Македонија

Вести и новости од Македонија.

По повод Св.Трифун, Заев, Анѓушев и Николовски во посета на тиквешкиот регион

По повод Св.Трифун, Заев, Анѓушев и Николовски во посета на тиквешкиот регион

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски во текот на утрешниот ден ќе го посетат тиквешкиот регион, Кавадарци, Неготино и Демир Капија по повод одбележување на св. …

Прочитајте повеќе »

Европските образовни искуства мотив за нивна примена во делчевската гимназија

Европските образовни искуства мотив за нивна примена во делчевската гимназија

Максимално вклучување на учениците во изработката на проекти кои ќе донесат соработка со училишта од други држави, подобрување на наставниот процес и односот на учениците кон училишниот инвентар и хигиената во училиштето, се дел од искуствата добиени при посетата на делчевски средношколци на љубљанската гимназија „Полјане“ кои се применливи во …

Прочитајте повеќе »

Попова Шапка можеше да биде тоа што се денес Банско и Боровец

Попова Шапка можеше да биде тоа што се денес Банско и Боровец

Двата скијачки центри во Бугарија, Банско и Боровец, иако помалку популарни во времето кога Попова Шапка имаше светска слава, последните години имаа силен развој, и го доживуваат најголемиот „сјај“ што го имале досега, пишува „Порталб.мк“. Покрај тоа, благодарение на компаративните предности што ги имаат, ниските трошоци, овие центри се натпреваруваат со …

Прочитајте повеќе »

Првите пари со новото име во 2020, а првите пасоши на крајот на 2019 година

Првите пари со новото име во 2020, а првите пасоши на крајот на 2019 година

По оддржаниот прв состанок Меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Преспанскиот договор, донесе одлуки во врска со потребните мерки и активности за извршување на обврските на Република Северна Македонија со индикативни временски рокови за нивна реализација. „Царинската управа треба да стави налепници на таблите на граничните премини, државната …

Прочитајте повеќе »

Албанија утре ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Албанија утре ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска ќе отпатува во работна посета во Република Албанија. Како што информира собраниската прес-служба, Џафери во Албанија ќе присуствува на утрешната пленарна седница на Собранието на Република Албанија на која ќе се ратификува Протоколот за членство на Република Македонија во НАТО. Вчера, Државниот Збор на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Предвремени парламентарни избори нема да има, бараме можност за консензуален кандидат

СДСМ: Предвремени парламентарни избори нема да има, бараме можност за консензуален кандидат

Изјава за медиуми на Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ, дадена по завршување на синоќешната седница на Извршниот Одбор на СДСМ: СДСМ презема одговорност пред граѓаните и интересите на државата. Граѓаните бараат рзултати во економијата, реформите и интеграциите. Државотворна партија на која на прво место и се интересите на …

Прочитајте повеќе »

Заев пред седницата на ИО на СДСМ: Одлуката за избори ќе биде во интерес на државата и граѓаните (видео)

Заев пред седницата на ИО на СДСМ: Одлуката за избори ќе биде во интерес на државата и граѓаните (видео)

Интегрален текст и видео од одговорите на новинарски прашања на претседателот на СДСМ Зоран Заев, пред почетокот на седницата на Извршниот одбор: П1: Ќе има ли предвремени избори?  Вечерва Извршниот одбор ќе дискутира. Направивме анализи и истражувања, разговаравме со меѓународните фактори и Општинските организации, Централниот одбор дебатираше и даде насоки …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев прими претставници на граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“

Премиерот Заев прими претставници на граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска, се сретна со претставници на Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“, на која се разговараше за правилно искористување на природниот ресурс Попова Шапка и беа изнесени конкретни предлози за надминување на досегашни недоследности и иницирање на активности за  негово одржливо …

Прочитајте повеќе »