Македонија

Вести и новости од Македонија.

Британски новинар го фотографираше Груевски на прошетка во Будимпешта

Британски новинар го фотографираше Груевски на прошетка во Будимпешта

Даниел Нолан, дописник на британски „Гардијан“ од Будимпешта вчера на својот Твитер-профил објави фотографија од избеганиот поранешен македонски премиер Никола Груевски во Будимпешта. Груевски бил фотографиран од Нолан во центарот на Будимпешта, како чекори кон штанд за автобуски туристички тури „Хоп Он – Хоп Оф“. Фотографијата е направена пред бутикот …

Прочитајте повеќе »

Владата ќе го чисти токсичниот отпад во ОХИС со странска поддршка

Владата ќе го чисти токсичниот отпад во ОХИС со странска поддршка

Министрите на вчерашната владина седница ја прифатиле информацијата за потпишување на Меморандумот за соработка помеѓу Владата на Република Македонија, Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации (UNOPS) и Министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка претставувано од Амбасадата на Кралство Норвешка за Србија, Македонија и Црна Гора, за заедничка …

Прочитајте повеќе »

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи 108 седница

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи 108 седница

На дневен ред на денешната 108 владина седница, се пакет закони предложени од Министерството за правда. Министрите ќе одлучуваат за предлог – законите за изменување и дополнување на Кривичниот законик, на законот за судовите, законот за Судскиот совет, законот за извршување на санкциите и за предлог – законот за изменување …

Прочитајте повеќе »

Денеска сончево, од утре снег

Денеска сончево, од утре снег

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од северозападен правец, температурата ќе се движи од -1 до 9 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од …

Прочитајте повеќе »

Јавните дискусии за нацрт амандманите на Владата потврдија дека предложените измени се од интерес на граѓаните

Јавните дискусии за нацрт амандманите на Владата потврдија дека предложените измени се од интерес на граѓаните

Јавните дискусии по нацрт амандманите за уставни измени со цел решавање на долгогодишниот спор со Грција, со што треба да се овозможи пристапување на Република Македонија во Европската Унија и НАТО, завршија во предвидениот рок од пет дена и опфатија широк спектар на засегнати страни. Во рок од два дена …

Прочитајте повеќе »

Големата реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем ќе ги „поткачи“ и странците

Големата реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем ќе ги „поткачи“ и странците

Министерството за внатрешни работи (МВР) подготвува нови и менува повеќе постоечки закони во насока на реформирање на безбедносно-разузнавачкиот систем во Македонија. На Единствениот национален електронски регистар на прописи е објавена подготовка на повеќе прописи, а меѓу другите и на предлог за изменување на законот за странци со цел, како што …

Прочитајте повеќе »

Презентација на работата на министерот без ресор Аксел Ахмедовски за 2018 година

Презентација на работата на министерот без ресор Аксел Ахмедовски за 2018 година

Денес министерот без ресор Аксел Ахмедовски задолжен за имплементација на Стратегијата за Роми 2014-2020 ги презентираше реализираните активности за 2018 година. Во своето излагање Ахмедовски даде фокус на реализацијата на комуналните и инфраструктурни проекти финансирани од потпрограмата 11 за поддршка на Декадата и Стратегијата за Роми во рамки на буџетот …

Прочитајте повеќе »

Резултати од вториот ден на турнирот „Свети Никола 2018“

Резултати од вториот ден на турнирот „Свети Никола 2018“

10.Декември.2018 година ( Понеделник ) ВЕТЕРАНИ 16.30 ч .„ЛСС – Твинс Транс“ – „Ламинати ком“ 4:0 СЕНИОРИ 17.10 ч. „Кафе Ин“ – „Гентерм” 2:0 17.50 ч.„КН Елм. Ав.сер.Анг.Мех“–„Валгор Комерц“ 6:3 ВЕТЕРАНИ 18.30 ч. „Портал 1“ – „ЗФСК Начко“ 1:0 СЕНИОРИ 19.10 ч. „Гри – Изгрев“ – „Отпад Микомп“ 3:0 19.50 …

Прочитајте повеќе »