Македонија

Вести и новости од Македонија.

Работните групи во Атина работат на техничките делови од договорот

Додека македонската влада не открива детали, а грчката бара трпение, опозициската ВМРО ДПМНЕ, но и грчките медиуми објавуваат конкретни точки од планот за решавање на спорот со името. Според планот што го објавија грчките медиуми, но и поранешниот министер за надворешни работи и актуелен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, доколку …

Прочитајте повеќе »

Бесплатен одмор и рекреација на деца од семејства со социјален ризик

Приходите од игри на среќа и од забавните игри за 2018-та година ќе бидат распоредени за финансирање на програмските активности на националните инвалидски организации, нивните здруженија и нивната асоцијација, на здруженија за борба против семејно насилство и на Црвениот Крст. Приходите од игри на среќа и од забавните игри за …

Прочитајте повеќе »

МВР: Поради штрајкот во Грција утре ќе има застој на граничните премини

Министерството за внатрешни работи денеска добило известување од грчките гранични полициски служби дека поради најавениот штрајк на грчките царински работници во текот на утрешниот ден сообраќајот на граничните премини кон Грција ќе биде во застој. На граничниот премин Меџитлија утре од 00.00 часот до 24.00 часот, на грчкиот дел од …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Не се расчистени 15 случаи на напади врз новинари

Петнаесет случаи за напади врз новинари сѐ уште не расчистени, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на прес-конференција во владата. – Во последните неколку години имавме бројни напади на новинари. МВР направи анализа за да се утврди на кое ниво се истрагите досега. Се утврди дека во одредени …

Прочитајте повеќе »

РЕК Битола се обврза помалку да ја загадува животната средина

Регионалниот Центар за животна средина за Централна и Источна Европа и РЕК Битола потпишаа меморандум за соработка, со кој ќе ја промовираат одржливата употреба на природните ресурси и заштитата на животната средина. „РЕЦ и РЕК Битола со овој Меморандум за соработка се обврзуваат на заедничка посветеност, да ги намалат влијанијата …

Прочитајте повеќе »

Димитров: Стартот на преговори не е исто што и пристапувањето во ЕУ

Треба да има јасна дистинкција дека стартот на преговори не е исто што и пристапувањето во ЕУ, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров во тесен круг на експерти и новинари во Брисел. – Ова треба да биде признаено. Има два до три изборни циклуси помеѓу двата настани, а пристапувањето …

Прочитајте повеќе »

Ѕанакопулос: Оптимист сум дека може да стигнеме до договор

Министрите за надворешни работи направија особено голем напредок, би можеле да кажеме дека се наоѓаме во финална линија, но никој не може да го предвиди исходот во толку сложени преговори, вели портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос во интервју за државната телевизија ЕРТ, а пренесува МИА. Тој, …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Несериозно би било да се размислува за предвремени избори

Би било несериозно било кој да размислува за предвремени парламентарни избори оваа година, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на редовниот брифинг со новинари. – Избори може да има секогаш кога пратениците ќе одлучат да се самораспуштат. Но, во сериозна држава во која сериозни работи треба да се случат, несериозно …

Прочитајте повеќе »