Македонија

Вести и новости од Македонија.

Со нов закон ќе се спречи слободно купување отров со кој се трујат кучињата

Со нов закон ќе се спречи слободно купување отров со кој се трујат кучињата

Со новиот закон за фитофармација што вчера беше усвоен од Владата, се забранува продавање на многу опасни хемикалии кои се користат како фитофармацевтски производи во земјоделските аптеки, односно отровите што се фрлаат на бездомните и другите кучиња и мачки, порача Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Toa  го изготвило …

Прочитајте повеќе »

Анкета на МЦМС: СДСМ 26.8 отсто, ВМРО-ДПМНЕ 21.5

Анкета на МЦМС: СДСМ 26.8 отсто, ВМРО-ДПМНЕ 21.5

Мнозинство од граѓаните се против амнестија и против предвремени избори покажува најновата анкета на Телма и МЦМС. Зоран Заев и понатаму е политичарот со највисок рејтинг, во генералната атмосфера на недоверба кон политичарите. Мицкоски расте и прв пат е над Иванов. Што се однесува до партиите, се забележува раст во …

Прочитајте повеќе »

Државата подготвува нов проект „Компјутер за секое дете“ и дигитализирање на наставата

Државата подготвува нов проект „Компјутер за секое дете“ и дигитализирање на наставата

Министерството за образование подготвува наследник на проектот „Компјутер за секое дете“. Ова за „Мета“ го најавува заменик-министерот за образование и наука, Петар Атанасов кој вели дека наставната програма неопходно е да се дигитализира, со што ќе им се овозможи на учениците да се образоваат од современи помагала. – Тоа е …

Прочитајте повеќе »

Македонското решение ASAP победник на глобалниот Бетапич инвестициски ден

Македонското решение ASAP победник на глобалниот Бетапич инвестициски ден

Македонското решение ASAP на стартап компанијата Елевејт глобал (Elevate global) е меѓу победниците на инвестицискиот ден (BETAPITCH Global & Investors Day) на глобалниот стартап центар Бетахаус во Берлин, Германија. Компанијата Елевејт глобал освои парична награда од 5.000 евра за ова иновативно решение, кое претходно победи на првиот Betapitch настан во …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ: Ќе имаме на ум дека на Македонија приоритет и е Косово пред Србија

Вучиќ: Ќе имаме на ум дека на Македонија приоритет и е Косово пред Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека со гласањето за прием на Косово во Интерпол, Црна Гора и Македонија покажале дека Приштина им е многу поважна отколку Белград и додаде дека Србија во иднина ќе се однесува „одговор и сериозно, но во согласност со ситуацијата“. – Ние таа порака добро …

Прочитајте повеќе »

Пругата кон Кременица ќе биде завршена во предвидените рокови

Пругата кон Кременица ќе биде завршена во предвидените рокови

Градежните работи околу пругата кон соседна Грција и граничниот премин Меџитлија се приведуваат кон крај, а комплетно е завршен делот на поставувањето на шините. До Нова година се очекува да завршат и преостанатите пропратни делови како сигнализацијата, паркингот, електричната енергија, железничката станица кај ИЗ „Жабени“ и други дополнителни компоненти. Градоначалничката …

Прочитајте повеќе »

Стартуваа подготовките за осмиот по ред турнир во мал фудбал „Свети Никола 2018“

Стартуваа подготовките за осмиот по ред турнир во мал фудбал „Свети Никола 2018“

Од 7 до 25 декември, во Прилеп по осми пат ќе се одржи турнирот во мал фудбал „Свети Никола 2018“. Турнирот е во организација на Локалниот спортски сојуз и Општина Прилеп, а покровител е компанијата „Комфи Ангел“. Турнирот се одржува во чест на патронот на градот, Свети Никола, кој и …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Мицкоски потврдува дека ги брани криминалните политики на Груевски

Костадинов: Мицкоски потврдува дека ги брани криминалните политики на Груевски

Одговор на новинарско прашање на Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ: Прашање: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ве обвинува за Југохром дека се одложува нејзиното отворање како и рестартирање на фабриката со нови пумпи за прочистување на воздухот, како го коментирате тој пост на Христијан Мицкоски, и што ќе се направи во иднина …

Прочитајте повеќе »