сараевската улица и улицата Кнез Милош во самиот центар на Белград се сруши ѕид и затрупа најмалку две лица. Се срушил ѕид од зграда која се прави на местото на некогашната амбасада на САД. Според неофицијалните информации во оваа несреќа има дека има уште …

Прочитајте повеќе »

Дванаесетгодишниот Марко Пејчиноски го преплива Охридското езеро

Дванаесетгодишниот Марко Пејчиноски направи подвиг за паметење, откако за околу девет часа во еден здив успеа да го преплива Охридското езеро. Тој утрово во 9 часот и 30 минути тргна од Св. Наум, а на градско пристаниште пристигна околу 18 часот и 15 минути. Не очекував дека ќе биде олку …

Прочитајте повеќе »

Во општина Ранковце се отвори првата домашна фабрика за производство на пелети за огрев, вредна 3 милиони евра

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и со министерката без ресор, Зорица Апостолска, присуствуваа на свеченото отворање на фабриката за производство на пелети „Еко лајф“, во Гиновце, општина Ранковце. На свеченото отворање присуствуваа и градоначалникот на општина Ранковце, …

Прочитајте повеќе »

Димитров во работна посета на Брисел

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Брисел. Тој денеска ќе се сретне со заменик-генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемолер, а утре ќе има обраќање пред Комитетот за надворешни работи во Европскиот Парламент. При тоа, Димитров ќе информира за актуелните подготовки за …

Прочитајте повеќе »