Македонија

Вести и новости од Македонија.

Мијалков и во „Тортура“ се повика на амнестијата од Иванов

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, првообвинет во предметот на СЈО „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, како и останатите пет обвинети полициски „алфи“, се повикаа денеска на амнестијата што им ја даде претседателот Ѓорге Иванов. Со амнестијата не е опфатен само обвинетиот Јован Боцевски, кого Иванов не го ставил …

Прочитајте повеќе »

Владата на Груевски потрошила најмалку 19 милиони евра за книги што не се користат (3 дел)

Илјадници лошо преведени книги од помпезно насловениот проект на владата на Груевски „1.050 книги“ скапуваат по влажни магацини. Деветнаесет милиони евра завршија во темните депоа во Скопје и Гостивар. „Порталб.мк“ влезе во мемливите депоа полни со лошо преведени и преплатени книги за коо никој сега не презема одговорност и нема идеја …

Прочитајте повеќе »

Заев денеска и утре ќе учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Лондон

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола денеска и утре учествуваат на Самитот ЕУ-Западен Балкан (Берлински процес), што се одржува во Лондон, информираат од владината прес-служба. Утре премиерката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј ќе има прием …

Прочитајте повеќе »

Судења за „Тортура“, „Тарифа“, „Тревник“ и „Насилство во Центар“ денеска

Во Основен суд Скопје 1, попознат Кривичен суд, за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“, „Тарифа“, „Тревник“ и „Насилство во општина Центар“. Во „Тортура обвинети се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на единицата „Алфи” Ивица Антевски – Пуки и уште петтмина …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски и шпанскиот амбасадор Сера, синоќа го отворија „Викенд на шпански филм“ во Прилеп

На летната сцена од центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп со проекцијата на филмот „Среќни 140“ во шпанска продукција, синоќа беше означен почетокот на манифестацијата „Викенд на шпански филм“ што се одржува за прв пат во Прилеп. Во организација на Општина Прилеп, амбасадата на Кралството Шпанија и центарот за …

Прочитајте повеќе »

„Дали сте за ЕУ и НАТО поддржувајќи го името Северна Македонија“, e можно прашање вели Заев

Заев во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ истакна дека три датуми се во игра за референдумот– 23 септември, 30 септември или 7 октомври. Тој изрази уверување дека референдумот ќе биде успешен и дека граѓаните ќе се изјаснат позитивно, а бидејќи тој ќе има обврзувачки карактер, ќе мора да биде …

Прочитајте повеќе »

Балкански барометар 2018: Регионот врви кон подобро, Македонија полека го следи

Задоволството во животот генерално се зголемува во регионот на Балканот, без членките на ЕУ, а загриженостите полека опаѓаат, се вели во најновото издание, за 2018, на Балканскиот барометар на Регионалниот совет за соработка (РСС). Изданието ги пренесува наодите од повеќе анкети, кои за  РСС се спроведени од ГфК на крајот на минатата година, со …

Прочитајте повеќе »

Сончево и топло, попладне локални дождови

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло, со слаб до умерен, претежно северозападен, ветер. Попладне, главно на североисток и северозапад, ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Дневните температури ќе се движат од 31 до 36  Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 9. Во …

Прочитајте повеќе »