Македонија

Вести и новости од Македонија.

Извозот во првите осум месеци зголемен за 24,3 проценти

Извозот во првите осум месеци изнесува 4.428.642.000 долари и бележи пораст од 24,3 проценти во однос на истиот период лани. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 5.885.969.000 долари што е за 21,4 проценти повеќе од лани. Трговскиот дефицит, во првите осум месеци од годината изнесува 1.457.327.000 долари. Трговската …

Прочитајте повеќе »

Утревечер концерт на „Никеја“ во ЦК „Марко Цепенков“

Утре, сабота 6 октомври со почеток во 20.00 часот, во киното „Мис Стон“ во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе се одржи  концерт насловен како „Четврт со рокенрол–Unplugged“, на кој ќе настапи вокално инструменталниот состав „Никеја“. Влезот за концертот е слободен, а составот ќе се претстави со акустичен перформанс кој …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ најави кривични пријави против 200 луѓе за изборни нерегуларности на референдумот

Централниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва ги потврди вчерашните заклучоци на Извршниот комитет на партијата, според кои тие бараат избор на техничка влада со мандат од 100 дена според Пржинскиот модел, нов јавен обвинител и анкетна собраниска комисија за референдумот. Потпретседателот на партијата Александар Николоски вечерва изјави дека Централниот комитет …

Прочитајте повеќе »

ДУИ смета дека во моментов не е време за предвремени парламентарни избори

Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција на денешната седница ги разгледуваше актуелните состојби настанати по одржувањето на консултативниот референдум за влез на Република Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот од Преспа и ги донесе следниве заклучоци, соопшти ДУИ. На референдумот излегоа преку 650 илјади граѓани, од …

Прочитајте повеќе »

Прилепските џудисти од „Сеишин“ слават два јубилеа

В недела во спортската сала од ОУ „Добре Јованоски“ во Прилеп, со почеток во 10:00 часот, ќе се одржи 10 по ред, традиционален меѓународен натпревар во џудо „Прилеп–Град Херој“, во организација на џудо клубот „Сеишин“, а со поддршка на Општина Прилеп. Ова беше повод за денешната прес конференција на овој …

Прочитајте повеќе »

Заев: Пратениците да разговараат меѓу себе, да не ја испуштиме оваа неповторлива шанса за нашите интеграции во НАТО и ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска после своето обраќање на конференцијата „Идни предизвици на економскиот развој и економските политики на Република Македонија“, во организација на Македонската Академија на науките и уметностите, во соработка со Владата на Република Македонија, Народна банка на Македонија и Стопанската комора на Македонија, …

Прочитајте повеќе »

Пред мугрите на изборите кои никој не ги сака…

Пишува: Зоран Милошески Надежта дека еден ден сепак ќе нѐ биде, последна умира. Колку само возови и шанси испуштивме во независниве и суверени 27 години, не е ни за споменување. Чекавме да почнат и завршат неброени конгреси, самити, конференции, билатерални и мултилатерални средби. Пречекувавме и испраќавме регионални, европски и светски …

Прочитајте повеќе »

Не работевме против референдумот, го демантираат Коѕиас двете крила на БЕСА

И двете крила на движењето Беса реагираа на изјавата на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас дека движењето БЕСА водело кампања против референдумот, порачувајќи дека тоа не е точно, јави „Порталб“. – Помалите албански партии, како партијата БЕСА, за која турскиот печат вели дека е финансирана од Турција, повика на …

Прочитајте повеќе »