Македонија

Вести и новости од Македонија.

Охридско и Дојранско Езеро над дозволениот максимум

Водостоите на поголем дел од реките во Македонија, се на над просечно ниво за јуни, а кај езерата над дозволениот максимум се Охридското Езеро со 11 саниметри и Дојранското Езеро со девет сантиметри, информираат од УХМР. „Денешните хидролошки мерења покажуваат дека под просекот за јуни се водостоите на Црна Река …

Прочитајте повеќе »

Двете страни оптимисти за спорот, се чека разговорот помеѓу Заев и Ципрас

Премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и целокупниот состав на Владата се на иста, единствена линија, цврсто определени и посветени на решавање спорови и јакнење на достоинството и идентитетот на граѓаните, вели портпаролот Миле Бошњаковски по повод шпекулациите кои се појавија викендов дека преговорите со Грција за …

Прочитајте повеќе »

Вечерва 3 претстави на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“

Вечерва на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“: 19.30 „Еднаш свет изградив“ – НУ Театар за деца и младинци – Скопје Работена по мотиви од романот на Херман Хесе „Сидарта“ Режија: Јане Спасиќ Сцена: Театар „Војдан Чернодрински“ 22.00 „Царот Владислав“ – НУЦК „Антон Панов“ – Народен театар Струмица Автор: Борис Јанков …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Илија Јованоски го отвори Отвореното државно првенство во мото крос „Сторм рајдерс “

Традиционално по 6-ти пат овој викенд на патеката во Лагово, се одржа меѓународната мото трка „Сторм рајдерс  2018“. Во трката со ревијален карактер во  4 категории: МX1, MX2, MX3 и OPEN класа, освен од Македонија учествуваа 30-тина љубители на овој спорт, од повеќе балкански држави: Србија,  Бугарија и Грција. „Прилеп е домаќин на државното …

Прочитајте повеќе »

„Доктор Фауст“ и „Клетници“ на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“

53.МТФ „Војдан Чернодрински“, сабота 9.јуни: 19.30 „Доктор Фауст“ – НУ Народен театар – Битола Автор: Кристофер Марлоу и текстови на режисерот и драматургот Режија: Андраш Урбан Сцена: ЦК „Марко Цепенков“ 22.00 „Клетници“ – Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп Автор: Виктор Иго Режија: Мартин Кочовски Сцена: Театар „Војдан Чернодрински“

Прочитајте повеќе »

Атина и Скопје различно го пренесуваат напишаното

И македонската и грчката страна тврдат дека досега е направен исклучителен напредок во преговорите за решавање на спорот за името, но одложувањето на најавениот телефонски разговор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ја разбранува јавноста во двете земји и ги подгрева шпекулациите за тоа кога би се случил разговорот …

Прочитајте повеќе »

Иницијатива за воз од Скопје и Битола до Солун, Платамона…

Да се воведат возови на релација Скопје-Солун со можност во летниот период за продолжување до Платамона, како и за железничка врска Битола-Солун преку Лерин, Македонски железници Транспорт АД Скопје им предлага на Грчките железници (TRAINOSE). Тие проекти се претставени при минатонеделната посета што ја оствари менаџерски тим од МЖ Транспорт …

Прочитајте повеќе »

Османи го претстави планот „18“ пред претставници на ВМРО-ДПМНЕ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со претставниците на Секретаријатот за европски прашања, го презентираше планот „18“ пред претставниците на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ Тој на средбата им се заблагодарил за конструктивната улога која ја имала опозицијата во имплементацијата на реформите од планот „3-6-9“. -Имам целосно разбирање за потребата …

Прочитајте повеќе »