Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ѓоко Поповски осуден на 9 години затвор во случајот „Триста“ за набавка на возила во МВР

кривичен суд

Кривичниот суд денеска го осуди поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски на 9 години затворска казна за случајот на СЈО „Триста“ за незаконска набавка на 300 полициски возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година. Според пресудата, Поповски треба и да ја надомести штетата од приближно половина милион …

Прочитајте повеќе »

Заев и Мицковски утревечер на прв ТВ дуел на МТВ

Македонската телевизија утревечер во 20 часот, ќе го организира првиот ТВ дуел меѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, јави МИА. ТВ дуелот минатата недела го побара лидерот на опозициската партија, а фрлената ракавица беше прифатена од премиерот. За организатори на …

Прочитајте повеќе »

Витаминка се претстави на најголемиот саем во Азија, СИАЛ во Шангај

Барајќи нови можности за проширување на пазарите, Витаминка своите производи ги изложи на најважното случување во прехранбената индустрија, саемот СИАЛ, во Кина. На трите саемски дена, исполнети со бројни случувања во насока на унапредување на продажбата и презентацијата, Витаминка уште еднаш успеа да се претстави со квалитет, препознатливост и идентитет …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Со новото законско решение се отвора пазарот за струја, цената нема да се зголеми

Интегрален текст од денешната прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник на СДСМ и коалицијата: Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Ги заштитуваме интересите на граѓаните и обезбедуваме стабилна енергетска иднина на државата. Парламентарното мнозинство, на вчерашната собраниска седница, го изгласа новиот Закон за енергетика -клучен за спроведување на енергетските реформи во Македонија. …

Прочитајте повеќе »

Ангеловска Бежоска ќе положи заклетва пред Џафери, па ќе ја прими должноста од Богов

Новата гувернерка на Народна банка на Македонија, Анита Ангеловска Бежоска денеска во 9.30 часот ќе даде свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Охридска сала. Потоа, во Народна банка, по прес-конференцијата во 11 часот, ќе има примопредавање на должноста со досегашниот гувернер Димитар Богов. Анита Ангеловска-Бежоска вчера беше едногласно …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео, пренесува МИА. Со оваа изјава и Коѕиас индиректно го отфрли името „Република Илинденска Македонија“, исто како …

Прочитајте повеќе »

Златко Граороски е нов генерален директор на „11.Октомври-Еурокомпозит“

Со Одлука на Владата на Република Македонија, машинскиот инженер Златко Граороски е именуван за генерален и прв извршен директор на „11.Октомври-Еурокомпозит“ АД Прилеп. „Заложбите се во правец на изнаоѓање конечни решенија за оваа прилепска компанија со околу 240 вработени. За почеток ќе ја скенираме детално состојата, за да се добие …

Прочитајте повеќе »

Најдобро е името да произлезе од предлозите на Нимиц, вели Ѕанакопулос

Грчката страна инсистира на тоа дека најдобро решение е избор на едно име од оние што ги достави медијаторот Нимиц во неговите предлози, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор Димитрос Ѕанакопулос, во интервју за грчкото радио „Реал фм“. Ѕанакопулос го поздравил прифаќањето на ерга омнес, споменувајќи го …

Прочитајте повеќе »