Македонија

Вести и новости од Македонија.

Промовирана монографијата „15 години Инженерски прстен“

Промовирана монографијата „15 години Инженерски прстен“

Инженерската институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, денес, ја промовираа монографијата „15 години Инженерски прстен“. Со промоција на монографијата, во Македонската академија на науките и уметностите, се одбележаа 15 години од првото доделување на Инженерскиот прстен, кој досега го добиле 150 најдобри студенти – инженери. …

Прочитајте повеќе »

Заев: Со Спасовски разговаравме за оставка како морален чин, ама не гледам таков пропуст

Заев: Со Спасовски разговаравме за оставка како морален чин, ама не гледам таков пропуст

Убеден дека ако Груевски реши да „удира“, или како што тој знаеше да користи фраза „забивање нож во грбот на Македонија“, тој може да ја рани Македонија, но безбедноста не може да ја загрози, вели премиерот Зоран Заев во интервју за „Дојче Веле“. – Мислам дека нема да има безбедносни …

Прочитајте повеќе »

„О2“: Од Макрадули чекаме точни анализи и статистики, а не брза пропаганда

„О2“: Од Макрадули чекаме точни анализи и статистики, а не брза пропаганда

Каква е оваа статистика, кога од неа се исклучени станиците кои покажуваат историски највисоки вредности, најголема загаденост со ПМ10, Лисиче и Гази Баба?, го прашуваат екологистите од Иницијативата „О2“ заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули. Тој завчера излезе во јавност со делумни податоци од мерните станици во државата, кои …

Прочитајте повеќе »

Во Владата потпишан меморандум за соработка за промоција на стручното образование

Во Владата потпишан меморандум за соработка за промоција на стручното образование

Денес во Владата на Република Македонија, потпишан е Меморандум за соработка за заедничка медиумска кампања за промоција на стручните занимања и стручното образование, чија главна цел е јакнење на свеста за значењето на овој тип образование и занимања, како и нивна промоција кај младите луѓе и нивните родители. Меморандумот во …

Прочитајте повеќе »

Започна имплементацијата на големиот проект „Водоснабдување на Делчево“

Започна имплементацијата на големиот проект „Водоснабдување на Делчево“

Претставници од швјацарската консултантска фирма ЕБП и локалната консултантска фирма „Хидроенергоинженеринг“ од Скопје задолжени за имплементација на проектот „Водоснабдување на Делчево“, го одржаа првиот работен состанок со градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, претставници од ЈПКД „Брегалница“ од Делчево и претставници од работната група на Општина Делчево. Целта на состанокот …

Прочитајте повеќе »

Александрова: Европратениците го поддржаа процесот за помирување

Александрова: Европратениците го поддржаа процесот за помирување

Процесот за помирување доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, информираше Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата и додаде дека добиле охрабрување и насоки за продолжвање во правецот во кој се движат. – За …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Јасна е поврзаноста на Атанасовски со Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Костадинов: Јасна е поврзаноста на Атанасовски со Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ: Пополека се одмотува мрежата, се отплеткува клопчето околу нарачателите и извршителите на насилството од 27 април. Сведочењата во рамки на транспарентниот судски процес го откриваат монструозниот план што требало да се спроведе, овде, во Собранието. Нарачан и планиран од структури …

Прочитајте повеќе »

Поради протестот на ВМРО-ДПМНЕ, од 17 часот денеска сменет сообраќаен режим во Скопје

Поради протестот на ВМРО-ДПМНЕ, од 17 часот денеска сменет сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи (МВР) извести дека поради протестот на ВМРО-ДПМНЕ денеска од 17 часот во центарот на Скопје ќе биде изменет сообраќајниот режим. Поворката демонстранти ќе се движат од плоштадот ВМРО десно по улицата „Даме Груев“, потоа право по улицата „Васил Главинов и по булеварот „ВМРО“ од каде ќе …

Прочитајте повеќе »