Македонија

Откупот на тутун од ланската реколта и зголемените субвенции, тема на трибината со министерот Љупчо Николовски

Висока просечна откупна цена од 217,5 денари за килограм, зголемени субвенции коишто за прва класа достигнуваат и до 80 денари за килограм и низа мерки коишто ќе придонесат за што пореална исплата на субвенциите на тутунарите. Ова беше темата на трибината на прилепските тутунари со министерот за земјоделство,Љупчо Николовски што …

Прочитајте повеќе »

Пазарења за атрактивната локација на „Пазари“

Откако кон крајот на 2014 година „Кам фуд“ се откажа од изградба на трговско-деловниот комплекс во строгиот центар на градот, работите се чуваа подалеку од очите на јавноста. Нов газда на атрактивната локација стана „Тинекс“, но не се знае колку чинеше купопродажбата, дали е изменет проектот и статусот на земјиштето …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски оствари средба со синдикалната организација на „Еурокомпозит-11.Октомври“

Откако вработените во „Еурокомпозит-11.Октомври“ денеска протестираа пред зградата на Општина Прилеп, на негово барање, градоначалникот Илија Јованоски оствари средба со претставници на синдикалната организација од прилепската фабрика за наменско производство. Јованоски рече дека на средбата добил детални информации за проблемите со кои вработените во компанијата со 100% државен капитал се …

Прочитајте повеќе »

Тетовското крило на Беса в сабота ќе бира лидер, скопското вчера го избра Гаши

Крилото на досегашниот претседател на Движењето Беса, Билал Касами, објави дека партијата ќе го одржи својот прв партиски конгрес на 24 февруари. Вчера, пак, скопското крило одржа конгрес на кој за претседател беше избран Африм Гаши. Абдуш Демири, најавувајќи го конгресот на денешната прес-конференција на партијата во седиштето во Скопје, …

Прочитајте повеќе »

Кафемати за светски брендови ќе се произведуваат во ТИРЗ-Прилеп

Германската компанија „ВИК“ ќе почне со прозводство на кафемати за светски познати брендови во ТИРЗ Алинци –Прилеп, беше истакнато денеска на прес-конференција во Владата. По Кина и Индонезија, Македонија е третата дестинација во која „ВИК“ отвора производствен погон со почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 работни места. За …

Прочитајте повеќе »

Ивона Талевска доби две години условна казна за „Тифани“

Кривичниот суд во Скопје денеска на новинарката и уредничка во „Сител“ и одреди условна казна затвор од две години, доколку во следните четири години не го повтори или стори друго кривично дело. Талевска, според пресудата, ќе треба да ја врати и целата сума, за кој беше обвинета во случајот „Тифани“ …

Прочитајте повеќе »

Заев: Се надеваме на решение за името до јули, по што ќе станеме членка на НАТО

Македонија се надева дека до Самитот на НАТО во јули ќе се пронајде решение за спорот со Грција околу уставното име на земјава, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ, пренесува „Ројтерс“. – Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите до самитот на НАТО во јули …

Прочитајте повеќе »

Почнува судењето на Талевска за „Тифани“, Села треба да сведочи за нападот од 27 април

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани три рочишта од судските процеси по обвиненија на Специјалното јавно обвинителство, а треба да продолжи и судењето на напаѓачите на пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април, минатата година. На …

Прочитајте повеќе »