Македонија

Вести и новости од Македонија.

Царовска: Заедно со жителите одлучивме дека во Тимјаник ќе има мал групен дом

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска вчера повторно ги посети Неготино и Тимјаник и заедно со градоначалникот на општина Неготино Тони Делков се сретнала со локалните жители, при што е постигната согласност да се надминат недоразбирањата и жителите на селото повеќе не се спротивставуваат на отворање мал групен …

Прочитајте повеќе »

Мајсторовиќ: ЕУ да даде датум за Македонија и Албанија за да не го дестабилизира регионот

Ако Европската Унија оваа седмица не донесе одлука да даде датум за почеток на преговорите за пристапување на Македонија и Албанија, целиот регион може да се дестабилизира. Регионот треба да се обедини и да им пружи поддршка на овие две држави за нивните евроинтегративни процеси, порачува Срѓан Мајсторовиќ, претседател на …

Прочитајте повеќе »

Македонија денеска на маса пред шефовите на дипломатиите на ЕУ

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија. Еврокомесарката Федерика Могерини, вчера ги повика земјите членки да го наградат, како што вели, импресивниот напредок на Македонија со потпишувањето на Договорот за …

Прочитајте повеќе »

Дипломатски клуб: Иванов ја уништува дипломатијата

Дипломатски клуб – Скопје се огласи со реакција, за како што се вели, блокада во професионалниот развој на дипломатската структура во Министерството за надворешни работи и во несоодветното претставување на земјата во странство. Вината ја ставаат врз претседателот Ѓорге Иванов. „Евидентно е дека заради блокадата за неименување на шефови на …

Прочитајте повеќе »

Времето денеска облачно со повремен дожд

облачно време

Во Македонија денеска ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд. Во јужните делови од државата се очекуваат пообилни врнежи. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер, особено на запад и североисток. Утринската температура се движеше од 9 до 18 Целзиусови степени, а  дневната ќе изнесува меѓу 15 и …

Прочитајте повеќе »

Делегација на Институтот за национална историја кај премиерот Заев

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, прими делегација на Институтот за национална историја (ИНИ), предводена од директорот Д-р Драги Ѓоргиев, кој воедно е и дописен член на МАНУ. Делегацијата на ИНИ, во чиј состав беа и проф. Д-р Марија Пандевска, и проф. Д-р Љубица Јанчева, членови на Советот …

Прочитајте повеќе »

Реформите во медиумската сфера мора да продолжат посеопфатно

Некои одредби од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги не донесуваат квалитет, а во некои случаи и ги враќаат работите назад, додека значителен број работи се испуштени од овој закон што се битни за медиумските реформи, беше нагласено на денешната експертска дискусија за нацрт-документот за идните интервенции во медиумското …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Западен Балкан се помалку наликува на буре барут

Регионалната стабилност и мирот се високо во приоритетите на Владата и токму затоа активно работиме на безбедносната соработка. Ова е особено важно бидејќи новите безбедносни предизвици најчесто ги надминуваат капацитетите на една држава. Резултат на ваквата владина политика се договорите со Грција и со Бугарија. Ова го истакна вицепремиерката и …

Прочитајте повеќе »