Македонија

Вести и новости од Македонија.

Битола: Семафорите ќе добијат 24 часовна чуварска служба

За да се заштитиме како фирма, ќе мора да ангажираме чувари кои семафорите ќе ги чуваат 24 часа, зашто се сомневаме дека кражбата е извршена сред бел ден, велат од фирмата изведувач „Илинден“ од Струга. Пишува Анета Блажевска, Битола Чуварска служба дење и ноќе ќе ги чува мобилните семафори на обиколницата …

Прочитајте повеќе »

„Мрежа 23“: Правосудството и почитувањето на човековите права се далеку од идеалното

Македонија ја чека долг пат до подобрување на правосудството во целост, со многу чекори што треба да се превземат за да се осигури вистинско делење на правдата и подобрување на состојбата на почитувањето на човековите права, се посочува во „Извештајот во сенка за Поглавјето 23“, кој е подготвен и објавен во …

Прочитајте повеќе »

Анѓушев: Во моментов, Регулаторната комисија за енергетика е зависна од опозицијата

Со стапување во сила на новиот закон за енергетика, кој беше усвоен на владина седница минатата недела и кој треба да биде изгласан во Собранието, ќе престане мандатот на претседателот на Регулаторната комисија за енерегетика (РКЕ), Димитар Петров. Потоа, Владата ќе има рок од 30 дена да достави до Собранието …

Прочитајте повеќе »

Обвинет во „Шамарите“ имал фалц боледување, тврди Фетаи

Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи, која го води предметот за насилството во Општина Центар, по пријава во Лекарската комора на Македонија, фати тројца лекари кои му давале фалц боледувања на обвинетиот Милан Андоновски, наменски само да се одолговлекува судењето и најави дека против лекарите ќе покренат соодветна постапка. Специјалното јавно …

Прочитајте повеќе »

Кривична пријава за Тодоров поради несовесно работење при реконструкција на болници

Управата за финансиска полиција (УФП) поднела кривична пријава за несовесно работење во службата против поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, и против П.В., раководител на Единицата за спроведување на Проектот за реконструкција и доградба на објекти на јавните здравствени установи при Министерството за здравство. Во пријавата до Основно јавно обвинителство …

Прочитајте повеќе »

Теодоракис: Следната недела е клучна дали ќе се реши или нема проблемот со името

Лидерот на грчката партија Река, Ставрос Теодоракис, кој е еден од политичарите со кои Никос Коѕиас имаше средби за да ги информира за текот на преговорите во Виена, по средбата изјави дека „следната недела ќе биде клучна дали ќе се реши или нема да се реши проблемот со името“. Шефот …

Прочитајте повеќе »

Продолжуваат судењата за насилството во Центар и за „Триста“

Во Основен суд Скопје 1 за денеска се закажани две рочишта за судските случаи што се водат по обвиненија од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Во 9.30 часот би требало да почне рочиштето за „Насилство во општина Центар“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и …

Прочитајте повеќе »

МВР ќе добие компјутерски центар во Прилеп

Зоран Милошески Изградба на ИКТ (Информатичко-комуникациска технологија) центар за опоравување од катастрофи и обезбедување на континуитет на работа почна да се гради во Прилеп. Проектот е финансиран од ИПА-фондовите на ЕУ, чии партнери се министерствата за финансии и за внатрешни работи. Краен корисник на Информатичкиот центар е Министерството за внатрешни …

Прочитајте повеќе »