Македонија

Вести и новости од Македонија.

(Видео) Неформална вечера во Атина: Лидерите од Западен Балкан и ЕУ го засилуваат партнерството за стабилност

(Видео) Неформална вечера во Атина: Лидерите од Западен Балкан и ЕУ го засилуваат партнерството за стабилност

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во рамки на дводневната посета на Атина, синоќа присуствуваше на неформална вечера која ја организираше грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, по повод навршувањето на 20 години од Самитот ЕУ-Западен Балкан во Солун и „Солунската декларација“. Покрај премиерот Ковачевски, на вечерата присуствуваа претседателите на Европскиот совет, Шарл …

Прочитајте повеќе »

Реформи во здравството: Закажување термини кај матичен, тој да издава рецепти за конзилијарна терапија

медицина лекар

Улогата на матичните лекари да се засили, да се намалат административните процедури за хронична терапија, но и дел од пациентите да добијат можност за преглед кај матичниот лекар ако претходно електронски си закажат термин. Министерот за здравство, Фатмир Меџити најави реформи во примарното здравство за кои вели дека веќе се …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Фон дер Лајен: Силна поддршка од ЕУ за европска интеграција на Северна Македонија, да не се пропушти еднствената шанса

Ковачевски - Фон дер Лајен: Силна поддршка од ЕУ за европска интеграција на Северна Македонија, да не се пропушти еднствената шанса

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во рамки на посетата на Атина, по повод 20-годишнината од „Декларацијата од Солун“ на Самитот ЕУ-Западен Балкан оствари средба со претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен. На средбата, беа разменети мислења за најновиот развој на настаните во контекст на отпочнувањето на процесот на …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Никој нема да биде казнет ако до февруари не извади документи со новото име на државата

Спасовски: Никој нема да биде казнет ако до февруари не извади документи со новото име на државата

Спасовски информираше дека досега документи со името Северна Македонија извадиле околу еден милион граѓани, додавајќи дека според динамиката, очекува успешно да се завршат сите промени на документите во предвидениот рок Никој нема да биде казнет ако до февруари следната година не извади документи со новото име на државата, порача денеска …

Прочитајте повеќе »

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Нафтените деривати од ноќеска ќе имаат нови цени, по последната одлука што ја донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажната цена на Еуродизелот се намалува за еден денар за литар, па дизел горивото од вечерва ќе се продава по цена од 80 денари за литар. Поевтинува и …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Членството во ЕУ ќе донесе трајни и големи економски придобивки за граѓаните и компаниите

Битиќи: Членството во ЕУ ќе донесе трајни и големи економски придобивки за граѓаните и компаниите

„Усвојувањето на уставните измени во Собранието на Република Северна Македонија, а со тоа и овозможување да продолжи евро-интегративниот пат на нашата држава, не е само политичко прашања, туку и прашање на економски структурни промени кои треба да донесат низа на трајни придобивки како за нашето стопанство, така и за граѓаните“, …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Владата ќе предложи закон за минимална пензија

Ковачевски: Владата ќе предложи закон за минимална пензија

По најголемото покачување на пензиите досега и донесената методологија за пресметка на пензиите согласно трошоците за живот и растот на просечната плата, Владата ќе предложи и закон за минимална пензија, најави премиерот Ковачевски во синоќешното интервју на телевизијата Сител. „Финално ќе биде закон за минимална пензија, да секој пензионер знае …

Прочитајте повеќе »

Денеска и во текот на неделата многу топло време со температура до 39 степени Целзиусови

Денеска и во текот на неделата многу топло време со температура до 39 степени Целзиусови

Денеска ќе преовладува сончево и многу топло време, со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, a на места повремено засилен ветер од северен и североисточен правец. Попладне во северните делови претежно во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи.  Температурата ќе се …

Прочитајте повеќе »