Македонија

Вести и новости од Македонија.

Договорот од Преспа проблематичен за 62 отсто од Грците

Со негативен или претежно негативен став кон Договорот од Преспа со кој владите на Грција и Македонија сакаат да го надминат спорот, се 62 отсто од Грците, покажа новата анкета што за грчката телевизија „Скај“ била спроведена од агенцијата „Pulse“. На прашањето „Од она што го имате слушнато и го …

Прочитајте повеќе »

Ахмети: Албанците се на нивното место и во нивната држава

Во Република Македонија, живеат Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи… Ние сме дел од Уставот на РМ и нема никаква дилема дека Албанците се во нивното место и во нивната држава, рече вчера претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М, одговарајќи на новинарско прашање, дали името Република …

Прочитајте повеќе »

Во петок и сабота, во Прилеп и на долненската „Рудина“ ќе ечат звуците на македонската изворна музика

По 44-ти пат во петок и сабота, 29 и 30 јуни, во Прилеп и на „Рудина“ кај Долнени, ќе се одржи Меѓународниот фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. По тој повод, денеска се одржа прес конференција на која беше презентирана фестивалската програма и беа соопштени други информации поврзани …

Прочитајте повеќе »

Заев на Форумот Кран Монтана во Брисел: Пред Македонија стои можност за полноправно членство во ЕУ

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев денеска учествуваше на Форумот Кран Монтана во Брисел, на кој учествуваат претседатели и шефови на влади, како и други истакнати личности од политичкиот и општествениот живот на Европа, Премиерот Заев имаше свое обраќање на сесијата посветена на темата „Југоисточна Европа и нејзиното …

Прочитајте повеќе »

Прес на Заев и Туск: Датумот за преговори е признание за европскиот курс на Македонија

Линкови до видеo од изјавата на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск на заедничката прес конференција во Брисел:  

Прочитајте повеќе »

Заев и Шекеринска на состанокот на Партијата на европските социјалисти во Брисел

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката на партијата Радмила Шекеринска, денеска учествуваа на состанокот на Партијата на европските социјалисти (PES) што се одржа во Брисел. Претседателите на партиите на социјалистите и на социјалдемократите го поздравија Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција за прашањето за името и за стратегиско пријателство, …

Прочитајте повеќе »

Во август нов договор за субвенционирани летови од македонските аеродроми

Нов договор за доделување финансиска поддршка од државата за воведување нови дестинации од македонските аеродроми треба да биде потпишан во август годинава со авиокомпанија што ќе биде избрана на повикот што за таа намена го објави денеска Министерството за транспорт и врски. Со тендерот на кој понуди ќе може да …

Прочитајте повеќе »

Влада на РМ: Нетранспарентното и неотчетно владеење на Претседателот Иванов е на штета на интересот на граѓаните

Одбивањето на предлогот за користење на алатката за транспарентност и отчетност од страна на Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов даден од Владата на Република Македонија претставува несериозен пристап и е на директна штета на демократските принципи за транспарентно и отчетно владеење и на интересот на граѓаните кои треба да …

Прочитајте повеќе »