Македонија

Вести и новости од Македонија.

Општините лани склучиле договори за јавни набавки во вредност од 80 милиони евра

Вкупната вредност на јавните набавки на општините во Македонија лани изнесувалa 80 милиони евра, а биле реализирани 2.737 јавни набавки, покажува базата на податоци со сите набавки на општините во 2017 година, изработена од Центарот за граѓански комуникации. Трошоците за јавни набавки по жител изнесуваат 2.401 денари. Општина која склучила најмногу јавни …

Прочитајте повеќе »

Сончево со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер, кој ќе биде особено изразен вдолж Повардарието и во источните делови. Утринската температура се движеше во интервалот од 10 до 20 Целзиусови степени, а максималната дневна температура ќе достигне 32 степени. УВ=8.

Прочитајте повеќе »

Германски средношколци во еднонеделна посета на Прилеп

Во следните седум денови, Прилеп ќе биде домаќин на триесетина ученици од училиштето за средно стручно образование и занимања „Јорг Церн“ од Уберлинген, Сојузна Република Германија. Покрај дружењето со средношколците од СОУ „Кузман Јосифоски-Питу“, кои ќе бидат нивни домаќини, учениците од Германија ќе учествуваат во санација на германските воени гробишта …

Прочитајте повеќе »

Бошњаковски: Лидерската средба може да го одблокира формирањето на ДИК

Измените на Изборниот законик кои се веќе во собраниска процедура, и со кои изборот на членовите на Државната изборна комисија (ДИК) би се вршел со мнозинство од 61 пратеник, наместо двотретинско мнозинство како досега, ќе влезат во процедура ако утре на лидерската средба не се постигне политички консензус за ДИК, …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп додели благодарници на најзаслужните субјекти за годинешниот „Пивофест 2018“

Градоначалникот Илија Јованоски денеска свечено во големата сала на Општина Прилеп им додели благодарници на сите субјекти коишто имаа значаен придонес во целосната и беспрекорна организација на годинешниот 16-ти по ред “Пивофест 2018“. Меѓу нив се: СВР Битола, ПС Прилеп, Територијалната противпожарна единица, Службата за Итна медицинска помош, ЈКП „Комуналец“, …

Прочитајте повеќе »

ОЈО делото за смртта на Саздовски го преиначи од „насилство“ во „убиство на свиреп начин“

Обвинителство

Основното јавно обвинителство за смртта на младиот Никола Саздовски – Саздо тројцата осомничени лица ќе ги гони за кривичното дело „убиство на свиреп начин“, дело кое досега пред преквалификацијата се водеше како „насилство“. Од ОЈО информираат дека ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка биле …

Прочитајте повеќе »

80-та седница на Влада: Усвоен предлог законот за изменување на Изборниот законик

Владата на редовната 80-та седница го прифати предлог – законот за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка. Со предлог законот ќе се овозможи избор на Државната изборна комисија и ќе се надминат објективните слабости во праксата. Измените се однесуваат на неколку ставови од членот 27. Во него, целосно се …

Прочитајте повеќе »

Заев и Хан: Последната делница до членството во Европската Унија е јасно одбележана

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска го прими во официјална посета еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Јоханес Хан, кој со оваа посета ја реализираше неговата најава веднаш после одлуката на Европскиот Совет, дека на 17 јули ќе дојде во Скопје за да го означи …

Прочитајте повеќе »