Македонија

Вести и новости од Македонија.

Костадинов: Спрегата со Груевски се проширува, и други членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во шемите со хидроцентралите?

Костадинов: Спрегата со Груевски се проширува, и други членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во шемите со хидроцентралите?

Прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата: Почитувани граѓани, почитувани новинари, Јавноста дозна за шемите помеѓу Хидро Мицкоски и носителот на криминалот, Никола Груевски. Се дозна како конзорциоумот во кој удел има антизападниот пион Мицкоски добил согласност за користење вода и закуп на земјиште за изградба на …

Прочитајте повеќе »

ЕК ја награди Владата на РМ со 8 милиони евра за реформите во процесот на европските интеграции

ЕК ја награди Владата на РМ со 8 милиони евра за реформите во процесот на европските интеграции

На предлог на Министерството за здравство, на денешната седница е донесена одлука до Собранието на РМ да биде доставен Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за здравствената заштита, во кој, меѓу другото, се укинува принципот по плаќање по учинок на здравствените работници и основната плата и делот за успешност …

Прочитајте повеќе »

Рангелова поднесе оставка од функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ

Рангелова поднесе оставка од функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ

Даниела Рангелова поднесе оставка од функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. Оставката на Рангелова доаѓа по вчерашната на координаторот на пратеничката група на партијата, Драган Данев, но и по низата исклучувања и оставки во ВМРО-ДПМНЕ. Рангелова во објавата на нејзината оставка на „Фејсбук“ пишува дека не може да …

Прочитајте повеќе »

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 98 седница

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 98 седница

На денешната, 98 седница на Владата на Република Македонија, меѓу останатото, на предлог на Министерството за надворешни работи, министрите ќе ја разгледаат информација за Акцискиот план за Регионална економска област и за формирање на Координативно тело за градење и спроведување на Регионалната економска област во Западен Балкан, со предлог–одлука и …

Прочитајте повеќе »

Лешница – „Швајцарија на Шара“ го одзема здивот со боите и пределите

Лешница – „Швајцарија на Шара“ го одзема здивот со боите и пределите

Екипата на Проектот за зајакнување на иновативен туризам (СТЕП), во својата мисија да ги истражи и промовира туристичките вредности на Македонија неодамна ја посети долината Лешница на Шар Планина, еден од најубавите предели во земјава, со глетки од кои се зема здивот. Комбинацијата на карпите со вегетацијата, надополнето со водопадите и неколкуте водотеци, неизбежно …

Прочитајте повеќе »

Нацрт-амандманите за промена на Уставот до петок ќе се достават во Собранието

Нацрт-амандманите за промена на Уставот до петок ќе се достават во Собранието

Нацрт-амандманите за измена на Уставот на Република Македонија, согласно договорот од Преспа, во Собранието треба да стигнат до крајот на неделата. Во нив ќе бидат инкорпорирани и барањата на осумтемина пратеници од опозицијата, кои дадоа поддршка на отпочнувањето на процесот за уставни измени. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера рече …

Прочитајте повеќе »

Променливо облачно со локален дожд

Променливо облачно со локален дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и в,етровито, попладне со локални врнежи од дожд кои во западните подрачја ќе имаат пороен карактер со услови за појава на грмежи. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, поради што ќе има транспорт на прашина од Африка и наместа појава на …

Прочитајте повеќе »