Македонија

Вести и новости од Македонија.

Костадинов: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ да докаже дали е за ЕУ и НАТО или за амнестија на Груевски

Костадинов: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ да докаже дали е за ЕУ и НАТО или за амнестија на Груевски

Изјава за медиуми на Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата: Почитувани, Врвот на ВМРО ДПМНЕ на чело со Христијан Мицкоски пред целата јавност мора да докаже дали навистина е за ЕУ и НАТО или најважна од се им е амнестијата на Никола Груевски. Над 600.000 граѓани јасно се определија за иднина …

Прочитајте повеќе »

Боеви гаѓања на стрелиштето „Леково“

Боеви гаѓања на стрелиштето „Леково“

Во рамките на планските активности на Министерството за одбрана, на 17.10.2018 година, во периодот од 08.00 часот до 16.00 часот, на гарнизонското стрелиште „Леково“ – Прилеп, ќе се изведуваат боеви гаѓања од пешадиско вооружување. Од тие причини, се известуваат граѓаните во наведениот датум, реон и време, да не изведуваат дополнителни …

Прочитајте повеќе »

СЈО побара Јанкулоска да биде прогласена за виновна

СЈО побара Јанкулоска да биде прогласена за виновна

Обвинителите од Специјалното јавно обвинителство на крајот од своето изнесување на завршните зборови за случајот „Тенк“ побараа обвинетата Гордана Јанкулоска да биде прогласена за виновна со оглед на тоа дека извршила злоупотреба на службената положба за набавка на екстралуксузниот автомобил „мерцедес“. „Обвинетата Гордана Јанкулоска при набавката на возилото ‘мерцедес ес …

Прочитајте повеќе »

ЦДУ/ЦСУ: Опозицијата да не блокира зашто ризикува долготрајна изолација на земјата

ЦДУ/ЦСУ: Опозицијата да не блокира зашто ризикува долготрајна изолација на земјата

Со над 91 процент од гласовите „за“, гласачите во Македонија дадоа огромна поддршка за европскиот пат и за поголема перспектива на нивната земја во ЕУ и НАТО, порача заменик-претседателот на парламентарната група на ЦДУ/ЦСУ во германскиот Бундестаг, Јохан Давид Ваделул. Владејачката германска ЦДУ/ЦСУ смета дека опозицијата не смее да ја …

Прочитајте повеќе »

Променливо облачно со температура до 25 степени

облачно време

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со зголемена облачност во јужните и западните делови. Попладне и во ноќните часови ќе има слаби врнежи од дожд, претежно во југозападните и западните делови. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Минималните температури ќе се движат од 6 до 14, а максималните од …

Прочитајте повеќе »

Германија бара да продолжи спроведувањето на Договорот, цензусот бил премногу висок

Германија бара да продолжи спроведувањето на Договорот, цензусот бил премногу висок

Портпаролот на канцеларката Ангела Меркел, Штефан Зајберт изјави дека големата поддршка на референдумот е причина повеќе за продолжување на Договорот, иако излезноста била мала, пренесува „БТА“. Според Зајберт, важно е да се продолжи со поддршката на спроведување на Договорот, кој, како што рече, претставува историска можност за надминување на една …

Прочитајте повеќе »

Собранието да се произнесе за уставните амандмани, велат од француското МНР

Собранието да се произнесе за уставните амандмани, велат од француското МНР

Собранието сега треба да се произнесе за уставните амандмани во врска со спроведувањето на Спогодбата со Грција, а врз основа на резултатот од референдумот, се вели во изјавата на портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил. „Гласачкото тело на Поранешната Jугословенска Република Македонија …

Прочитајте повеќе »

Владата на РМ: Ќе се формира Меѓуресорска работна група која ќе предложи модел на реформа на безбедносно – разузнавачкиот систем

Владата на РМ: Ќе се формира Меѓуресорска работна група која ќе предложи модел на реформа на безбедносно - разузнавачкиот систем

На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата на Република Македонија на денешата седница ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од формирање на Меѓуресорска работна група која ќе предложи модел на реформа на безбедносно – разузнавачкиот систем во Република Македонија со План за негово воспоставување. Со заклучок на денешната …

Прочитајте повеќе »