Македонија

Вести и новости од Македонија.

„Доктор Фауст“ и „Клетници“ на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“

53.МТФ „Војдан Чернодрински“, сабота 9.јуни: 19.30 „Доктор Фауст“ – НУ Народен театар – Битола Автор: Кристофер Марлоу и текстови на режисерот и драматургот Режија: Андраш Урбан Сцена: ЦК „Марко Цепенков“ 22.00 „Клетници“ – Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп Автор: Виктор Иго Режија: Мартин Кочовски Сцена: Театар „Војдан Чернодрински“

Прочитајте повеќе »

Атина и Скопје различно го пренесуваат напишаното

И македонската и грчката страна тврдат дека досега е направен исклучителен напредок во преговорите за решавање на спорот за името, но одложувањето на најавениот телефонски разговор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ја разбранува јавноста во двете земји и ги подгрева шпекулациите за тоа кога би се случил разговорот …

Прочитајте повеќе »

Иницијатива за воз од Скопје и Битола до Солун, Платамона…

Да се воведат возови на релација Скопје-Солун со можност во летниот период за продолжување до Платамона, како и за железничка врска Битола-Солун преку Лерин, Македонски железници Транспорт АД Скопје им предлага на Грчките железници (TRAINOSE). Тие проекти се претставени при минатонеделната посета што ја оствари менаџерски тим од МЖ Транспорт …

Прочитајте повеќе »

Османи го претстави планот „18“ пред претставници на ВМРО-ДПМНЕ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со претставниците на Секретаријатот за европски прашања, го презентираше планот „18“ пред претставниците на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ Тој на средбата им се заблагодарил за конструктивната улога која ја имала опозицијата во имплементацијата на реформите од планот „3-6-9“. -Имам целосно разбирање за потребата …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Во втората половина од 2018 година ќе имаме силен раст во градежништвото

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески заедно со заменик министерот за транспорт и врски, Садик Беќири,  директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов и директорот на ЈП Македонија пат, Гајур Кадриу извршија увид во реконструкција на државниот пат Гостивар – Колари. Патот е во должина од 28,5 километри, …

Прочитајте повеќе »

Почнува 53.Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Пишува: Зоран Милошески Изведбата на претставата „Ничија земја“ на НУ Македонски народен театар – Скопје, ќе го означи почетокот на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“. Во периодот од 8-15 јуни, љубителите на театарската уметност ќе можат да проследат 12 претстави во официјална и 6 во придружната програма. Во рамките на Фестивалот ќе …

Прочитајте повеќе »

Првиот ден на Рамазан Бајрам, 15 јуни, неработен за сите граѓани на Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно Законот за празниците, 15 јуни 2018 година (петок), првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од муслиманска вероисповед им го честита Рамазан Бајрам. Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе »

САД ги охрабруваат Македонија и Грција да најдат заемно прифатливо решение

Стејт департментот ја потврдува својата континуирана поддршка за разговорите меѓу Македонија и Грција, истовремено охрабрувајќи ги лидерите на двете земји да постигнат заемно прифатливо решение, изјавија од Стејт департментот за грчката новинска агенција АНА-МПА. „САД продолжуваат да ги поддржуваат тековните разговори под покровителство на Обединетите нации за решавање на прашањето …

Прочитајте повеќе »