Македонија

Вести и новости од Македонија.

Завршува учебната година, учениците од денеска на летен распуст

За околу 270.000 средношколци и основци, од кои околу 20.000 првачиња, денеска е последниот училиштен ден и почеток на летниот распуст. Полуматурантите овој месец ќе се запишуваат во прва година средно образование за учебната 2018/2019 година. На 18-ти и 19 јуни е првото пријавување во јавните средни училишта, а второто …

Прочитајте повеќе »

Мираковска: Носиме Закон за отпишување на камата за наплата на долгови

Прес конференција на Соња Мираковска, пратеничка од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ: Со задоволство можам  да соопштам дека како парламентарни партии постигнавме консензус за предлагање и усвојување на закон, којшто е од исклучително значење за граѓаните на Република Македонија. Законот за отпишување на камата за наплата на долгови, што го предложивме …

Прочитајте повеќе »

Филипче најави нов закон за абортус

Во тек е подготовка на нов закон за прекин на бременоста со кој на жената и се дава можност за слободен избор за абортус до 12-та недела, во консултација со матичниот гинеколог. Слободен избор за прекин на бременоста жената ќе има и до 22 гестациска недела од бременоста, со оценка …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот Центар за јавно здравје врши дератизација против штетните глодари

Стручните служби на ЈЗУ Центар за јавно здравје-Прилеп, веќе 15 денови ја спроведуваат првата фаза од превентивната систематска дератизација на територијата на градот. „Цел на спроведување на дератизацијата, е редуцирање и уништување на популацијата на штетни глодари, а со тоа зголемување на степенот на здравствена заштита на населението и одржување …

Прочитајте повеќе »

Во недела кај прилепско Лагово се одржува државното првенство во мотокрос

Во недела, со почетокот од 10.30 часот, во организација на прилепскиот клуб „Скај рајдерс“, на мотокрос патеката во Лагово во близина на Прилеп, ќе се одржи Отвореното државно првенство на Македонија „Сторм рајдерс“. Според Златко Спиркоски, организатор  на мото трката, досега се пријавени триесетина учесници од Македонија, Бугарија, Србија, а …

Прочитајте повеќе »

Османи – Могерини: Наредните часови можат да бидат клучни за исходот од преговорите

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, во рамките на дводневната посета работна посета на Брисел, остварија средба со високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини. На средбата, Османи ја информирал Могерини …

Прочитајте повеќе »

Од петок до понеделник, во Прилеп ќе се прска против комарци

Врз основа на одлуката на ЕЛС – Општина Прилеп за спроведување на превентивна систематска дезинсекција, ЈЗУ Центар за јавно здравје-Прилеп ги информира граѓаните на Прилеп дека во следните 4 денови, почнувајќи од петок 8.јуни, до понеделник 11.јуни, во периодот од 22 до 05 часот, на територијата на општина Прилеп ќе …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски нема доблест да им се извини на граѓаните за тоа што ги излажа

Прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата: Христијан Мицкоски, трет ден се крие од јавноста откако се потврди дека ги лажел граѓаните за неговиот ангажман како советник на Никола Груевски. Иако самиот призна дека земал пари додека му бил советник на Груевски, што ги чинело граѓаните 2 милиони денари, Христијан Мицкоски …

Прочитајте повеќе »