Македонија

Вести и новости од Македонија.

Градската болница „Борка Талески“ во Прилеп доби донација од болнички кревети

Градоначалникот Илија Јованоски, денеска присуствуваше на примопредавање на 44 електрични кревети од страна на меѓународната организација „Пламен на мирот“ од Виена, меѓународната невладина организација суверен болнички ред „Свети Јован од Ерусалим” и Ротари клубот – Прилеп. Освен  кревети донираа и кебиња и чаршави за потребите на градската болница „Борка Талески“ …

Прочитајте повеќе »

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат до два денари

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува од еден до два денари, одлучи денеска Регулаторна комисија на енергетика. Цената на „еуросупер БС – 98“ се зголемува за два денара за литар, на „еуросупер БС-95“ за еден ипол денар, а на „еуродизелот“ се зголемува за еден денар. Просечната цена …

Прочитајте повеќе »

Завршни зборови за „Тенк“, продолжуваат судењата за „Тендери“ и „Тотал“

Во Основниот суд Скопје 1 денеска ќе се одржат три судски рочишта за случаите на Специјалното јавно обвинителство, од кои за еден ќе се изнесуваат завршните зборови. Во судењето за случајот „Тенк“, во кој, за набавката на прескапиот блиндиран „мерцедес“ вреден близу 600.000 евра, на поранешниот премиер Никола Груевски и …

Прочитајте повеќе »

Лидерска средба за името ќе има, но во термин кој на сите им одговара

Лидерска средба ќе се одржи во термин кој им одговара на сите политички субјекти кои се дел од овој вид средби. Додека се утврди термин кој одговара за сите, лидерот на опозицијата може да побара средба со премиерот, велат за МИА од Владата во врска со барањето на ВМРО-ДПМНЕ за …

Прочитајте повеќе »

Работничките од МГИ си ги бараат платите

Кога ќе ги добијат заостанатите плати за март и април што ги заработиле прекувремено, прашаа денеска јавно поранешните работнички во конфекцијата „Маседониа гармент индустри“ (МГИ) на мирниот собир пред фабриката во скопската населба Кисела Вода. Работничките најавија дека утре повторно ќе протестираат. Подготвени се да одат до крај и веруваат во …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба за преговорите за името

ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба, уште утре, на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров во присуство на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов би ги соопштиле деталите и насоките по кои се движат разговорите за името. Како што соопшти денеска на прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ …

Прочитајте повеќе »

Петковски: Една изборна единица и отворени листи

НСДП на Тито Петковски го одржува Четвртиот конгрес со 500 делегати од повеќе градови. Во воведниот говор пред присутните, досегашниот лидер на партијата, кој со неа управува од самиот почеток, односно 13 години, рече дека е политичко самоубиство настапот на избори надвор од двете најголеми политички партии, според Донтовиот модел …

Прочитајте повеќе »

Вонреден инспекциски надзор во „Макстил“

Државниот Инспекторат за животна средина вчера изврши вонреден инспекциски надзор во фабриката „Макстил“, каде што гореше отпадно железо. Во соопштението на Државниот Инспекторат за животна средина и просторно планирање, стои дека погонот Челичарница согласно известувањето од 30 април годинава, не е во функција од 29 април, како и во моментот …

Прочитајте повеќе »