Македонија

Вести и новости од Македонија.

Судот го прифати обвинението за „Тифани“, на Талевска ќе и се суди за даночно затајување

Кривичниот одлучи да го одобри обвинението на Специјалното јавно обвинителство за предметот „Тифани“, во кој, новинарката Ивона Талевска е обвинета за даночно затајување. „Судија за оценка на обвинител акт при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе решение со кое приговорите се одбиваат, а обвинението се одобрува во целост. Откако, …

Прочитајте повеќе »

Адвокатите на Дурловски сметаат дека и куќниот притвор е престрога мерка

На денешното рочиште во Апелацискиот суд, адвокатите на оперскиот пејач Игор Дурловски, побараа укинување на притворот и негова замена со куќен притвор или друга поблага алтернативна мерка за неговото учество во насилството во Собранието на 27 април минатата година. Неговиот бранител Ставре Џиков наведе дека, „со укинувањето на притворот ќе …

Прочитајте повеќе »

Собранието го донесе Законот за јазиците и ги изгласа Кадриу и Костадиновски за уставни судии

Пратениците денеска го донесоа Законот за употреба на јазиците и ги избраа професор доктор Осман Кадриу и доктор Дарко Костадиновски за нови судии во Уставен суд на предлог на претседателот на државата. Пратениците со 69 гласа „за“ без воздржани и гласови „против“ го усвои предлог-законот за употреба на јазиците. Според …

Прочитајте повеќе »

Започнаа припремите за „Прочка 2018“

Општина Прилеп и здружението на граѓани „Прилепски мечкари“, ги започнаа припремите за годинешното издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Од 16 до 19-ти февруари, по 17-ти пат, низ прилепските улици ќе продефилираат околу 1.000 учесници на карневалот, меѓу кои и гости од повеќе европски држави. Претседателот на здружението на граѓани …

Прочитајте повеќе »

Во Дрисла ќе се набави воден филтер за инсинераторот за согорување на отпад

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) информираше дека, при денешниот вонреден инспекциски надзор на депонијата за комунален отпад во Дрисла, утврдиле дека се почитува решението на ДИЖС за неработење на инсинераторот за согорување на медицински отпад, а примениот медицински отпад се складира во контејнери. Инспекторатот бил информиран дека во Дрисла, …

Прочитајте повеќе »

Како е да се работи покрај крушевскиот градоначалник?

Пишува: Сотир Габелоски Изминаа два месеца откако почнав да работам во општина Крушево, под раководната палка на градоначалникот Томe Христоски. Се работи за период кој на мене делуваше позитивно и направи многу позитивни промени. Она што го учам, во иднина очекувам само да се интензивира. Работејќи како соработник на градоначалникот …

Прочитајте повеќе »

Одржување на турското културно наследство на Балканот

Во рамките на 4-та меѓународна културна манифестација на Балканот, која што го негува културното наследство од Република Турција, денеска во прилепското село Канатларци престојуваше турска делегација. Тројца пратеници: Кемал Ал Бајрак, Шабан Кардеш, Идаи Севен и претставникот на турското Министерство за култура,Сибел Ујгар на средба со градоначалникот Илија Јованоски ја …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Опозицијата обвинува за реваншизам, власта демантира

Со почетокот на Новата година без работа останале 270 лица, претходно вработени во училишта, градинки, болница и јавни претпријатија, обвини координаторот на прилепскиот општински комитет на најголемата опозициска партија, Петар Ристески. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп ја обвини локалната власт дека со почетокот на Новата година …

Прочитајте повеќе »