Македонија

Вести и новости од Македонија.

Коѕиас: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео, пренесува МИА. Со оваа изјава и Коѕиас индиректно го отфрли името „Република Илинденска Македонија“, исто како …

Прочитајте повеќе »

Златко Граороски е нов генерален директор на „11.Октомври-Еурокомпозит“

Со Одлука на Владата на Република Македонија, машинскиот инженер Златко Граороски е именуван за генерален и прв извршен директор на „11.Октомври-Еурокомпозит“ АД Прилеп. „Заложбите се во правец на изнаоѓање конечни решенија за оваа прилепска компанија со околу 240 вработени. За почеток ќе ја скенираме детално состојата, за да се добие …

Прочитајте повеќе »

Најдобро е името да произлезе од предлозите на Нимиц, вели Ѕанакопулос

Грчката страна инсистира на тоа дека најдобро решение е избор на едно име од оние што ги достави медијаторот Нимиц во неговите предлози, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор Димитрос Ѕанакопулос, во интервју за грчкото радио „Реал фм“. Ѕанакопулос го поздравил прифаќањето на ерга омнес, споменувајќи го …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Грантови за поттик на бизнис-идеи на малостопанственици

Фондот за иновации и технолошки развој објави повик за финансиска поддршка на проекти за развој на малите, средни и микропретпријатија. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Повеќе од 250 барања за подигање обрасци за аплицирање се поднесени до Фондот за иновации и технолошки развој кој објави повик, упатен до малостопанствениците, за финансиска …

Прочитајте повеќе »

Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ и покана за НАТО, сметаат Османи и Димитров

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествуваа на работна средба со амбасадорите на земјите – членки на Европската Унија во Македонија, организирана од страна на амбасадорот на Република Бугарија во земјава, Иван Великов Петков. Тема на состанокот беа политичките состојби околу евроинтегративните …

Прочитајте повеќе »

Победниците на ревијалните училишни смотри, денеска на прием кај градоначалникот Јованоски

Учениците, предметните наставници и учениците коишто ги изведоа победничките перформанси на ревијалните смотри, што традиционално со децении, се одржуваат овој месец, денеска беа гости во кабинетот, на покана на градоначалникот Илија Јованоски.Градоначалникот Јованоски им честиташе на сите, посакувајќи им уште многу успеси во иднина. „Не само на учениците, предметните наставници …

Прочитајте повеќе »

Заев ослободен од обвинението за „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев, за кривичното дело примање поткуп. Како што е наведено во пресудата, јавниот обвинител не успеал да докаже дека Заев го сторил кривичното дело за кое се товарел. Заев беше обвинет дека од бизнисменот Никола Николов Сачевалиев барал поткуп за приватизација на градежно …

Прочитајте повеќе »

„Ромалитико“: Македонија да биде една изборна единица

Соопштение на Институтот за Истражување и Анализа на Политики „Ромалитико“- Скопје: Институтот за Истражување и Анализа на Политики – Ромалитико, го поздравува и поддржува предлогот за воведување на една изборна единица кој неодамна беше предложен од страна на неколку политички партии. Имено, во изминатите години Институтот активно се залага за …

Прочитајте повеќе »