Македонија

Вести и новости од Македонија.

Средба Заев-Тачи: Одржлив мир, економски развој, регионална соработка и членство во ЕУ е заедничка цел на лидерите од регионот

Претседателот на Република Косово Хашим Тачи денеска престојуваше во работна посета на Република Македонија и во рамките на агендата на посетата имаше средба со Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев. Премиерот Заев и косовскиот претседател Тачи имаа тет-а-тет средба по што следуваше билатерална сесија на која делегациите на …

Прочитајте повеќе »

Прилепските пензионери го поддржуваат референдумот

Прес конференција на Славко Трајкоски од здружението на пензионери од Прилеп: Почитувани граѓани на Општина Прилеп, Почитувани пензионери, Македонија во минатото била исправена пред многу предизвици и секогаш избирала иднина. Сите сме горди на Илинден, на АСНОМ, на Референдумот од 1991 година, како најважни историски моменти од борбата за нашата …

Прочитајте повеќе »

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Видео обраќање на премиерот Зоран Заев до граѓаните: Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава. Тогаш имав 17 години и …

Прочитајте повеќе »

Историските моменти повикуваат на одговорност, за иднината на Македонија сите треба да дадат придонес

Коалицијата “Заедно за европска Македонија” го повикува раководството на ВМРО-ДПМНЕ да продолжи да разговара, да размислува и да биде посветено на  иднината на европска Македонија. Има уште време до референдумот, има време да се охрабрат и да одлучат да останат на зборот и на нивната повеќедецениска позиција, членството на Македонија …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски: На 30 септември, граѓаните да постапат според сопственото убедување

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на прес конференција во партиското седиште го соопшти официјалниот став на партијата, според кој сите граѓани на 30 септември да постапат според сопственото убедување. Притоа, тој рече:„Остануваме на ставот дека јас и ВМРО-ДПМНЕ сме против Договорот. После консултацијата со граѓаните, по одржаните состаноци со …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп ќе се изведува третата фаза за прскање против комарци

ЈЗУ Центар за јавно здравје – Прилеп, ги информира граѓаните дека на 12, 13 и 14 септември, во периодот од 8-14 часот, на територијата на општина Прилеп ќе се спроведува третата фаза од ларвицидната теристичка (од земја) дезинсекција со цел уништување на комарци. Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени водени површини, …

Прочитајте повеќе »

Заев од Македонска Каменица: Македонски јазик и македонски идентитет признаени од целиот свет

Претседателот на Владата на Република Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев денеска присуствуваше на граѓанската дебата во Македонска Каменица  на коалицијата „Заедно за Европска Македонија“ и пред многубројните граѓани зборуваше за важноста да се излезе и гласа на референдум за да ја зграпчиме историската можност пред којашто е исправена …

Прочитајте повеќе »

88 седница на Владата: Се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Владата на денешната седница го усвои предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за пензиско и инвалидско осигурување, со којшто се намалува старосната граница за пензионирање на рударите. Откако министерството за труд и социјална политика ќе го достави законот и истиот ќе биде изгласан во Собранието на Република …

Прочитајте повеќе »