Македонија

Вести и новости од Македонија.

Бошњаковски: Добивме признание дека сме земја на позитивни промени и реформи

Одлуката на ЕУ Македонија да започне преговори за членство во јуни 2019 година, покажува дека Македонија е препознаена како земја на позитивни промени и динамични економски реформи, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски, коментирајќи ја вчерашната одлука на Советот за општи работи на ЕУ да даде условена препорака …

Прочитајте повеќе »

Тимоние: Одлуката на ЕУ ги одразува напорите кои беа направени од Македонија

Се работи за еден урамнотежен текст кој ги одразува напорите кои беа направени од страна на оваа земја и напорите кои останува да се направат. Со еден збор да кажам „напред, одете само напред“. Ова го истакна францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање за негов коментар за вчерашната …

Прочитајте повеќе »

Заев задутре на средба со Столтенберг

Премиерот Зоран Заев в петок наутро ќе има средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, најави тој за време на семинарот Рос-Рот што се одржува во Собранието. По средбата предвидена е заедничка прес-конференција на која тој очекува дека ќе биде објавено дека Македонија ќе добие покана за полноправно членство …

Прочитајте повеќе »

„Путиновиот конгресмен“, Рорабакер, божемно го поддржува договорот за името и провоцира

Дејна Рорабакер, републиканскиот конгресмен од Калифорнија, што го нарекуваа „омилениот конгресмен на Путин“ и многу пати се огласуваше во полза на идејата за Голема Албанија, а исто така и предизвика сериозна вознемиреност со неговата изјава дека Македонија „не е држава“ и треба да се подели, го поздрави Договорот меѓу Македонија и Грција. Во обраќањето преку …

Прочитајте повеќе »

Една година затвор за поседување оружје за дедото на малата Тамара

Апелациониот суд ја преиначи пресудата за дедото на малата Тамара од Велес, кој беше осуден на условна казна затвор за поседување оружје по признанието на вина. Одлуката следува по жалбата на Обвинителството. Љупчо Стојановски со одлуката на второстепениот суд е осуден на ефективна казна затвор од 1 година. На 11 …

Прочитајте повеќе »

Рама, Бушати: Голем ден за Албанија, за Македонија, но и за ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама, во првата куса изјава околу одлуката за почнување преговoри на Албанија и на Македонија во јуни 2019 година, оценува дека тоа е голем успех на владите на двете земји. – По 72 часа помеѓу внатрешните бранови на ЕУ, Албанија успеа да добие датум за влез во …

Прочитајте повеќе »

Димитров: Патот ќе биде тесен и стрмен, со дожд и силен ветар, ама ќе нè биде

Ќе нè биде! Ќе има пот, солзи и многу разочарувања, ама ќе нè биде. Колку повеќе пречки, толку поголема радост на крајот. Го пропуштивме времето кога патот беше асфалтиран, сега ќе се качуваме по планински пат, тесен и стрмен, покрај дожд и силен ветар. АМА ЌЕ НÈ БИДЕ!“, напиша министерот …

Прочитајте повеќе »

Хан: Jасна задача, јасна перспектива и јасна награда

Еврокомесарот Јоханес Хан по Советот на министри на ЕУ на кој беше одреден условен датум за почеток на преговори со Македонија порача дека оваа одлука значи дека Европската Комисија од утре може да го започне процесот на скрининг. – Им честитам на граѓаните на идната Северна Македонија за денешните успеси, …

Прочитајте повеќе »