Македонија

Вести и новости од Македонија.

Филипини: Јанкуловска и другите обвинети да замолчат и да размислат што им направиле на граѓаните

Филипини: Јанкуловска и другите обвинети да замолчат и да размислат што им направиле на граѓаните

Коментирајќи ги последните случувања во нашата држава, поранешната амбасадорка на Холандија во Македонија, Симоне Филипини вели дека поранешните членови на Владата на ВМРО-ДПМНЕ кои се обвинети во судски случаи, треба да замолчат и да размислат што и’ направиле на земјата: „Луѓето што се одговорни за високото ниво на корупција, за …

Прочитајте повеќе »

Заев на дебата во Сојузот на борци: Пред македонското знаме во НАТО ќе стоиме гордо

Заев на дебата во Сојузот на борци: Пред македонското знаме во НАТО ќе стоиме гордо

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на покана на Главниот одбор на Сојузот на борците од Народно-ослободителната антифашистичка војна на Македонија (СБНОАВРМ), како и на Градскиот одбор на град Скопје на СБНОАВРМ, учествуваше на дебатата што оваа организација редовно ја приредува на актуелни општествено-политички теми. На дебатата, на …

Прочитајте повеќе »

Сашо Мијалков од притвор денеска треба да биде донесен на судење за „Тврдина-Таргет“

Сашо Мијалков од притвор денеска треба да биде донесен на судење за „Тврдина-Таргет“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, кој вчеравечер заврши во притвор, денеска од затворот „Скопје“ во населбата Шуто Оризари треба да биде донесен со полициско комби во Основен суд Скопје 1, каде му се суди во случајот „Таргет -Тврдина“. Мијалков беше приведен од хотелот „Мериот“ …

Прочитајте повеќе »

Боеви гаѓања на стрелиштето „Леково“ кај Прилеп

Боеви гаѓања на стрелиштето „Леково“ кај Прилеп

Во рамките на планските активности на Министерството за одбрана, во четврток на 22.11.2018 година, во периодот од 08.00 часот до 16.00 часот, на гарнизонското стрелиште „Леково“ – Прилеп, ќе се изведуваат боеви гаѓања од пешадиско вооружување. Од тие причини, се известуваат граѓаните во наведениот датум, реон и време, да не …

Прочитајте повеќе »

104 седница на Владата на РМ: Кредит за Југохром за набавка на филтри против загадување, усвоен моделот за реформа на УБК

104 седница на Владата на РМ: Кредит за Југохром за набавка на филтри против загадување, усвоен моделот за реформа на УБК

На денешната, 104 седница, Владата на Република Македонија го разгледа и усвои Предлог моделот за реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем во Република Македонија, со план за негово воспоставување. На седницата Владата на РМ го задолжи Министерството за внатрешни работи во соработка со надлежните органи на државната управа и други институции да …

Прочитајте повеќе »

Стечајот на ОХИС е спроведен од судот, следува распределбата на паричните средства на доверителите

Стечајот на ОХИС е спроведен од судот, следува распределбата на паричните средства на доверителите

Заменик  претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, д-р Кочо Анѓушев, министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, министерот задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, д-р Зоран Шапуриќ и генералиот секретар на Владата, д-р Драги Рашковски, остварија средба со претставници на …

Прочитајте повеќе »

Мијалков со лисици од „Мериот“ спроведен во притвор во Шутка

Мијалков со лисици од „Мериот“ спроведен во притвор во Шутка

1ТВ ексклузивно дознава дека поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков полиција го изнела со лисици од скопскиот хотел „Мериот“, од каде што го спровела во истражниот затвор во Шутка. Ова е побарано од СЈО поради сознанија дека постои опасност од бегство. По Кирил Божиновски и Миле Јанакиески, Мијалков е третиот …

Прочитајте повеќе »