Македонија

Србија ќе воведе контрамерки за увоз на брашно од Македонија

Србија утре ќе воведе контрамерки за увоз на брашното од Македонија, како одговор на Правилникот за увоз на брашно од македонска страна, кој стапи на сила на 8 февруари. „Не можеме повеќе да чекаме, освен купување на време од нивна страна не видовме никаква подготвеност за решавање на проблемот“, изјавил министерот …

Прочитајте повеќе »

Игор Тантуровски, претседателот на Антикорупциска, поднесе оставка

Претседателот на антикорупциската комисија, Игор Тантуровски, официјално поднесе оставка од својата функција, дознава „ТВ21“. Во документот Тантуровски вели дека оставката ја поднесува од здравствени и семејни причини. Тантуровски е втор антикорупционер кој се одлучи на ваков чекор, по вчерашната оставка на членот и поранешен претседател на ДКСК, Горан Миленков. Извори …

Прочитајте повеќе »

Јавното обвинителство отворило предистражна постапка за рудникот Казандол

Обвинителство

Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отворило предистражна постапка во која се бараат дополнителни докази за начинот на кој е издадена концесијата за експлоатација на бакар во рудникот Казандол, објави „Призма“. „Побарано е од МВР да преземе одредени дејствија и активности во насока на обезбедување на докази и утврдување …

Прочитајте повеќе »

Планови: Крушево да се врати на туристичката мапа

Намален општински долг, исплатени советници и избирачки одбори, ново противпожарно возило, инвестиции за развој на туризмот и на бизнисот се дел од она што крушевската локална самоуправа и градоначалникот го сработија во изминатите четири месеци Пишува Зоран Милошески Намален општински долг за два милиони денари и исплата на обврските кон …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп со 5 милиони денари ќе ги финансира спортските клубови, а со 2.5 милиона денари другите здруженија

Денеска се одржа петтиот по ред Граѓански парламент, на кој што градоначалникот Илија Јованоски ги информираше присутните претставници на граѓанските здруженија за пристигнатите апликации за финансирање на проекти,  на јавниот оглас што го распиша Општина Прилеп. „Пристигнати се 136 апликации од 129 граѓански здруженија. Ги информирав претставниците на невладините организации, …

Прочитајте повеќе »

Богов: Банките можат да ја поддржат економијата, потребни се добри проекти

Банкарскиот и финансискиот сектор се стабилни, така што банките се подготвени да испорачаат кредити, оцени гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов, по завршувањето средбата на Комитетот за финансиска стабилност. – Системските ризици се минимални и сето тоа упатува дека особено банкарскиот сектор е добро капитализиран, високо ликвиден и …

Прочитајте повеќе »

ОУ „Страшо Пинџур“ од Мало Коњари го одбележа својот патрон празник

ООУ „Страшо Пинџур“ во населеното место Мало Коњари, денеска одбележува 103 години од раѓањето на својот патрон, како и 63 години од постоењето на  училиштето. Градоначалникот Илија Јованоски којшто присуствуваше на оваа свеченост, ја нагласи поддршката на Општина Прилеп во насока на создавање услови за непречена настава според европски стандарди …

Прочитајте повеќе »

Ристовски: Членовите на Советот на јавни обвинители треба да си поднесат оставка

Членовите на Советот на јавни обвинители треба да си поднесат оставка, рече денеска заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски. На новинарско прашање дали ги следи случувањата во Советот на јавни обвинители, каде што имаше обвинувања за непотизам и судир на интереси, Ристовски рече дека за тие случувања се информирал преку медиумите. …

Прочитајте повеќе »