Македонија

Вести и новости од Македонија.

Победниците на ревијалните училишни смотри, денеска на прием кај градоначалникот Јованоски

Учениците, предметните наставници и учениците коишто ги изведоа победничките перформанси на ревијалните смотри, што традиционално со децении, се одржуваат овој месец, денеска беа гости во кабинетот, на покана на градоначалникот Илија Јованоски.Градоначалникот Јованоски им честиташе на сите, посакувајќи им уште многу успеси во иднина. „Не само на учениците, предметните наставници …

Прочитајте повеќе »

Заев ослободен од обвинението за „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев, за кривичното дело примање поткуп. Како што е наведено во пресудата, јавниот обвинител не успеал да докаже дека Заев го сторил кривичното дело за кое се товарел. Заев беше обвинет дека од бизнисменот Никола Николов Сачевалиев барал поткуп за приватизација на градежно …

Прочитајте повеќе »

„Ромалитико“: Македонија да биде една изборна единица

Соопштение на Институтот за Истражување и Анализа на Политики „Ромалитико“- Скопје: Институтот за Истражување и Анализа на Политики – Ромалитико, го поздравува и поддржува предлогот за воведување на една изборна единица кој неодамна беше предложен од страна на неколку политички партии. Имено, во изминатите години Институтот активно се залага за …

Прочитајте повеќе »

Повеќе јавни чешми во Прилепско со неисправна вода за пиење

Не е исправна водата за пиење од чешмите во населените места во Прилепско. Водата од крајпатната чешма на село Штавица, селото Плетвар, кај ресторанот „Че“, од јавните чешми во Леништа, Ореовец, Прилепец, Волково, населено место Чумово, Мало Рувци и Беловодица што се наоѓаат среде селата. Водата од овие чешми, според …

Прочитајте повеќе »

Цената на нафтата на највиско ниво во последните три години

На лондонскиот пазар, цената на нафтата се зголеми за разлика од претходните шест недели, па достигна на највисоко ниво во последните три и пол години. Зголемување на цената на нафтата е последица на падот на производство во Венецуела, зголемената глобална побарувачка и најава за повторно воведување на санкции кон Иран …

Прочитајте повеќе »

„Жан Моне“: На собранискиот деловник му треба „генералка“

Политичките партии за време на дијалогот „Жан Моне“ што се одржа во Охрид на 17 и 18 мај, го потврдиле консензусот да работат заедно за земјата да напредува кон членството во ЕУ и да се интегрира во евроатланските структури, информираат од Собранието. Од законодавниот дом велат дека политичките партии се …

Прочитајте повеќе »

Во Скопје и Атина се пребројуваат раните и се лечат повредите од „Илинденска“

За помалку од 48 часа од промоцијата на „новото“ име, и во Скопје и во Атина се бара излез и од оваа нова ситуација. Премиерот Зоран Заев, на лидерската средба доби поддршка (значајна) само од коалицискиот партнер ДУИ, но изостанаа другите чинители. Неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, помина уште полошо …

Прочитајте повеќе »

Лазаревски и Костовски номинирани за наградата на ЕП за свиркачи на годината

Во Европскиот парламент во Стразбур на 29 мај ќе бидат соопштени имињата на добитниците на наградата „Новинари, укажување и бранители на правото на информирање“, која годинава се доделува во чест Дафне Каруана Галиција, малтешката новинарка, која беше убиена со бомба поставена во нејзиниот автомобил во октомври лани. Меѓу номинираните се …

Прочитајте повеќе »