Македонија

Владата префрли 2,5 милиони денари за населбата „Три багреми“

Уредувањето на комуналната инфраструктура во населбата „Три багреми“, беше дел од изборната програма на прилепскиот градоначалник Јованоски. Станува збор за дел од урбаната единица „Тризла 2“, каде што во субстандардни услови, без вода и канализација, живее ромско население. Зоран Милошески Општина Прилеп категорично ги отфрла обвинувањата изнесени од страна на …

Прочитајте повеќе »

„Ние сме Македонија“ бара прекин на разговорите за името, попис и избори

Движењето „Ние сме Македонија“, составено од повеќе македонски организации од дијаспората одржаа мирен протест пред Амбасадата на Македонија во Вашингтон, на која ја искажаа својата „загриженост од политичките настани во матичната татковина“, како и од тековните разговори околу спорот за името со Грција и Законот за јазиците. „На амбасадорот на Република …

Прочитајте повеќе »

Облачно време со локални врнежи од снег и на пониските места

Времето денеска ќе биде облачно со локални врнежи претежно од снег, главно со слаб интензитет, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија (УХМР). Повеќе врнежи ќе има во планинските региони на северозападот и истокот од земјава, каде се очекува формирање или зголемување на снежната покривка. Формирање на мала …

Прочитајте повеќе »

Каменос бара референдум во Грција за името

Лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во неговата колумна за неделнот издание на весникот „Димократиа“ порачува дека во Грција ќе мора да се одржи референдум за новото име на северниот сосед. „ Грчкиот народ ќе треба да одлучи за ова, без преседан во историјата на човештвото, отстапување на истријата и …

Прочитајте повеќе »

Карневалот во Вевчани со маски за загадувањето и за трошоците на пратениците

Во Вевчани со карневалската поворка која тргна во 14 часот денеска почна традиционалниот карневал кој датира 1.400 години наназад. Одбележувањето ќе заврши утре со спалувањето на маските и честитки за Стара нова година. Општествено политичките случувања кај нас и во светот и годинава беа инспирација за василичарите да имаат креативни …

Прочитајте повеќе »

Во викендите повторно експресен воз Гевгелија-Солун

Повторно е воспоставен патничкиот железнички сообраќај помеѓу Македонија и Грција, но само за викендите. Како што стои во информацијата од Министерството за внатрешни работи, патничкиот железнички сообраќај со Грција, кој досега беше во прекин и вчера е обвновен, ќе се одвива само во текот на викендите. Во работните денови, од …

Прочитајте повеќе »

Снег и дожд денеска

Поради спуштање на студен воздух од север, денеска во Македонија ќе има локални врнежи од дожд, кои понекаде ќе преминуваат во снег и на некои од пониските места. На планините особено на запад и на исток врнежите ќе бидат од снег. Најмалку врнежи ќе има во централните делови од земјава. …

Прочитајте повеќе »

Протест пред Влада утре поради загадениот воздух

Нов протест против загадениот воздух ќе се одржи утре напладне пред Владата на Република Македонија. Зад протестот стојат граѓани организирани преку социјалните мрежи. „Британската влада во 2000 ни подарила согорувач за медицински отпад, кој не ги задоволува ЕУ-стандардите и не дава заштита од отровите при согорувањето. Овој согорувач не ги …

Прочитајте повеќе »